Dopłata do telewizora – jest 250 zł do wzięcia. Warunek? Mieszkasz w Polsce i znasz się na kalendarzu

2 minuty czytania
Komentarze

Od marca 2022 roku w Polsce funkcjonuje rządowa dopłata do telewizora lub dekodera (właśnie wtedy pojawiła się możliwość składania wniosków). Wkrótce jednak otrzymanie wsparcia przestanie być możliwe. Został mniej niż miesiąc.

Dopłata do telewizora tylko do końca roku

31 grudnia 2022 roku przestanie być dostępna możliwość skorzystania z dofinansowania zakupu telewizora lub dekodera. Od tego momentu osoby chcące zmienić swój sprzęt, by obsługiwał on nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, będą musiały wszystkie koszty pokryć z własnej kieszeni.

Przypomnijmy: dopłata do telewizora i dekodera to działanie rządu mające związek z wprowadzeniem standardu DVB-T2/HEVC, który zastąpił DVB-T. W skrócie posiadacze starych telewizorów w większości muszą wymienić je na nowe lub dokupić specjalny dekoder, by nadal oglądać naziemną telewizję cyfrową. Problem nie dotyczy osób korzystających z kablówek oraz telewizji satelitarnej. Rząd zaproponował dopłaty w wysokości 100 zł (w przypadku dekodera) oraz 250 zł (w przypadku telewizora). Po wypełnieniu specjalnego wniosku (przez internet lub na poczcie) otrzymuje się kod, który można wykorzystać w sklepie do obniżenia ceny sprzętu.

Dotychczas z dofinansowania skorzystało blisko 600 tysięcy osób. Program dopłat wzbudził jednak pewne kontrowersje. Po pierwsze, składając wniosek, oświadczamy, że sytuacja materialna naszego gospodarstwa domowego nie pozwala ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. Jeśli dostaniemy dopłatę i wydamy ją na bardzo drogi telewizor, możemy spodziewać się problemów. Po drugie, wiele osób obawia się, że dane z wniosków o dopłaty pozwolą Poczcie Polskiej skuteczniej ścigać osoby niepłacące abonamentu RTV. Strona rządowa zapewniała w przeszłości, że dane nie będą wykorzystywane w tym celu.

Czytaj także: TVP będzie nadawać w DVB-T jeszcze przez długi czas – nadawca na uprzywilejowanej pozycji

Na naszym portalu znajdziecie więcej informacji dotyczących nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Dowiecie się m.in., jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC oraz które dekodery pozwalają oglądać telewizję naziemną.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: Jonas Leupe/Unsplash

Motyw