Airplay - co to

Airplay – co to jest i jak włączyć? Co warto wiedzieć o parowaniu z Windowsem, MacBookiem i Androidem?

5 minut czytania
Komentarze

Na rynku urządzeń dla miłośników głośnego grania, oglądania teledysków czy filmów na większym ekranie coraz częściej można spotkać obsługę standardu AirPlay. Co to takiego? AirPlay umożliwia przesyłanie strumieniowe obrazów, muzyki czy innych multimedialnych form z jednego urządzenia na drugie. Wykorzystują ją smartfony, urządzenia mobilne i inne nośniki z plikami audio. Te urządzenia korzystają ze wspólnej sieci bezprzewodowej WiFi i tworzą spójny system. Jednocześnie nie każdy użytkownik elektroniki ma pojęcie, na czym polega ten standard.  

AirPlay – co to za system?

Miłośnicy marki Apple mają możliwość korzystania z wielu funkcji urządzeń iPhone, iPad lub iPod. Jednocześnie nie wszyscy z nich znają wszystkie opcje, jakie opracowała firma stworzona przez Steve’a Jobsa. Zastanawiają się – po co w ogóle jest ten AirPlay i co to takiego?

AirPlay – co dokładnie warto wiedzieć? 

Tymczasem AirPlay jest to standard technologiczny, służący do przesyłania dźwięku, wideo oraz zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Dzięki niemu możesz przesyłać treści AirPlay z iPhone’a, iPada czy MacBooka do innnych urządzeń. AirPlay działa w taki sposób, że niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu znajduje się użytkownik, korzysta z tej technologii. Może w tym czasie odtwarzać ulubionego audiobooka, oglądać film lub słuchać podcastów. Dzięki tej funkcji może też dzielić się dowolnymi plikami z innymi osobami, które znajdują się w niedużej odległości. Najnowsza wersja systemu AirPlay, czyli AirPlay 2.0 pozwala wysyłać pliki w najwyższej możliwej jakości 4K. Dodatkowo można je transmitować na różne urządzenia jednocześnie

Jak działa AirPlay? Standard AirPlay może działać tylko wtedy, gdy oba urządzenia są podłączone do tej samej sieci WiFi, lub są w jednym zasięgu Bluetooth, bądź zostały podłączone do tego samego routera za pomocą kabla Ethernet.

Dzięki temu systemowi powstały bezprzewodowe głośniki, a wzmacniacze, wieże i amplitunery do kina domowego zyskały nowe możliwości. Poza przesyłaniem samych plików o charakterze multimedialnym AirPlay przesyła także różne metadane. Są to tytuły utworów, nazwy wykonawców oraz inne informacje opisujące dane dzieło.   

AirPlay – jak włączyć? 

Wiedząc już, jak działa ta technologia, warto wiedzieć, jak włączyć AirPlay, czyli jak włączyć tę pożyteczną funkcję. Do jej obsługi niezbędne są trzy elementy: 

  • domowa sieć bezprzewodowa, obsługiwana przez router, 
  • nadajnik, którym może być tablet lub smartfon z funkcją AirPlay iPhone, 
  • sprzęt obsługujący ten standard, czyli odbiornik. 

System działa w taki sposób, że nadajnik, czyli telefon wysyła sygnał. Odbiera go router WiFi, który przekierowuje go do odbiornika. Może nim być telewizor, komputer, a nawet soundbar. W ten sposób można strumieniować film w rozdzielczości 4K i ścieżki dźwiękowe o wysokim stopniu zaawansowania.

Airplay - co to

Apple AirPlay służy również do dublowania ekranu lub całego wyświetlacza. Wystarczy skorzystać z AirPlay na MacBooku lub iPhonie, by szybko i łatwo przesłać treści także na inne urządzenia i zachować sobie maksymalną płynność oglądania czy słuchania muzyki

Jak korzystać z AirPlay z iPhonem i telewizorem?

Łączenie AirPlay w iPhone i przesyłanie treści, np. na telewizor Android jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z multimediów, które chcemy przesłać, znaleźć ikonę AirPlay i wybrać ją. W części np. “Głośniki i telewizory” warto wybrać urządzenie, na którym chcemy odtwarzać dane wideo czy muzykę. I wystarczy!

Można również skorzystać z łączenia AirPlay z MacBookiem. Aby AirPlay z komputera Mac na telewizor, najpierw upewnij się, że Twój Mac ma włączoną funkcję AirPlay w Preferencjach systemowych. Reszta działania jest taka sama.

Na jakich urządzeniach można korzystać funkcji AirPlay? 

Liczba urządzeń do obsługi tego formatu jest naprawdę imponująca. Ponieważ twórcą tej technologii jest firma Apple, to ta funkcja występuje przede wszystkim w iPadach, iPhonach czy iPodach jako Apple AirPlay. Można ją zlokalizować np. po prawej stronie regulacji głośności w aplikacji Apple Music. 

AirPlay może być używane nie tylko na urządzeniach związanych z systemem operacyjnym iOS, ale także jest przystosowana do innych rozwiązań: 

  • umożliwia strumieniowanie z urządzeń wyposażonych w system Android. Dzięki aplikacjom takim jak LocalCast, AirSync lub AllCast połączenie AirPlay Android działa jak najbardziej sprawnie, 
  • można z tego korzystać na komputerach działających w systemie Windows. Jest to możliwe za pośrednictwem aplikacji iTunes. Wymaga to połączenia dwóch urządzeń z pojedynczą siecią WiFi. AirPlay Windows to jednak okrojona funkcja, aby ją rozszerzyć, potrzeba dodatkowego oprogramowania, 
  • przesyłanie strumieniowe w ramach połączenia AirPlay Macbook. Można w ten sposób klonować ekran i używać ekranów w większej rozdzielczości do obsługi systemu Mac.
Airplay - co to

Funkcja AirPlay jest także w pełni kompatybilna z systemem Android TV. To rozszerzenie zwiększające możliwości telewizora w standardzie Smart TV. Posiada takie możliwości jak instalowanie aplikacji lub gier i używanie ich na dużym ekranie telewizora. Właśnie dlatego usługa AirPlay Android Tv cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. 

A może połączyć AirPlaya z Chromecastem? 

Chromecast to odpowiednik AirPlaya, którego twórcą jest koncern Google. Różnicą między tymi dwoma technologiami jest fakt, że produkt od Google`a strumieniuje osobno filmy i muzykę. Ta ostatnia jest obsługiwana przez format Chromecast Audio.  Pomimo, że są to konkurujące technologie, to możliwe jest bezproblemowe połączenie na linii Chromecast AirPlay. Aby to zadziałało, niezbędna jest aplikacja AirParrot, która jest dostępna dla komputerów w systemie operacyjnym Mac. Jest to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie, ponieważ jest alternatywą do kupowania urządzenia Apple TV. Jedynym mankamentem jest konieczność kupna aplikacji AirParrot, ponieważ jej okres próbny trwa bardzo krótko. Aplikację można także zainstalować w systemie Windows.

Motyw