Słuchawki dokanałowe, słuchawki douszne czyszczenie
LINKI AFILIACYJNE

Słuchawki dokanałowe i słuchawki douszne. Jakie wybrać, jak zwrócić i jak wyczyścić? Wielki poradnik

8 minut czytania
Komentarze

Producenci sprzętu i dystrybutorzy chętnie sprzedają konsumentom słuchawki dokanałowe i douszne. Rzadko natomiast wprost informują o metodach czyszczenia, czy warunkach zwrotów takich urządzeń.

Słuchawki dokanałowe i douszne — higiena to podstawa

Na forach i w mediach społecznościowych często czyta się historie, w których użytkownicy narzekają, że np. jedna słuchawka zaczęła grać ciszej. Może być to problem sprzętowy, jednak zwykle takiej usterce winna jest higiena sprzętu, a właściwie jej brak. Niedobór czyszczenia powoduje zbieranie się zanieczyszczeń w dyszy przetwornika, przez co między uchem a przetwornikiem tworzy się fizyczna bariera. Taka przeszkoda na drodze fal dźwiękowych skutkuje jej osłabieniem, przez co muzyka słyszalna jest ciszej. Taka naprawa nie zawsze będzie bezpłatna, bo wynika z nieprawidłowego używania urządzenia.

Problemy z działaniem słuchawek pojawią się po minimum kilku miesiącach używania. Żeby przeciwdziałać takim sytuacjom, warto zadbać o higienę słuchawek. W przypadku intensywnie używanego modelu czyścić należy co około miesiąc. Sprzęt używany sporadycznie wystarczy przeczyścić raz na dwa, trzy miesiące. Najwięcej szorowania będą wymagały słuchawki używane do sportów. Prosty poradnik czyszczenia zrobił JBL:

https://youtu.be/6LNi81hRKUo

Nieliczni producenci ze słuchawkami dostarczają specjalne szczoteczki lub patyczki, jednak nie są one niezbędne. Do czyszczenia słuchawek wystarczy przygotować sztywny pędzelek lub małą szczoteczkę, patyczki kosmetyczne lub wacik oraz małą ilość roztworu czyszczącego. Osobiście polecam stężony alkohol izopropylowy, natomiast roztwór wody z mydłem także powinien się sprawdzić.

Zobacz też: Jakie słuchawki nauszne bezprzewodowe wybrać?

W zasadzie jedyną różnicą w czyszczeniu słuchawek dousznych i dokanałowych będą silikonowe wkładki. Pchełki zwykle nie posiadają gumowego elementu, a w dokanałówkach jest on niezbędny. Silikonowe wkładki należy ściągnąć i wyczyścić na przykład pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. Tego elementu woda oczywiście nie uszkodzi, natomiast trzeba pamiętać, żeby przed ponowną instalacją gumki odpowiednio wysuszyć lub wytrzeć do sucha.

Po demontażu wkładek schemat czyszczenia niezależnie czy mamy słuchawki bezprzewodowe, czy z kablem jest identyczny. Przed główną fazą mycia zaznaczę, żeby używać minimalnej ilości cieczy, nawet jak posiadany model oferuje certyfikat wodoszczelności IP. Wilgotnym patyczkiem kosmetycznym lub wacikiem należy przetrzeć całą konstrukcję. Szczególnie dokładnie warto obmyć elementy stykające się z uchem oraz dyszę przetwornika. Alkohol lub mydło powinny rozpuścić brud i odtłuścić słuchawki.

Jeśli jakiś element nie chce się doczyścić, należy użyć delikatnie nawilżonej szczoteczki lub pędzelka. Czyszcząc elementy z siatki, nie używajcie dużo siły, bo brud na zewnętrznej stronie może przedostać się wewnątrz do przetwornika. Miejsca trudno dostępne dla wcześniej wymienianych narzędzi można spróbować delikatnie doczyścić na przykład wykałaczką. Na przykładzie Airpodsów pokazał to poradnik The Verge. W przypadku słuchawek przewodowych wilgotną chusteczką warto przetrzeć kabel. W konstrukcjach bezprzewodowych wilgotnym patyczkiem należy wyczyścić wewnętrzną część etui. Zewnętrze z reguły wystarczy oczyścić miękką ściereczką.

Po udanym myciu, z konstrukcji trzeba pozbyć się wody. Ręcznik czy chusteczka powinna załatwić sprawę. W przypadku mycia TWS-ów, czyli słuchawek w pełni bezprzewodowych przed odłożeniem do etui ładującego, ze szczególną uwagą należy osuszyć piny do ładowania. Śladowa ilość wody na tym elemencie nie powinna uszkodzić słuchawek, ale lepiej minimalizować ryzyko. W przypadku dokanałówek zamontować trzeba zdjęte wcześniej silikonowe elementy. Słuchawki warto czyścić regularnie, żeby służyły jak najdłużej.

Jak poprawnie wkładać słuchawki

Pierwsze doświadczenia ze słuchawkami mogą być problematyczne. Jeśli chodzi o poprawne noszenie słuchawek, porad szukać trzeba przede wszystkim w instrukcji wybranego modelu. W sytuacji, kiedy dołączona dokumentacja nie zawiera takich informacji, posiłkować się można materiałami promocyjnymi udostępnionymi na stronie producenta lub sklepów.

Ogólne zasady wkładania słuchawek dousznych są proste. Ma być wygodnie, a pchełki nie powinny wypadać. Przy modelach wyposażonych w ogonki, element ten z reguły powinien być zwrócony w kierunku ust użytkownika.

Słuchawki dokanałowe przez swoją konstrukcję mogą przysporzyć trochę więcej kłopotów. Przed największym wyzwaniem staną osoby o małych uszach, które wybrały dokanałówki w pełni bezprzewodowe. Większość modeli jest wyprofilowana ergonomicznie, natomiast w niektórych niszowych słuchawkach kształt może przeszkadzać. TWS-y poza przetwornikiem, w konstrukcji kryją też akumulator, moduł łączności czy chip do skutecznej aktywnej redukcji szumów, co często prowadzi do niemałych rozmiarów. Dla przykładu Sony WF-1000XM4 ze względu na kształt i rozmiar nie będą pasowały do każdego ucha.

Słuchawki dokanałowe za pośrednictwem gumowych lub rzadziej piankowych wkładek przenoszą fale dźwiękowe do przewodu słuchowego zewnętrznego. Po odpowiednim dopasowaniu słuchawek i wkładek do ucha użytkownik powinien doświadczyć delikatnej zmiany ciśnienia w uchu, a hałasy z zewnątrz powinny być mniej słyszalne. Źle dopasowane słuchawki dokanałowe będą grać gorzej. Ucierpią na tym przede wszystkim niskie tony, czyli bas oraz głośność maksymalna.

Zwroty kontra pchełki i dokanałówki

Zwroty słuchawek dokanałowych i dousznych często są problematyczne, bo sklepy nawet po samym przymierzeniu sprawdzanego modelu w teorii nie muszą przyjmować zwrotu. Dystrybutorzy słuchawek powołują się na art. 38 pkt. 5 ustawy o prawach konsumenta, która brzmi: „Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu”.

Ciężko nie zgodzić się, że kontakt słuchawek z uchem bywa niehigieniczny, natomiast konsumenci przyzwyczaili się, że artykuły kupowane w elektromarketach można zwracać. Ponadto nie zostało odgórnie zdefiniowane jakie artykuły podlegają względom higienicznym. Warto jednak zauważyć, że fizyczne sklepy raczej nie oferują stanowisk, na których przymierzyć można interesujący nas model dokanałówek lub pchełek.

Szukając sklepu internetowego pod kątem kupna i ewentualnego zwrotu słuchawek dousznych lub dokanałowych, należy przeczytać regulamin, szukając zapisu o zdefiniowaniu słuchawek jako produkt higieniczny. Aby mieć pewność najlepiej jest skontaktować się ze sklepem przed kupnem interesującego modelu. Konsumenci na forach sprzeczają się, że jeśli kupujący nie został poinformowany w trakcie zakupu, ma prawo zrobić zwrot, natomiast dla pewności najlepiej jest zapytać przez formularz kontaktowy, mailowo czy telefonicznie.

Słuchawki dokanałowe czy słuchawki douszne — które wybrać?

Słuchawki douszne szczyt swojej popularności mają już za sobą. Ostatnim bastionem pchełek jest Apple Earpods i Airpods, przy czym te drugie od końcówki 2019 roku występują też w wersji Pro, która jest dokanałowa. Zwolennicy słuchawek dousznych chwalą mało ingerująca w ucho konstrukcję i łatwość dopasowania. Jak wspominałem wcześniej, najlepsze słuchawki douszne mają być wygodnie i nie powinny wypadać. Wybór pchełek czasami jest podyktowany nietypowym kształtem ucha, do którego ciężko jest dopasować dokanałówki szczególnie w większej, w pełni bezprzewodowej wersji.

Słuchawki douszne zwykle charakteryzuje konstrukcja wykonana w większości tworzywa sztucznego, co może przeszkadzać w noszeniu. Preferencja pchełek nad dokanałowkami często wynika z przyzwyczajenia. Producenci telefonów i wczesnych smartfonów do pudełek wkładali właśnie słuchawki douszne.

Słuchawki dokanałowe to przede wszystkim bezpośrednie i bardziej barwne, basowe brzmienie. Wymagają większej uwagi przy pierwszym dopasowaniu, ale wynagradzają jakością grania, szerszą sceną i większą głośnością maksymalną. Ten typ słuchawek oferuje lepsze dopasowanie do ucha, co poprawia stabilność i zapewnia lepszą izolację pasywną. Słuchawki dokanałowe wyciszają hałasy z zewnątrz, co w połączeniu z aktywną redukcją szumów (ANC) oferowaną w droższych, w pełni bezprzewodowych modelach daje rewelacyjne wyciszenie. Spośród dokanałówek także łatwiej jest wybrać słuchawki do sportu. Niektóre modele oferują dodatkowe silikonowe skrzydełka poprawiające stabilność w uchu.

Prywatnie, co można było zobaczyć na zdjęciach wyżej, korzystam z dokanałówek Jabra Elite 7 Pro. Oferują doskonałą wygodę i są stosunkowo lekkie i małe. Do tego mają dobrą izolację pasywną, skuteczne ANC i łatwo się czyszczą.

Koniecznie sprawdź także: Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać? Polecane modele we wszystkich przedziałach cenowych

Motyw