ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
województwa przechodzą na DVB-T2

Kolejne województwa przechodzą na DVB-T2 – co zmieni się dla telewidzów?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Już jutro kolejne województwa przechodzą na DVB-T2 – chodzi o standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiany dla niektórych telewidzów oznaczają korzyści, ale dla innych problemy. Chodzi o osoby posiadające telewizor starego typu.

Które województwa przechodzą na DVB-T2?

fot. cyfryzacja KPRM

Trzeci etap przejścia ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC, który nastąpi w poniedziałek 23 maja, dotyczy województw łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Mieszkańcy z tych lokalizacji korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli cieszyć się m.in. lepszą jakością obrazu i dźwięku. Problem mogą mieć jednak ci, którzy korzystają z telewizora starego typu i nie posiadają specjalnego dekodera. W ich przypadku niektóre programy mogą nie być dostępne.

Zgodnie z harmonogramem przechodzenia na standard DVB-T2/HEVC w pierwszym etapie zmiana nastąpiła w województwach dolnośląskim i lubuskim. W drugim etapie, który miał miejsce w kwietniu, telewizję w nowym standardzie zaczęli odbierać telewidzowie w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Jutro rozpocznie się trzeci etap, a ostatni – czwarty – został zaplanowany na 27 czerwca. Wtedy sygnał DVB-T2/HEVC zacznie być nadawany w województwach lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Przechodzenie na sygnał DVB-T2/HEVC od strony technicznej oznacza zmianę częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W ostatniej chwili zmieniono decyzję dotyczącą MUX-3 – kanały z tego multipleksu mogą nadawać w starym standardzie DVB-T nawet do końca 2023 roku. Ze wspomnianego multipleksu nadają wyłącznie kanały Telewizji Polskiej, w efekcie czego TVP jest na uprzywilejowanej pozycji.

Jak mówił nam w marcu rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski, w starym standardzie nadają również MUX-7, MUX-L1, L2, L3, L4 i L7. W efekcie na niektórych starych telewizorach wciąż można oglądać kanały nadawców komercyjnych. Żeby mieć jednak pewność, że będzie to możliwe, najlepiej zaopatrzyć się w nowy telewizor lub specjalny dekoder. Rząd oferuje dopłaty do dekoderów i telewizorów, jednak trzeba pamiętać, że są one przewidziane wyłącznie dla osób w sytuacji materialnej niepozwalającej na samodzielny zakup sprzętu.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: Glenn Carstens-Peters/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy