Część Polaków jest skazana na TVP. Prawie milion domów nadal bez dostępu do DVB-T2

2 minuty czytania
Komentarze

Krajowy Instytut Mediów zakończył badania dotyczące gotowości Polaków do odbioru telewizji naziemnej w DVB-T2/HEVC. Trwały one ponad rok i w tym czasie liczba gospodarstw domowych, które nie mogą odbierać telewizji w nowym standardzie, zmniejszyła się ponad dwukrotnie. Wciąż jednak niemal milion gospodarstw nie ma dostępu do DVB-T2/HEVC, a mieszkańcy niektórych z nich mogą oglądać jedynie kanały TVP.

DVB-T2/HEVC nie dla wszystkich. Niektórym pozostaje TVP

dvb-t2/hevc

W 2022 roku telewizja naziemna w Polsce przeszła duże zmiany. Stopniowo DVB-T w kolejnych lokalizacjach było zastępowane przez DVB-T2/HEVC. Efekty wdrożenia nowego standardu to m.in. poprawa jakości obrazu i dźwięku, dostęp do większej liczby bezpłatnych kanałów oraz uwolnienie częstotliwości z zakresu 700 MHz na rzecz sieci telefonii komórkowej.

Żeby odbierać telewizję w nowym standardzie, trzeba jednak posiadać odpowiednio nowy telewizor lub specjalny dekoder. Niektórzy zdecydowali się zakupić sprzęt na własną rękę, inni skorzystali z rządowych dopłat. Nie wszyscy wymienili jednak swoje urządzenia. Z trwających ponad rok badań Krajowego Instytutu Mediów wynika, że w ich trakcie liczba gospodarstw niemających możliwości odbioru DVBT2/HEVC spadła z 2,27 mln do 0,99 mln. Jest zauważalnie lepiej, ale wciąż prawie milion gospodarstw nie może odbierać telewizji naziemnej w nowym standardzie.

Część z tych osób może korzystać z telewizji kablowej lub satelitarnej, część korzysta na co dzień z internetu i tam znajduje treści znane jeszcze jakiś czas temu tylko z tradycyjnej telewizji. Pozostali często są jednak skazani na oglądanie TVP. Chodzi szczególnie o starszych ludzi mieszkających w małych miejscowościach, którym nie miał kto pomóc np. w zakupie i podłączeniu dekodera. Dla takich osób telewizja to często jedyne źródło wiedzy o świecie.

TVP jest na uprzywilejowanej pozycji i może nadawać w starym standardzie DVB-T aż do końca 2023 roku – nadawcy komercyjni nie otrzymali takiej możliwości. Tę nieoczekiwaną zmianę zainicjował w marcu minister spraw wewnętrznych i administracji, a Urząd Komunikacji Elektronicznej zarezerwował możliwość nadawania sygnału przez MUX-3 w starym standardzie. Tak się składa, że sygnał z MUX-3 nadają wyłącznie kanały TVP.

Jeśli ktoś ma stary telewizor i korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej, może oglądać wyłącznie kanały TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD oraz TVP Historia. Chyba że dociera do niego sygnał z któregoś z lokalnych multipleksów, co nie jest normą.

źródło: KRRiT, fot. GettySignatures/Canva Phtos/majorosl

Motyw