realityOS

RealityOS to nowy system operacyjny od Apple. Wyzwanie rzucone Meta i Zuckerbergowi

5 minut czytania
Komentarze

Apple opracowuje zestaw AR/VR, który można określić jako wsparty rzeczywistością mieszaną – czyli technologią, w którą od pewnego czasu bardzo mocno inwestuje Mark Zuckerberg oraz jego Meta. Propozycja od Apple ma zostać wprowadzona na rynek w przyszłym roku. Wraz z nowym urządzeniem musi pojawić się oczywiście także i nowe oprogramowanie. Firma z Cupertino pracuje nad systemem operacyjnym dla planowanego sprzętu, który ma nosić nazwę realityOS lub xrOS. Znając Apple, należy spodziewać się dopracowanego software, świetnie współdziałającego z hardwarem. Oto wszystko, co wiemy o systemie operacyjnym realityOS (lub xrOS), który będzie napędzał nadchodzący zestaw do AR/VR. 

Apple pracuje nad zupełnie nowym produktem

Apple jest od wielu lat bardzo uzależnione od sukcesu iPhone’a. Pozostałe produkty oraz sektor usług generuje znaczącą, ale jednak dużo mniejszą sprzedaż. Smartfony są odpowiedzialne aż za 70% przychodów spółki. Tim Cook doskonale zdaje sobie sprawę, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie i bardzo potrzebny jest kolejny hit rynkowy. 

Zestaw rzeczywistości mieszanej spełniałby oczekiwania firmy. Będzie miał wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, kilkanaście kamer, czy potężny procesor na poziomie komputerów Mac i wiele więcej. Zapewne w najbliższych miesiącach dowiemy się więcej na temat zestawu AR/VR.

Apple realityOS

RealityOS – czyli wszystko, co wiemy o oprogramowaniu dla zestawu AR/VR od Apple

Na początku tego roku kilku programistów znalazło odniesienia do platformy o nazwie realityOS w App Store. To oczywiście potwierdziło wiele plotek o tym, że spółka Tima Cooka pracuje nad nowym zestawem rzeczywistości mieszanej. Od kilku dni, mamy więcej informacji o tym, że nowy zestaw rzeczywiście zadebiutuje na rynku. 

Jak odkrył Parker Ortolani, nieznana firma o nazwie Reality Systems LLC zarejestrowała znak towarowy „realityOS” w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Znak został zgłoszony 8 grudnia 2021 roku dla kategorii takich jak „urządzenia peryferyjne”, „oprogramowanie” i, co najważniejsze, „sprzęt komputerowy do noszenia”. Chociaż może to być znak towarowy jakiejś przypadkowej firmy, istnieją dowody, które łączą ten konkretny znak z Apple. 

Według Marka Gurmana z Bloomberga firma z nadgryzionym jabłkiem w logo nazwie oprogramowanie jako realityOS lub xrOS. Nazwa będzie pasować do nazwy zestawu słuchawkowego, która ma brzmieć Reality One lub Reality Pro. Apple postrzega zestaw AR/VR jako urządzenie do grania, oglądania treści wideo oraz wideokonferencji i komunikacji z innymi ludźmi. Oprogramowanie więc musi zapewnić tego typu rozrywki dla użytkownika. Gurman opisał sprzęt jako środowisko 3D przeznaczone do gier, korzystania z mediów i komunikacji. Na tym jednak nie koniec. Bardzo ważnym aspektem software będą aplikacje. Poniżej zapoznacie się z tymi, które dobrze kojarzycie, a będą częścią nowego systemu realityOS.

realityOS

FaceTime w realityOS

FaceTime będzie ważną aplikacją komunikacyjną dla nowego systemu – tak jak jest w iOS oraz macOS. Otrzyma istniejące funkcje, takie jak SharePlay i Memoji czy Animoji. Dzięki SharePlay użytkownicy zestawu będą mogli wspólnie oglądać programy telewizyjne i filmy oraz używać Memoji i Animoji jako swoich wirtualnych awatarów. Ze wszystkimi kamerami, w które będzie wyposażony sprzęt, prawdopodobnie będzie wykrywał mimikę twarzy i działał jak Animoji i Memoji na iPhonie i iPadzie.

Wiadomości

Podstawowe aplikacje, takie jak Wiadomości, będą także dostępne na goglach AR/VR. Nie jest jeszcze jasne, jak to może wyglądać. Według jednej z plotek Apple tworzy zupełnie nową wersję Wiadomości z pokojami rozmów, obsługą klipów wideo czy opcją różnych widoków. Obecnie aplikacja Wiadomości znajduje się na systemach iOS, macOS czy watchOS. 

Mapy 

Aplikacja Mapy umożliwia oglądanie miast w interaktywnym widoku 3D, pozwalającym na rozglądanie się w 360 stopniach i poruszanie po ulicach. Będzie także dostępna na goglach, ale nie mamy dodatkowych informacji na temat możliwości aplikacji Mapy. Być może będzie zawierać niektóre funkcje takie jak Tryb Rozejrzyj się i charakterystyczne punkty, umożliwiając użytkownikom odkrywanie miast na całym świecie. Tryb Rozejrzyj się dostępny jest na razie (na systemie iOS oraz iPadOS) tylko w niektórych miastach. 

Apple realityOS

Gry w systemie realityOS

Gry są oczywiście kluczową funkcją iPhone’a, iPada i Apple TV, a zestaw AR/VR ma również obsługiwać szereg gier. Na przykład Apple Arcade może zostać rozszerzone o gry AR/VR dostępne na zestawie. Wyobraźcie sobie jak mogłoby działać Pokemon GO na takim sprzęcie.

Samsung Galaxy S20 z Pokemon GO

Sklep z aplikacjami

Mac, iPhone, Apple TV i Apple Watch mają własne dedykowane sklepy do pobierania aplikacji, a zestaw AR/VR musi również otrzymać własny App Store. To jest po prostu pewne.

Wideo w realityOS

Apple może także opracowywać usługę wideo dla zestawu AR/VR z treściami 3D, które będzie można odtwarzać w wirtualnej rzeczywistości. Firma może również współpracować z innymi usługami w celu tworzenia treści, które można oglądać w rzeczywistości wirtualnej.

Data premiery nowego oprogramowania

Z uwagi na to, że zestaw AR/VR ma zadebiutować w 2023 roku – prawdopodobnie w pierwszej połowie roku, wtedy spodziewamy się również pierwszej wersji realityOS. Apple być może przedstawi realityOS i zestaw rzeczywistości mieszanej na Worldwide Developers Conference w czerwcu, ale jest też szansa, że ​​nowe produkty zobaczymy szybciej.

Źródło: MacRumors

Motyw