Subwoofer Yamaha – co ma do zaoferowania?

6 minut czytania
Komentarze

Subwoofer wzbogaci każdy zestaw kina domowego lub car audio. Sprzęt ten oprócz podkreślenia basu oferuje również ciekawy wygląd, który wpasuje się zarówno do klasycznego, jak i modernistycznego wystroju wnętrz. Sprawdź, czym wyróżnia się subwoofer Yamaha i wybierz urządzenie, które zapewni Ci najlepsze wrażenia odsłuchowe.

Subwoofer możesz podłączyć zarówno do komputera, jak i telewizora i uzyskać jakość dźwięku zbliżoną do tej z sali kinowej. Zastąpisz nim głośniki z membraną o dużej średnicy, które najczęściej nie charakteryzują się kompaktowymi wymiarami.

Jaki subwoofer do kina domowego Yamaha?

Subwoofer Yamaha podłączony do kina domowego pozwoli Ci poczuć siłę efektów specjalnych. Dźwięk wydaje się wówczas wręcz namacalny, a zmysły są mocno zaangażowane. Czym kierować się przy wyborze subwoofera? Podpowiadamy!

Subwoofer Yamaha

Subwoofer Yamaha – aktywny czy pasywny?

Subwoofer Yamaha jest dostępny zarówno w wersji aktywnej, jak i pasywnej. Urządzenia z pierwszej grupy są wyposażone we wbudowany wzmacniacz i filtr dolno-przepustkowy. Dodatkowe sprzęty do wzmocnienia dźwięku są zatem zbędne. Modele aktywne cechują się mniejszymi rozmiarami, dlatego są uznawane za bardziej praktyczne.

Subwoofer Yamaha pasywny nie ma wzmacniacza, z tego względu należy dokupić ten element. Niestety sprzęt audio zajmuje wówczas więcej miejsca zarówno w domu, jak i w samochodzie. Plusem wersji pasywnej jest niższa cena. Wielu osobom odpowiada również to, że mogą samodzielnie dobrać wzmacniacz o właściwych parametrach. Nie można ostatecznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ ostateczny wybór zależy wielu czynników, m.in. takich jak budżet czy indywidualne preferencje.

Kierunek promieniowania dźwięku w subwooferze Yamaha

Kierunek promieniowania dźwięku przez membranę nie jest identyczny dla każdego urządzenia. Do wyboru masz subwoofer Yamaha typu:

  • front-firing – membrana znajduje się z przodu, a ciśnienie akustyczne jest emitowane w kierunku słuchacza. W niektórych przypadkach urządzenia tego typu mają nad sobą kilka głośników – wówczas dźwięk rozprzestrzenia się równomiernie;

  • down-firing – ciśnienie akustyczne jest emitowane w kierunku podłogi, aby niskie tony równomiernie rozchodziły się po pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że ostateczne efekt jest zależny od metrażu pokoju, mocy urządzenia oraz jakoś przetworników;

  • free air – to rozwiązanie najczęściej oferuje samochodowy subwoofer Yamaha. Wolne przestrzenie w aucie, czyli np. bagażnik lub wnęka na koło zapasowe są wykorzystywane jako pudło rezonansowe. Wówczas dźwięk jest dobrze podkreślony i bardziej wyrazisty.

Subwoofer otwarty czy zamknięty?

Najpopularniejsze modele subwooferów najczęściej mają konstrukcję otwartą z portem bass-reflex. Rozwiązanie to oferuje wiele modeli, m.in. subwoofer Yamaha NS-SW700 Piano. Choć obudowa tego urządzenia nie jest zbyt duża, umożliwia uzyskanie głębokiego basu. Jeśli zatem używasz kina domowego do oglądania filmów, otrzymasz brzmienie, które zapewni Ci wiele emocji, zwłaszcza podczas seansu filmów akcji.

Subwoofer Yamaha o zamkniętej konstrukcji jest wyposażony w szczelną obudowę. Nie ma w nim portu basowego (otworu), dlatego też potrzebuje więcej mocy do wytworzenia dźwięku o odpowiedniej głośności. W urządzeniach tego typu bas jest lepiej kontrolowany niż w konstrukcjach otwartych. Z tego względu modele otwarte są polecane do słuchania muzyki.

Płaski subwoofer Yamaha – czy warto?

Jeśli nie chcesz, aby subwoofer zajmował zbyt wiele miejsca w Twoim pokoju, warto zwrócić uwagę na konstrukcje o płaskim profilu. Dobry przykładem może być subwoofer Yamaha YST-FSW50 lub NS-SW210. Urządzenie tego typu możesz wsunąć pod sofę lub umieścić je na półce z książkami i oszczędzić sporo przestrzeni, którą zajmowałby pełnowymiarowy sprzęt.

Jak podłączyć subwoofer do amplitunera Yamaha?

Jeśli amplituner został wyposażony w wyjście SUB OUT, wówczas możesz wykorzystać je do podłączenia subwoofera. Będziesz potrzebować kabla RCA o połączeniu Y (sygnał jest doprowadzany do lewego i prawego wejścia kanału). Wówczas wyłączany jest wewnętrzny filtr subwoofera. Jeżeli nabyłeś subwoofer Yamaha bez dolnoprzepustowego filtra, kabel RCA możesz podpiąć do dowolnego wejścia – do prawego lub lewego kanału. We wzmacniaczach, w których nie ma wyjścia SUB OUT (czyli pozbawionych wyjścia na głośnik niskotonowy), kabel RCA o połączeniu Y należy podłączyć do wyjścia PRE OUT.

Jak podłączyć subwoofer Yamaha do komputera?

Przed podłączeniem subwoofera do komputera, upewnij się, że karta dźwiękowa jest z nim kompatybilna. Jeśli tak, nie powinieneś napotkać większych problemów. Podłączenie subwoofera do PC jest zależne od dostępnych złączy, możliwości karty dźwiękowej i rodzaju urządzenia. Jeśli posiadasz aktywny subwoofer Yamaha, możesz skorzystać z łącza dla głośników – będziesz potrzebować przejściówki z jacka 3,5 mm do tzw. tulipanów. Pojedynczy koniec podpinasz do pinów karty dźwiękowej, a podwójny do pinów wzmacniacza.

W kolejnym kroku musisz podłączyć subwoofer Yamaha ze wzmacniaczem poprzez przeznaczone do tego złącza. Kiedy uruchomisz komputer, wystarczy, że ustawisz wybraną głośność.

Jaki subwoofer do amplitunera Yamaha?

Przed wyborem subwoofera Yamaha, upewnij się, jakie dokładnie złącza ma Twój amplituner, i czy na pewno możesz podłączyć do niego subwoofer. Wśród nich powinny znaleźć się m.in.:

  • wejścia analogowe – najczęściej są to dwa wejścia analogowe RCA. Wówczas możesz podłączyć odtwarzacz CD lub Blu-Ray;
  • wejście phono – jest przedwzmacniacz gramofonowy. Umożliwia on podpięcie gramofonu bezpośrednio do amplitunera;
  • wejście USB typu A – pozwoli Ci ono na podłączenie dysku zewnętrznego i odtwarzanie zapisanych na nim plików cyfrowych. Warto sprawdzić, jakie dokładnie pliki są obsługiwane. W części urządzeń wejście to służy tylko do ładowania urządzeń mobilnych;
  • wejście optyczne i koaksjalne – dzięki niemu możesz podłączyć każde źródło dźwięku, które wysyła sygnał w tej formie. Zyskasz lepszą jakość dźwięku niż po podłączeniu telewizora do soundbara;
  • wyjście słuchawkowe – znajduje się na froncie urządzenia. W zależności od urządzenia może być to gniazdo na duży jack 6,3 mm lub mini jack 3,5 mm
  • wyjście subwooferowe – umożliwi Ci ono podłączenie subwoofera i stworzenie zestawu stereo 2.1-kanałowego, który będzie lepiej przetwarzał basy;
  • złącze Ethernet – zyskujesz możliwość podłączenia urządzenia do sieci. Podłączenie przewodowe zapewnia lepszą stabilność niż bezprzewodowe.

W przypadku wyboru subwoofera Yamaha kluczowe są m.in. takie kwestie jak konstrukcja oraz warunki akustyczne w pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia, które najczęściej wynosi od 25 do 300 Hz, oraz moc, ponieważ to właśnie od nich zależna będzie jakość basu dostarczanego przez urządzenie. Istotna jest także średnica głośnika niskotonowego. W najlepszych modelach wynosi ona 200 mm.

Subwoofer Yamaha – najlepsze modele (TOP 3)

Subwoofer Yamaha NS-SW050 

Subwoofer YAMAHA NS-SW200 Piano

Subwoofer Yamaha MusicCast SUB 100

Motyw