Onenote

Zapomniana część pakietu Office. OneNote bije na głowę Worda, a ludzie i tak nie robią w nim notatek

4 minuty czytania
Komentarze

Microsoft to gigant oprogramowania. Firma znana jest przede wszystkim z systemów Windows. Jednak warto też pamiętać, że spółka stoi również za pakietem Office. Popularne aplikacje biurowe to przede wszystkim Word, Excel i PowerPoint. Niewielu jednak pamięta o OneNote, który jest bardzo użyteczny, ale kompletnie przez większość użytkowników pomijany. Ostatnio program przeszedł metamorfozę, która jeszcze bardziej scala go z pakietem biurowym Microsoftu. Być może to sprawi, że OneNote stanie się rozpoznawalny i zauważony przez klientów giganta z Redmond. Przy okazji przyjrzyjmy się, czym charakteryzuje się program i dlaczego warto go używać.

Sprawdź też: Te modele Galaxy S22 Ultra kupisz TANIEJ z tego linku! Spiesz się, inflacja podwyższa ceny elektroniki!

Microsoft OneNote pod skrzydłami pakietu Office

OneNote został zapowiedziany już 17 listopada 2002 r. Niedługo zatem będzie obchodził 20 lat istnienia. Microsoft OneNote, jak sama nazwa wskazuje, to program do robienia notatek. Aplikacja od dawna jest dostępna w ramach pakietu Office. Jej cechą szczególną jest automatyczny zapis wprowadzonych zmian.

Microsoft OneNote

Z uwagi na prostotę i niewielką popularność aplikacji, OneNote nie był szczególnie szybko rozwijany. W 2007 roku, a następnie w ramach OneNote 2010, Microsoft uaktualnił format plików programu. W 2012 roku pojawiła się wersja na Androida. Dwa lata później Microsoft udostępnił program dla macOS. Od 2014 roku można go bezpłatnie pobrać na wszystkich platformach. W tym samym roku Microsoft wydał też interfejs, który umożliwia deweloperom aplikacji innych firm zintegrowanie usługi z ich aplikacjami.

Co czyni Microsoft OneNote lepszym od typowego Notatnika lub Wordpada?

Czym się wyróżnia OneNote? To nie jest zwykły notatnik, a naprawdę rozbudowany program, który umożliwia:

  • Wprowadzanie tekstu i rysunków – OneNote jest standardowym edytorem tekstowym, który wyposażony został w bogate narzędzia edycji i nie tylko. Umożliwia też rysowanie, pisanie na ekranach dotykowych (ze wsparciem rysika lub po prostu palcem), czy zakreślanie napisanych słów. Pozwala też tworzyć notatki na białym, kratkowanym lub innym tle, wybranym przez użytkownika.
  • Gromadzić pomysły, notatki, sporządzać zapiski – jest to idealne miejsce do sporządzania notatek, które wzbogaca ich prezencję dzięki rozbudowanym narzędziom. Pozwala na umieszczanie inspiracji z portali internetowych, przepisów kulinarnych. Można przy tym skorzystać z panelu Udostępnianie, programu Microsoft Edge lub Clipper, aplikacji Office Lens oraz dziesiątek innych aplikacji i usług, które są powiązane z ekosystemem giganta z Redmond.
  • Zwiększenie produktywności pracy – pozwala dostosować notatki do własnych potrzeb poprzez funkcję odręcznego pisania, tekstu na obrazkach czy łatwego podglądu każdej strony, a także uzyskania dostępu do listy zadań z polami wyboru. Ponadto użytkownicy mogą edytować notatki w czasie rzeczywistym ze współpracownikami. Ich udostępnianie jest banalnie proste.
  • Korzystanie i synchronizację na wielu urządzeniach – notatki są automatycznie zapisywane i synchronizowane w chmurze, więc zawsze masz najnowszą wersję na wszystkich urządzeniach – na smartfonie, tablecie czy komputerze. Działa na systemach: Windows 10 i 11, macOS, iOS, iPadOS, Android. Ponadto istnieje możliwość wznowienia pracy od miejsca, w którym ją przerwano
Microsoft OneNote

Sporządzanie notatek w końcu może nie być nudne i ograniczać się jedynie do tekstu. OneNote jest prosty w obsłudze, a interfejs znany z innych aplikacji Office’a. Przyznam, że program ten wzbogacił moją pracę i gromadzenie pomysłów w jednym miejscu. Mogę dodawać pola tekstowe, obrazki i do tego zaznaczać najważniejsze fragmenty. Microsoft zaprojektował ten interfejs użytkownika tak, aby przypominał segregator z zakładkami. Inne programy nie dają mi takich funkcji (a przynajmniej nie te wbudowane w Windows 11).

Kolejne nowości i zmiany w OneNote

Microsoft niedawno ogłosił kolejne zmiany w OneNote. Pojawił się tu odświeżony interfejs, który jest spójny z designem Windowsa 11. Deweloperzy są w trakcie udostępniania go na poszczególne platformy. Wśród nowości zobaczymy też:

  • Pisanie odręczne,
  • Dyktowanie notatek,
  • Uproszczone, jednowierszowe menu wstążki,
  • Lepszy obszar udostępniania treści innym osobom i zarządzania nimi.

Microsoft chciał zadbać, aby OneNote był miejscem dla wszystkich notatek użytkowników pakietu Office. Firma postawiła tu na łatwość i szybkość obsługi – niezależnie od czasu, miejsca, platformy czy urządzenia. Microsoft zadbał, żeby OneNote był łatwiej dostępny w Windowsie 11.

OneNote

Wystarczy użyć kombinacji klawiszy Windows + Alt + N, a okienko z nową notatką otworzy się na Pulpicie – ta funkcja już u mnie działa! Innym sposobem jest kliknięcie podręcznej ikony znajdującej się na pasku zadań. Jeśli natomiast używasz kompatybilnego rysika Microsoftu, wystarczy wcisnąć guzik, a okno notatki się otworzy. Po dwukrotnym naciśnięciu – wyświetli się pełna aplikacja.

Te funkcje są już gotowe w OneNote, który jest dostępny do pobrania za darmo w Microsoft Store. Gigant z Redmond pozbywa się przy okazji aplikacji, która było dostępna do pobrania poza sklepem. W przypadku osób, które kupiły nowy komputer z preinstalowanym Windowsem 11 – OneNote powinien być już tam zainstalowany. Jeśli chodzi o klientów subskrypcji Microsoft 365, aplikacja jest dostępna w ramach usługi. Microsoft ostrzega też, że w październiku 2025 skończy się wsparcie dla programu na Windows 10!

Źródło: microsoft

Motyw