dźwięk

Subwoofer aktywny – jak z niego korzystać?

7 minut czytania
Komentarze

Subwoofer to popularny sprzęt audio, z którego chętnie korzystają fani kina domowego w trakcie seansów filmowych. Podkreśla dźwięki o niskiej częstotliwości, kreując ciekawe wrażenia. Czym subwoofer aktywny różni się od pasywnego? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Brak konieczności montowania dodatkowych elementów do zestawu audio, podnosi komfortu użytkowania subwoofera zarówno podczas użytkowania sprzętu w domu, jak i w samochodzie.

Czym jest subwoofer?

Subwoofer jest głośnikiem niskotonowym, zaliczanym do podstawowego wyposażenia kina domowego. Ma za zadanie polepszenie jakości dźwięku i wzbogacenie go o głębokie basy. Odtwarza dźwięki o małych częstotliwościach – od 20 d0 250 Hz. Z tego urządzenia korzystają nie tylko osoby, który cenią wrażenia dźwiękowe podczas oglądania filmów, ale również fani muzycy, poszukujący najwyższej jakości brzmienia.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru subwoofera?

Poszukując subwoofera aktywnego lub pasywnego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Są to m.in.:

  • konstrukcja (może być klasyczna lub nowoczesna, powinna pasować do wystroju);
  • moc (w małym mieszkaniu wystarczy 100 W, w dużym salonie lepiej wybrać urządzenie o mocy od 400 do 500 W);
  • producent (warto wybierać marki, które mają ugruntowaną pozycję na rynku);
  • rodzaj (do dyspozycji masz sprzęt z wbudowanym lub zewnętrznym wzmacniaczem);
  • cena (głośniki możesz nabyć w kwocie wynoszącej od kilkuset do kilkuset tysięcy zł. Sprzęt dobrej jakości nabędziesz w przedziale cenowym od 500 zł do 1000 zł)
  • rozmiar (wielkość subwoofera powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia).


Wśród innych równie istotnych elementów, którym również warto poświęcić uwagę, znajdują się:

  • kolumny audio dobrej klasy (im większa jest ich liczba, tym lepiej);
  • amplituner (odgrywa on rolę wielofunkcyjnego wzmacniacz);
  • odtwarzacz DVD.

Jeśli wybierzesz sprzęt wysokiej jakości oraz subwoofer aktywny, który charakteryzuje się dobrymi parametrami i odpowiednio go rozmieścisz, uzyskasz dźwięk, który zapewni Ci niezapomniane wrażenia odsłuchowe.

Subwoofer aktywny i pasywny – czym się różnią?

Istnieją dwa typy subwoofera – głośnik pasywny i aktywny. Różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami dotyczą przede wszystkim rozwiązań technicznych. Subwoofer aktywny jest wyposażony we wbudowany wzmacniacz, który zwiększa głośność i moc emitowanych dźwięków. Subwoofer pasywny ma wyłącznie przetwornik, dlatego też potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Jeżeli nie wiesz, na których z nich powinieneś się zdecydować, pamiętaj, że ostateczny wybór jest uzależniony od możliwości systemu audio, z którym subwoofer będzie współpracować. Większość wzmacniaczy jest dostosowana do wyłącznie do współpracy z subwooferami aktywnymi. Są one wyposażone w odpowiednie wyjście audio (Subwoofer Pre Out). Przeważnie jest to złącze RCA. W amplitunerach do kina domowego znajduje się więcej takich wyjść.

Subwoofer pasywny – co to jest?

Subwoofer pasywny to po prostu kolumna niskotonowa bez wbudowanego wzmacniacza. Do właściwego działania potrzebuje dodatkowego sprzętu, które wzmocni sygnał, zanim zostanie on przetworzony przez głośnik basowy wbudowany w subwoofer. Pasywną wersję tego sprzętu podłącza się do jednostki centralnej systemu audio – najczęściej jest ona stosowana w kinach domowych ze średniej półki cenowej. W kinie domowym klasy premium najczęściej używa się systemów surround i stereo, które obsługują tylko subwoofer aktywny.

Subwoofer aktywny – czym się wyróżnia?

W subwooferze aktywny znajduje się zintegrowany układ wzmocnienia sygnału, który został dopasowany do urządzenia już na etapie projektowania. Nie musisz zatem poszukiwać odpowiedniego wzmacniacza do głośnika niskotonowego, aby ten zapewnił mu odpowiednią ilość mocy i wydobył z niego najlepszą jakość brzmienia.

Wzmacniacze zintegrowane z subwoofer najczęściej należą do klasy D. Rozwiązanie tego typu wyróżnia się dobrą efektywnością i jednocześnie zachowuje niski poziom zniekształceń harmonicznych. Konstrukcja ta nazywana jest również wzmacniaczem impulsowym, w którym mamy do czynienia z dwoma stanami pracy – pełnym przewodzeniem prądu lub całkowitym brakiem przewodności.

Tryb działania wzmacniaczy klasy D jest „zero-jedynkowy”, dlatego też często określa się je wzmacniaczami cyfrowymi. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. W rzeczywistości jest to analogowy układ impulsowy.

Co ma do zaoferowania subwoofer aktywny?

W przeciwieństwie do wersji pasywnej subwoofer aktywny jest najczęściej wyposażony w zestaw złącz różnego rodzaju. Pokrętła i przełączniki poszerzają zbiór jego funkcjonalności i opcji, które możesz wykorzystać w domowym sprzęcie audio – bez względu na to, czy jest to zestaw stereo, czy pełne kino domowe.

W podstawowych modelach subwooferów aktywnych najczęściej znajduje się włącznik zasilania oraz regulacja wzmocnienia. W wersjach zaawansowanych możesz dostosować częstotliwość odcięcia, czyli górną wartość zakresu pasma częstotliwości obsługiwanego przez subwoofer. Jeśli ustawisz odpowiednie wartości, dopasujesz dźwięk przetwarzany przez subwoofer aktywny do innych kolumn w zestawie audio. Parametr ten możesz łatwo wyregulować, korzystając z pokrętła lub przełączników.

Faza sygnału to kolejny parametr, który możesz modyfikować w panelu sterowania, który najczęściej jest umieszczony z tyłu obudowy subwoofera. Możesz regulować ją w zakresie od 0 do 180 stopni, używając od tego specjalnego przełącznika. Jeśli odpowiednio dostosujesz ten parametr, zminimalizujesz różnice fazowe w dźwiękach odtwarzanych przez subwoofer i kolumny systemu nagłośnieniowego. Różnice mogą być wywoływane przez miejsce instalacji głośnika niskotonowego.

Subwoofer aktywny czy pasywny – który wybrać?

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest bezprzewodowy subwoofer aktywny. Sprzęt tego typu łatwiej jest ustawić w salonie, który najczęściej stanowi centrum multimedialne całego domu. Największą zaletą jest brak konieczności rozprowadzenia kabli, które później trzeba ukryć, aby nie psuły wystroju wnętrz. Aktywne subwoofery bezprzewodowe są droższe od wersji przewodowych, jednak oferują większy komfort instalacji.

Jak podłączyć subwoofer aktywny do wzmacniacza lub soundbara?

Jeżeli korzystasz z nowszego amplitunera AV lub soundbara, przeważnie jest on wyposażony w co najmniej jedno tylne złącze dla subwooferów. Najczęściej oznacza się je jako “Sub out”. Podłączenie możesz wykonać poprzez kabel RCA.

Sygnał subwoofera jest doprowadzany z gniazda RCA za pomocą monofonicznego przewodu (RCA) bezpośrednio do subwoofera. Do podłączenia aktywnego subwoofera nie potrzebujesz dodatkowego okablowania, poza podłączeniem do prądu.

Jak podłączyć subwoofer aktywny do oryginalnego radia?

Jak podłączyć subwoofer aktywny w samochodzie? Jeśli wybierzesz odpowiedni model urządzenia, procedura ta nie powinna trwać zbyt długo. Subwoofer samochodowy pracuje na zasilaniu zewnętrznym. Bez względu na to, czy wybrałeś subwoofer aktywny, czy pasywny, przeprowadź przewód zasilający od akumulatora do bagażnika. Następnie należy podpiąć przewód sygnałowy subwoofera do radia samochodowego. Na przewodzie zasilającym należy zastosować odpowiednio dobrany bezpiecznik, który chroni przed zwarciem i ewentualnym pożarem w samochodzie.

Abonament za radio w samochodzie

Doprowadzenie sygnału do wzmacniacza można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeśli Twoje radio samochodowe jest wyposażone w wyjścia RCA na wzmacniaczu, wykorzystaj je – będziesz potrzebować przewodu RCA o odpowiedniej długości.

  • Wyjmij radio, używając specjalnych kluczy. Zachowaj ostrożność, by nie zniszczyć obudowy;
  • Przeciągnij przewody z subwoofera i estetycznie je ukryj;
  • Podłącz przewód sterujący do wejścia radia – w zależności od modelu może to być specjalne wejście na subwoofer lub wejście sterujące anteną elektryczną;
  • Do subwoofera podłącz przewód sterujący oraz kable RCA;
  • Przeprowadź przewód do panelu sterującego, który najczęściej znajduje się w pobliżu kierownicy (przewody pod deską rozdzielczą);
  • Podłącz przewód zasilający subwoofer do akumulatora.

Jeśli jednak Twoje radio samochodowe nie ma wyjść RCA, możesz skorzystać z innego rozwiązania. Subwoofer podłącza się wówczas do wyjść głośnikowych radia. Ten sposób należy traktować jako ostateczność, ponieważ jakość sygnału spada. Subwoofer aktywny możesz zainstalować samodzielnie. Jeśli jednak masz pewne obawy, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych w tej tematyce warsztatów samochodowych.

Motyw