Odtwarzacze CD – jakie cechy powinien mieć dobry sprzęt?

7 minut czytania
Komentarze

Na rynku dominują odtwarzacze umożliwiające łączność z Wi-Fi i odtwarzanie muzyki z popularnych serwisów streamingowych. Z tego względu rynek płyty CD już od dawna nie należą do grona najczęstszych nośników muzycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje szerokie grono melomanów, którzy doceniają zalety krążków. Odtwarzacze CD działają również wtedy, gdy nie ma dostępu do Internetu.

Dlaczego odtwarzacze CD powracają do łask?

W teorii dostęp do muzycznych zasobów sieci nie jest niczym ograniczony. W praktyce nie zawsze się to sprawdza. Pliki znalezione w Internecie często oferują bardzo niską jakość i nie ratuje jej nawet sprzęt z najwyższej półki cenowej. Serwisy streamingowe również mają wiele ograniczeń. Jeśli nie wykupisz pakietu premium w przypadku braku dostępu do sieci, tracisz również dostęp do swoich ulubionych list z muzyką.

Odpowiedzią na problemy tego typu są stare, dobre odtwarzacze CD. Wystarczy, że położysz płytę CD na tacce, wciśniesz przycisk Play i już możesz cieszyć się brzmieniem płynącym z głośników. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i bez problemu możesz używać go na co dzień. Jakość oferowanego dźwięku również pozostaje na wysokim poziomie. Warto również wspomnieć, że na rynku wciąż pojawiają się nowe modele odtwarzaczy CD.

Choć popularność urządzeń tego typu znacząco spadła, to wiele osób wciąż posiada duże kolekcje płyt. Do ich odtworzenia potrzebny jest sprawdzony sprzęt. Część osób w swoich zbiorach ma płyty SACD. Dźwięk jest na nich zapisany w formacie DSD, który aktualnie przeżywa swój renesans.

Odtwarzacz CD czy SACD – jaki wybrać?

Pliki DSD stały się bardzo popularne, dlatego też na rynku wzrosła liczba odtwarzaczy SACD. Płyty tego typu oferują wyższą jakość niż tradycyjne nośniki CD. Część nagrania została przygotowana w taki sposób, aby możliwe było wielokanałowe odtwarzanie dźwięku, np. z kilkoma subwooferami.

Płyty SACD najczęściej są droższe od swoich pierwotnych odpowiedników. Najczęściej korzystają z nich zaawansowani audiofile. Niestety zapis wielokanałowy potrafi sprawić wiele problemów. Często nawet zagorzali fani tego rozwiązania nie decydują się na zakup systemu wielkokanałowego. Z tego powodu odtwarzacze CD/SACD są traktowane jako odtwarzacze CD, na których można odtwarzać płyty SACD.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odtwarzacz CD?

Jaki kupić odtwarzacz CD, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku? Na początku zastanów się, czy chcesz korzystać z tego sprzętu tylko do odtwarzania muzyki z krążków, czy też poszukujesz większej ilości funkcji. W wielu urządzeniach tego typu możesz również odtwarzać płyty DVD. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na zestaw kina domowego i potrzebujesz jedynie dwóch głośników i klasycznego wzmacniacza.

Sprawdź, ile standardów odtwarzania dźwięków obsługuje konkretny model urządzenia. Im jest ich więcej, tym lepiej. Oprócz CD Audio powinien odtwarzacz również formaty MP3, WMA, lub ATRAC 3. Jeśli jednak Twój wybór padnie na odtwarzacz DVD, upewnij się, że obsługuje formaty Divx i Xvid. Wówczas na odtwarzaczu możesz obejrzeć filmy przesłane przez internet i nagrane na płytę oraz te zakupione.

Wśród podstawowych portów powinno pojawić się wejście USB. Pozwoli ono na odtwarzanie muzyki także z pendrive’a. Przydatne są również takie funkcje jak Bluetooth, AirPlay i DLNA, ponieważ dzięki nim możesz bezprzewodowo podłączyć inne urządzenia do odtwarzacza.

Jeśli słuchasz ulubionych utworów z wybranych krążków, godną uwagi funkcjonalnością może okazać się zmieniarka płyt. W zależności od modelu w odtwarzaczu umieścić od 3 do 5 płyt jednocześnie. Każda z płyt umiejscowiona jedna pod drugą na niezależnych od siebie tackach. Jeśli jednak do dyspozycji masz zmieniacz karuzelowy, na jednej tacce znajduje się kilka miejsc na płytę.

Dodatkowe funkcje w odtwarzaczach CD

Zaawansowane odtwarzacze CD oferują szereg dodatkowych funkcji, które uprzyjemniają korzystanie z nich w trakcie codziennych obowiązków. Jakich rozwiązań możesz się spodziewać?

  • ID3 TAG

Na wyświetlaczu pojawiają się informacje dodatkowe o tytule, artyście, numerze utworu, nazwa nagrania itd.

  • Programowanie odtwarzacza CD

Ta funkcjonalność pozwala Ci m.in. na ustawienie innej kolejności utworów niż ta odgórnie ustalona na płycie lub odtwarzanie losowe.

  • Wbudowany zegar

Oprócz odtwarzania muzyki, Twój sprzęt będzie również pełnił funkcję cyfrowego zegara.

  • Wyłącznik czasowy

Jeśli słuchasz muzyki tuż przed pójściem spać, możesz ustawić konkretną godzinę, o której sprzęt samoistnie się wyłączy.

Warto również zwrócić uwagę na wejścia cyfrowe i streaming. Używając wejść cyfrowych, możesz podłączyć inne urządzenia do odtwarzacza CD i korzystać z niego, jak z przetwornika C/A. To prosty sposób na stworzenie domowego centrum rozrywki. Wystarczy, że podłączysz telewizor, konsolę do gier lub komputer.

Streaming w odtwarzaczach CD najczęściej polega na transmitowaniu plików z zasobów lokalnych LAN oraz z chmury. W tym celu najczęściej wykorzystywane są aplikacje na smartfony i tablety. Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, przydatny jest również moduł Bluetooth. Najlepszą jakość uzyskasz, jeśli będzie w standardzie aptX.

W części urządzeń dostępna jest również regulacja głośności na wyjściach analogowych. To praktyczna funkcjonalność, zwłaszcza gdy chcesz podłączyć odtwarzacz bezpośrednio do końcówki mocy, z pominięciem przedwzmacniacza.

Odtwarzacz CD z wyjściem zbalansowanym czy pojedynczym – jaki kupić?

Jeśli złącze XLR jest wzbogacone o zaawansowany stopień wyjściowy w odtwarzaczach CD, otrzymasz lepszą jakość dźwięku. Sygnał symetryczny, który jest nim transportowany, ma większą odporność na zakłócenia. Urządzenia z tym rodzajem sygnały, charakteryzują się lepszymi parametrami i jakością brzmienia. Wyjście XLR jest szczególnie przydatne, jeśli posiadasz sprzęt współpracujący z tym standardem.

Wejścia RCA również są standardem, który gwarantuje dobrą jakość dźwięku. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli odczuwasz poprawę korzystając z XLR zamiast z RCA, warto poszukać sprzętu, który będzie oferował taki standard. Niemniej jednak tradycyjne wyjścia RCA są standardem zapewniającym dobrą jakość dźwięku w większości systemów. Wszystko zatem sprowadza się do naszych wymagań i do tego to, czy słyszymy znaczącą poprawę dźwięku przejściu ze standardu RCA na XLR

Jak czyścić odtwarzacze CD?

W odtwarzaczach CD często występują problemy z czytaniem płyt CD i DVD. Przyczyną jest przeważnie zabrudzona soczewka czytnika. Dlatego raz na jakiś czas należy oczyścić tackę napędu i oko laserowe urządzenia. W ten sposób żywotność mechanizmów odtwarzania będzie wydłużona.

Tackę trzeba wysunąć z napędu i użyciem pędzelka i mokrej ściereczki usunąć wszelkie zabrudzenia. Należy również oczyścić krawędzie oraz prowadnice, aby zanieczyszczenia nie dostały się na soczewkę lasera.

W celu oczyszczenia soczewki użyj patyczka do uszu lub waty. Najlepiej sprawdzi się płyn do mycia szybko, jednak można wykorzystać inny specyfik na bazie alkoholu. Końcówkę patyczka należy zamoczyć w płynie i dokładnie wyczyścić soczewkę lasera. Jeśli jest zabrudzona, źle skupia światło, co sprawia, że sprawne płyty CD przestają działać. Wacikiem wytrzyj resztki płynu, Lasera nie wolno dotykać palcami, ponieważ tłuszcz i brud mają na niego bardzo zły wpływ.

Motyw