Google Chromecast 3 czy Chromecast 4? Wyjaśniamy, czym się różnią i czy warto dopłacać

4 minuty czytania
Komentarze

Chromecast od Google jest urządzeniem budzącym spore zainteresowanie wśród osób, które chciałyby zacząć korzystać z możliwości, jakie daje Smart TV – i to bez kupowania nowego, droższego telewizoria. Na rynku są jednak dostępne różne wersje tego sprzętu. Przyglądamy się bliżej urządzeniom Chromecast 3 oraz 4 i podpowiadamy, który z tych sprzętów jest lepszą opcją.

Czym właściwie jest Google Chromecast?

chromecast
Chromecast 3.

Chromecast to specjalna przystawka do telewizora, która jest podłączana do gniazda HDMI i znacznie rozszerza możliwości sprzętu. Urządzenie od Google pozwala bezprzewodowo przesyłać obraz oraz dźwięk z urządzeń mobilnych na ekran telewizora, a także korzystać z aplikacji charakterystycznych dla nowoczesnych telewizorów. Jeśli posiadamy telewizor bez funkcji Smart TV, przystawka od Google znacznie ułatwi nam konsumpcję treści z platform streamingowych.

W przypadku, gdy mamy telewizor niebędący Smart TV, możemy oczywiście podłączyć do niego komputer i w ten sposób, bez żadnych przystawek, przenieść treści np. z Netflixa lub YouTube’a na duży ekran. W praktyce jest to jednak niewygodne rozwiązanie. Za każdym razem trzeba podłączać komputer do telewizora i pilnować, by był on naładowany. Przełączanie treści, ich wyszukiwanie oraz zmiana ustawień – wszystko odbywa się z poziomu komputera, do którego musimy podejść. Interesujące nas treści muszą być odtwarzane jednocześnie na komputerze i telewizorze, bo widok z komputera jest automatycznie przenoszony na duży ekran.

Chromecast nie kopiuje automatycznie zawartości ekranu komputera czy smartfona, lecz korzysta z wybranej przez użytkownika aplikacji. Możemy wygasić ekran drugiego urządzenia lub robić na nim coś zupełnie innego, a na telewizorze wciąż będzie widoczny np. ulubiony serial. Oprócz tego mamy możliwość sterowania odtwarzanymi treściami smartfonem lub specjalnym pilotem, który jest dołączony w zestawie.

Chromecast 3 i 4 – podobieństwa i różnice

Chromecast 4.

Obie omawiane wersje urządzenia od Google pozwalają przenieść ulubione treści z komputera lub smartfona na ekran telewizora. Możliwości porównywanych modeli znacząco się jednak różnią i trzeba powiedzieć wprost, że to Chromecast 4 oferuje więcej.

Zobacz też: Jak wyłączyć Asystenta Google?

Po pierwsze czwórka obsługuje wyższą maksymalną rozdzielczość (3840 × 2160 px, a nie 1920 × 1080 px). Po drugie, nowsza wersja urządzenia posiada system Google TV i działa bardziej samodzielnie. Posiadając trójkę, zawsze musimy mieć pod ręką inne urządzenie (np. smartfon), by przesłać z niego treści na telewizor. W przypadku czwórki mamy do dyspozycji niezależny interfejs. Po uruchomieniu telewizora i przystawki Smart TV mamy taki widok jak posiadacze telewizorów Smart TV. Widzimy filmy, seriale i zainstalowane aplikacje. Poruszanie się po interfejsie nie wymaga smartfona – w zestawie jest dołączony specjalny pilot.

Szczegółowe podobieństwa i różnice pomiędzy obiema wersjami urządzenia pokazuje poniższa tabela.

Wersja 3Wersja 4
Max. rozdzielczość1920 x 1080 px3840 × 2160 px
Odtwarzanie obrazuMP4MP4
Odtwarzanie dźwiękuAAC, MP3, WAVAAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, MP3, WAV
Wyświetlanie zdjęćBMP, GIF, JPEG, PNGBMP, GIF, JPG, PNG
SystemAndroidGoogle TV
Menu po polskunietak
Łączność bezprzewodowaWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), ChromecastWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0, Chromecast
Złącza1x HDMI, 1x micro USB1x HDMI, 1x USB-C
Dodatkowe funkcjeAplikacje, przesyłanie multimediów, Asysten GoogleAplikacje, przesyłanie multimediów, Asystent Google, Google Play
Zasilanie220 – 240 V 50/60 Hz220 – 240 V 50/60 Hz
Wymiary115 x 45 x 115 mm162 x 61 x 13 mm
Pilot w zestawienietak

Google Chromecast – ceny, dostępność, alternatywy

Chromecast 3 i 4.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Chromecast 3 umożliwia skorzystanie na starym telewizorze z pewnych funkcji, które daje Smart TV. Z kolei wersja z cyfrą 4 zapewnia komfort korzystania m.in. z treści VOD na takim poziomie, jaki jest w przypadku telewizorów Smart TV. Poza strumieniowaniem treści z drugiego urządzenia możemy bowiem cieszyć się samodzielnym interfejsem oraz obsługą za pomocą dedykowanego pilota. Nowsza wersja daje większe możliwości, ale trzeba za nią zapłacić więcej i to niemal dwukrotnie.

Jeśli szukacie jak najtańszego sposobu, by korzystać m.in. z treści VOD na telewizorze, zanim zmienicie go na model Smart TV, powinniście być zadowoleni z wersji z numerem 3. W przypadku, gdy nie planujecie zbyt szybkiej zmiany telewizora i chcecie jak najbardziej upodobnić działanie swojego sprzętu do Smart TV, odpowiedni będzie dla was raczej model z 4.

Czytaj także: Chromecast 4.0 z nowymi funkcjami. Oto lista najważniejszych zmian

Oczywiście nie trzeba ograniczać się do urządzeń od Google. Są też alternatywy, wśród nich można wymienić choćby Xiaomi Mi Stick TV, Xiaomi Mi Box S oraz Realme TV Stick.

zdjęcie główne: materiały prasowe Google