aplikacja messenger na pulpicie

Wiadomości poszły z dymkiem, czyli problemy z Messengerem i jak je rozwiązać

10 minut czytania
Komentarze

Część rozmów z czatów wyparowała, dymki konwersacji się ulotniły, a niezliczone wiadomości nigdy nie dotarły do adresata. To tylko część problemów, które na co dzień dotykają Messengera i które być może wpłynęły na jakość Twoich relacji, choć prawdopodobnie nigdy się o tym nie dowiesz. Zanim jednak zaczniesz się nad tym dłużej zastanawiać, zobacz z jakimi błędami mierzy się najpopularniejszy komunikator od Facebooka i co Ty możesz zrobić, żeby się z nimi szybko uporać.

Problemy z działaniem aplikacji Messenger. Jakie występują najczęściej i skąd wynikają

aplikacja messenger na pulpicie

W niespełna rok największe portale społecznościowe zaliczyły kilka poważnych potknięć. W tym jedną kilkugodzinną i spektakularną awarię Facebooka, przez którą cyfrowy świat wstrzymał nerwowo oddech – na szczęście tylko na kilka chwil, a nie cały czas jej trwania.

Bez wątpienia przejdzie ona tym samym do historii internetu, a przyszłe pokolenia będą uczyć się o niej niemal jako o katastrofie cywilizacyjnej. Zupełnie jednak poważnie, wielu użytkownikom ta sytuacja uświadomiła, jakie zagrożenia idą między innymi za powiązywaniem logowań do różnych platform z jednym serwisem. I że być może nie warto uzależniać w ten sposób dostępu do pozostałych kont.

Jak się zatem okazuje, błędy technologiczne nie omijają nawet największych graczy w tym sektorze. Co widać również w mniej widowiskowych, lecz nie mniej frustrujących, zakłóceniach w działaniu serwisów. Zdarza się bowiem okazjonalnie, że aplikacje od Marka Zuckerberga dotykają różne inne problemy. Na przykład Messenger odnotowuje ich co najmniej kilka, burząc krew w żyłach nas wszystkich, którzy wraz z postępem mają coraz niższą tolerancję na zawodność programów.

Błędy facebookowego komunikatora

Najczęściej w forumowych wpisach czy grupowych postach możemy spotkać się z utyskiwaniami na samoczynne zamykanie się aplikacji podczas próby otworzenia czatu, tajemnicze znikanie dymków rozmów i części konwersacji, niedochodzenie wiadomości, nieotwieranie się linków i niemożność wysyłania plików multimedialnych. Gdzie natomiast tkwi przyczyna błędów najpopularniejszego komunikatora? Odpowiedź brzmi, a jakże – to zależy. Zależy na przykład od tego, o którym przypadku mowa. Zazwyczaj jednak możemy wyodrębnić kilka podstawowych przyczyn, którymi są:

  • zmiany zachodzące w nowych wersjach systemu,
  • nowe funkcje komunikatora zainstalowane w kolejnych aktualizacjach aplikacji,
  • działanie na zdezaktualizowanej wersji aplikacji,
  • po prostu błędy o bliżej nieokreślonym statusie ontologicznym.

Możliwe rozwiązania

Jeżeli przy rozwiązywaniu problemów z Messengerem zechcemy skorzystać z pomocy help desku Facebooka, musimy liczyć się z tym, że albo nie doczekamy się odpowiedzi, albo na większość bolączek otrzymamy najpowszechniejszą i najstarszą radę każdego szanującego się informatyka, a mianowicie – zainstaluj aplikację ponownie. Przed tym jednak możemy próbować mniej drastycznych kroków i po prostu zresetować aplikacje poprzez opcję Wymuszenia zatrzymania lub uruchomić telefon ponownie. Możemy też przetestować bardziej konkretne rozwiązania, które znajdziecie poniżej.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych problemów i ich możliwych rozwiązań, muszę ostrzec. W trakcie pisania tego artykułu wyparowała mi część konwersacji z danego dnia, a nie korzystam z trybu Znikających wiadomości (Vanish mode). Czy to zemsta amerykańskiego przedsiębiorcy czy dowód na życie w symulacji? Nie wiem, ale czytacie dalej na własne ryzyko.

Messenger — dymki czatów zniknęły

kobieta z logo messenger

Zacznijmy od znikających dymków czatów. Jest to niezwykle interesująca kwestia, zważywszy na to, że samych sposobów niepojawiania się miniaturek może być kilka. Na przykład mogą ukrywać się tylko podczas grania, jak również nie pojawiać się wcale przy żadnej okazji. Pierwszy scenariusz jest stosunkowo prosty. Warto w takiej sytuacji program naprawczy zacząć od zezwolenia dla aplikacji Messenger do wyświetlania powiadomień na wierzchu.

Wyświetlanie powiadomień nad aplikacjami

  • Uruchom Ustawienia
  • Przejdź do Aplikacji
  • Znajdź Ustawienia Zaawansowane
  • Wybierz Aplikacje na wierzchu

Swego czasu jednak, a dokładnie rzecz ujmując, wraz z premierą Androida 11 Facebook postanowił całkowicie zrezygnować w swoim komunikatorze z funkcji wyskakujących dymków. Powodem były autorskie „Bąbelki” które oferował nowy system operacyjny. Te jednak okazały się być na tyle nieintuicyjnie zoptymalizowane, że postanowiono przywrócić Messengerowi oryginalny system powiadomień. Był to jednak moment, kiedy wielu zastanawiało się, gdzie właściwie wyparowały ich dymki rozmów. Wszystko jednak załatwiła kolejna aktualizacja aplikacji, która przywróciła stary porządek.

Jeżeli więc zauważasz ten lub inny problem z działaniem Messengera u siebie, zawsze najpierw upewnij się, że masz najnowszą wersję komunikatora i systemu. W dużej mierze to właśnie z tych rozbieżności może wynikać część pojawiających się – lub w tym wypadku raczej znikających – problemów. Co równie istotne, dalsze wersje Androida umożliwiają jednoczesne korzystanie z własnych oraz facebookowych opcji powiadomień niezależnie od siebie. Jest to dobry kompromis dla fanów jednych i drugich dymków czy bąbelków.

Messenger — linki wysłane w wiadomości nie otwierają się prawidłowo lub wcale

Messenger awaria nie działa

Użytkownicy Messengera często spotykają się również z brakiem możliwości otwarcia otrzymanego na czacie linku lub nieprawidłowym przekierowywaniem do domeny docelowej. Mogą wtedy otrzymywać komunikat, że rozmówca próbował im wysłać wiadomość z dodatkową zawartością lub przyglądać się jak aplikacja raz po raz zamyka się przy nieudolnych próbach odsyłania na inną stronę.

Problem z pobieraniem danych

W pierwszym przypadku być może problem tkwi tak naprawdę w pobraniu zawartości znajdującej się pod podlinkowanym adresem url. Sprawdź więc połączenie do sieci oraz systemowe ustawienia transmisji danych, kiedy korzystasz z mobilnego internetu. Możliwymi rozwiązaniami tej sytuacji będzie przede wszystkim wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji oraz konfiguracja funkcji użycia danych w tle. Wyłączenie oszczędzania danych lub zezwolenie aplikacji komunikatora na ich użycie pomimo uruchomionego trybu optymalizacji baterii może okazać się pomocne.  

Czyszczenie pamięci podręcznej aplikacji

  • Przejdź do Ustawień
  • Otwórz Aplikacje
  • Wybierz Messenger
  • Wejdź w Domyślną pamięć i wyczyść dane

Konfiguracja użycia danych w tle

  • Otwórz Ustawienia
  • Wybierz Aplikacje
  • Przejdź do Messenger
  • Kliknij w Sieć komórkową i zaznacz zezwolenie dla aplikacji przy uruchomieniu Oszczędzania danych
 messenger dane w tle

Przekierowywanie na stronę

W drugim wypadku najprawdopodobniej przyczyna tkwi w funkcjach aplikacji. Spróbuj więc zaznaczyć opcję Linki otwierane na zewnątrz, a problem z nieprawidłowym przekierowaniem linku powinien zniknąć.

Linki otwierane na zewnątrz

  • Wejdź w Ustawienia aplikacji Messenger ukryte pod Twoim awatarem w lewym górnym rogu
  • Przejdź do Zdjęcia i multimedia
  • Zaznacz Otwieraj linki w domyślnej przeglądarce
messenger linki otwierane na zewnątrz

Messenger — wiadomości nie dochodzą

Czekasz z niecierpliwością na wiadomość, a ona nie nadchodzi. Zanim pomyślisz, że to celowe zlekceważenie i zaczniesz złościć się na swojego rozmówcę, przypomnij sobie, że używasz Messengera, któremu nierzadko zdarzają się różnego rodzaju awarie. Najpewniej właśnie przyczyną braku zakłóceń w odbieraniu czy dochodzeniu wiadomości będzie właśnie jedna z nich. Na to nie znamy jak dotąd żadnego skutecznego lekarstwa.  

Bardziej prozaiczną przyczyną może być po prostu nie sam problem z przepływem rozmów, a z powiadomieniami o nich. Istnieje prawdopodobieństwo, iż zwyczajnie nie jesteś informowany przez aplikację/system o przyjściu wiadomości. Otwórz okno czatu z konkretną osobą, wybierz ikonkę „i” znajdującą się w prawym górnym rogu i upewnij się, że masz przypisaną do niej opcję Powiadomień. Przy okazji sprawdź, czy nie ograniczyłeś lub nie zablokowałeś przyjmowanie konwersacji.

Częstym powodem takich sytuacji jest również to, że aplikacja z jakiegoś powodu nie zaktualizowała się samodzielnie do najnowszej wersji. W takim wypadku wystarczy, że zrobisz to za nią za pomocą ustawień lub korzystając bezpośrednio ze sklepu Play.

Messenger — nie mogę wysyłać zdjęć ani filmów

Messenger Lite

Zdarza się też tak, że z jakiegoś powodu Messenger blokuje wysyłanie plików multimedialnych. I tutaj powodów może być kilka. Najbardziej oczywistym będzie błąd występujący w samej aplikacji. Wtedy warto rozważyć pobranie starszej wersji komunikatora na przykład za pomocą APK Mirrors lub skorzystanie z okrojonej w funkcji opcji Messenger Lite.

Za brakiem możliwości wysyłania zdjęć oraz filmów za pośrednictwem Messengera mogą stać również problemy z pamięcią telefonu oraz przypisanymi do niej uprawnieniami. Jeżeli korzystasz z dodatkowej karty na dane SD, upewnij się, że jest prawidłowo osadzona w gnieździe, nie została uszkodzona lub zainfekowana przez wirusy. Najłatwiej będzie po prostu podpiąć inny nośnik. Przed tym jednak sprawdź, czy aplikacja Messenger aby na pewno otrzymała od Ciebie dostęp do pamięci oraz aparatu. W tym celu:

  • Otwórz Ustawienia systemu
  • Przejdź do zakładki Aplikacje
  • Znajdź Messenger
  • Wejdź w Zezwolenia lub Uprawnienia aplikacji
  • Wybierz Aparat i Pamięć

Messenger — aplikacja zamyka się samoczynnie przy próbie otwarcia czatu

Na koniec omówmy jeszcze jedną nierzadką przypadłość Messengera, a mianowicie zamykanie się aplikacji w trakcie otwierania czatu z konkretną rozmową. Praktycznie pewnym jest, że to lag leżący po stronie komunikatora. Tutaj niestety trzeba będzie zastosować się do jednej z powyżej podanych metod. Do wyboru masz ponowne zainstalowanie aplikacji, wyczyszczenie danych i pamięci podręcznej, przejście na uboższą wersję aplikacji, pobranie starszej wersji czy klasyczne wymuszenie zamknięcia komunikatora lub wyłączenie telefonu.

Istnieje jednak jeszcze inna ewentualność. Mogło się bowiem zdarzyć tak, że działasz na testowej wersji aplikacji Messengera, tzw. opcji Beta. Jeśli tak, należy zrezygnować z udziału w testowaniu poprzez usługę sklepu Play. Tam znajdziesz funkcje Zakończ program, po której musisz odinstalować obsługiwaną wersję i zainstalować nową. Raczej nie jest to standardowy przypadek, ale sprawdzić nigdy nie zaszkodzi.

Messenger — część rozmów zniknęła

Wspominałam wcześniej, że sama doświadczyłam niedawno błędu Messengera, który nagle przestał widzieć część rozmów widzianych danego dnia. Zastanawiające jest to, że nie były to konwersacje z całej doby, a tylko z jej wycinka. Nie znalazłam przyczyny takiego stanu rzeczy, natomiast jedynym skutecznym rozwiązaniem było odinstalowanie aplikacji i uruchomienie jej na nowo. Po tym wszystkie brakujące wiadomości pojawiły się ponownie.

Nie da się jednak ukryć, że lwia część problemów z działaniem aplikacji będzie wynikała z technicznych awarii. W takich sytuacjach pozostaje nam tylko zachować spokój, uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie odwiedzać witrynę Downdetector, która monitoruje w czasie rzeczywistym większość nieprawidłowości w funkcjonowaniu różnych cyfrowych usług. Dzięki temu możemy szybko zweryfikować przyczynę problemu i uniknąć nerwowego szukania rozwiązania we własnym zakresie. Jeśli to nie zda egzaminu i nie znajdziecie tam odpowiedzi, nie zapominajcie o naszych poradach. Miłego messengerowania!

Motyw