alternatywy Microsoft Word

Microsoft Word Online jest świetny. Ma genialną funkcję, której brakuje w zwykłej wersji

4 minuty czytania
Komentarze

Microsoft Office to pakiet, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę biurową. Pisania dokumentów tekstowych nie da się przy komputerze uniknąć. Tu na pomoc przychodzi Microsoft Word, który jest częścią pakietu Office. Gigant z Redmond ostatnio promuje usługę jako element Microsoft 365. Na szczęście użytkownicy nie muszą korzystać z pełnej subskrypcji i mogą kupić standardowe wersje oprogramowania. Firma zdaje sobie jednak sprawę, że niektórzy klienci nadal wolą wersję podstawowych aplikacji pakietu bez subskrypcji na komputery.

Jednak nie wszyscy wiedzą, że dostęp do Microsoft Word w wersji online pozwala na skorzystanie z dodatkowych funkcji. Przekonałem się o tym, szukając w Internecie możliwości transkrypcji mowy na tekst, która potrzebna mi była w pracy. Tu z pomocą przyszedł Microsoft Word i jego sztuczna inteligencja, która jednak wymaga dostępu online. To mnie tchnęło do zgłębienia tematu i sprawdzenia, co jeszcze oferuje internetowa wersja popularnego programu.

Microsoft Word w ramach pakietu 365 oferuje więcej funkcji

Microsoft 365

Tak świetny edytor tekstu, jakim jest Microsoft Word, sprawi, że codzienna praca będzie szybsza i łatwiejsza, dlatego warto poznać jego funkcje. Oczywiście pisanie offline jest wygodniejsze i sprawdza się w każdym warunkach, jednak dostęp do wersji sieciowej może zmienić sposób pracy i ją wzmocnić.

Automatyczne zapisywanie pracy

W internetowej wersji Microsoft Word praca zawsze jest zapisywana automatycznie. Nie trzeba notorycznie klikać guzika „zapisz”, żeby plik został zaktualizowany po zmianach w edytorze. Podobna opcja jest dostępna w wersji pecetowej, ale wymaga połączenia konta z usługą OneDrive.

Transkrypcja mowy na tekst

Funkcja transkrypcji to flagowa opcja Microsoft Word w wersji przeglądarkowej, której nie znajdziemy w aplikacji pecetowej. Konwertuje mowę na transkrypcję tekstową, w której każdy z prelegentów jest osobno oddzielony (można także korzystać z opcji bez podziału na prelegentów). Po zakończeniu konwersacji, rozmowy kwalifikacyjnej lub spotkania możesz ponownie wyświetlić fragmenty nagrania, odtwarzając sygnaturę dźwiękową ze sygnaturami czasowymi i edytując transkrypcję w celu wprowadzenia poprawek. Możesz zapisać pełną transkrypcję jako dokument programu Word lub wstawić fragmenty do istniejących dokumentów.

Mowę można transkrybować na dwa sposoby:

  • Nagrywanie bezpośrednio w programie Word,
  • Przekazywanie pliku audio.
Microsoft Word transkrypcja

Należy pamiętać, że Microsoft oferuje możliwość transkrybowania do 300 minut treści mowy miesięcznie. Transkrypcja jest skojarzona z dokumentem, do czasu jego usunięcia. Jeśli zamkniesz i ponownie otworzysz okienko lub zamkniesz i ponownie otworzysz dokument, transkrypcja pozostanie zapisana w dokumencie.

Jak to działa w praktyce? Poprawnie. Trafność zamiany audio na tekst zależy od jakości nagranego pliku audio (formaty .wav, .mp4, .m4a, .mp3). W moim przypadku uradował mnie fakt, że mam gotowy tekst, który wystarczyło poprawić – to znacznie łatwiejsze niż pisanie go od zera na podstawie wysłuchanego głosu. Warto dodać, że istnieje możliwość skorzystania z transkrypcji na żywo.

Wspólna praca

Microsoft Word wspólne pisanie

Współpraca online stała się bardzo ważna zwłaszcza podczas pandemii COVID-19. Microsoft Word w wersji online sprawia, że stała się ona naprawdę prosta. Wystarczy wejść w dokument, do którego dostęp mają inni współpracownicy. Jeśli inne osoby również go edytują, Word ostrzega o ich obecności i pokazuje akapit, nad którym pracują. Dzięki temu nie powstają konflikty i problemy podczas edytowania, a użytkownik możesz zobaczyć wprowadzane zmiany.

Gdy autorzy przychodzą i odchodzą, Microsoft Word umieszcza krótkie powiadomienia, co sprawia, że zawsze możesz sprawdzić, kto aktualnie pracuje w dokumencie (w górnej części okna). Jeśli z kolei pracujesz z innymi i chcesz zwrócić ich uwagę na konkretny tekst w dokumencie, to wystarczy wspomnieć o nich bezpośrednio w dokumencie lub komentarzu z użyciem @.

Powiązanie z Writefull

Writefull

Writefull pomaga w automatycznej korekcie tekstów naukowych i technicznych. Oferuje nie tylko informacje zwrotne dotyczące języka, ale także zestaw widżetów pomagających w pisaniu, w tym bazę tekstów akademickich. Jego działanie oparte jest na porównaniu słów, gramatyki oraz stylu z najczęściej występującymi wyrażeniami w publikacjach naukowych. Sztuczna inteligencja Writefull pomaga pisać, parafrazować, redagować i zapewnia, że praca naukowa jest idealna. Co ciekawe, Writefull jest automatycznie dołączony do Microsoft Word w wersji online – wystarczy się jedynie zalogować.

Wersja internetowa ma jednak pewne minusy

Warto jednak pamiętać, że wersja internetowa jest dostępna tylko online, co oznacza, że nie możesz uzyskać dostępu do plików, gdy nie masz połączenia z Internetem. Wersja ta nie obsługuje edycji ani przeglądania w trybie offline. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nie można bezpośrednio wybrać i edytować pliku Microsoft Word, który jest dostępny na dysku lokalnym. Należy najpierw przesłać dokument do usługi OneDrive, a następnie go otworzyć w Microsoft 365. To nie jedyne niedogodności:  

  • W internetowej wersji programu Microsoft Word nie można dodawać podpisów, cytatów ani bibliografii.
  • Brak obsługi zaawansowanych narzędzi do układu strony i zaawansowanych narzędzi do drukowania.
  • Nie ma pełnego zestawu narzędzi referencyjnych i badawczych.
  • Nie można wstawiać filmów do dokumentu,
  • Znaki wodne nie są obsługiwane w internetowej wersji programu Microsoft Word.

Źródło: microsoft

Motyw