Telewizor nie odpowiada na komendy wydawane za pośrednictwem pilota, nie reaguje na przyciskanie guzików ekranu, kompletnie uniemożliwiając oglądanie wybranego programu – ten scenariusz z pewnością brzmi znajomo dla wielu miłośników domowych seansów filmowych. Warto wtedy wiedzieć, jak zresetować telewizor, gdy ten zupełnie odmawia posłuszeństwa.
Reset telewizora – a także innych urządzeń takich jak smartfony, tablety i laptopy – może okazać się skutecznym remedium na powolne działanie aplikacji, problemy z obrazem i dźwiękiem, a nawet brak reakcji na komendy wydawane pilotem.
Dla pocieszenia można podkreślić, że potrzeba przeprowadzenia resetu na telewizorze może zdarzyć się w przypadku urządzenia każdej marki – Samsung, LG, Philips, Blaupunkt, Toshiba, Thomson i wielu innych.
W poniższym tekście przedstawiamy, w jaki sposób zresetować telewizor bez pilota i z jego wykorzystaniem, a także w sposób zachowujący indywidualne ustawienia i dane oraz przywracający odbiornik do ustawień fabrycznych.
Reset telewizora. Wersja na twardo i miękko
Zapewne każdemu aktywnemu użytkownikowi urządzeń elektronicznych takich jak telefony, tablety, komputery i telewizory nie raz zdarzyła się sytuacja, w której z niezrozumiałych przyczyn odmawia ono współpracy. Pojedynczy incydent tego typu nie powinien od razu wzbudzać niepokoju. Co jednak zrobić, gdy telewizor uparcie nie odpowiada na komendy użytkownika i nie daje się wyłączyć?
Pierwszym i najskuteczniejszym doraźnym sposobem na rozwiązanie problemu jest reset urządzenia (zwany potocznie “miękkim resetem”) – rozumie się przez niego wymuszone zakończenie pracy poprzez odłączenie zasilania do telewizora. Po wykonaniu miękkiego resetu odbiornik powinien zostać przywrócony do stabilnego stanu i działać bez przeszkód.
Pojawiają się także sytuacje, w których opisany rodzaj resetu nie pomaga w usunięciu problemu – wtedy pozostaje wykonać tzw. twardy reset. Oznacza to w praktyce przywrócenie ustawień fabrycznych telewizora, a zatem usunięcie zapisanych na odbiorniku danych do logowania na różnych kontach, ustawień domowej sieci Wi-Fi oraz ściągniętych dotychczas aplikacji.
Jak zresetować telewizor za pomocą pilota?
Jeśli telewizor nie jest skory do współpracy, ale nadal – przynajmniej do pewnego stopnia – odpowiada na komendy wydawane za pomocą pilota, warto wykorzystać go do przeprowadzenia miękkiego resetu. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać guzik zasilania na pilocie przez przynajmniej pięć sekund. W międzyczasie ekran telewizora powinien zgasnąć i wyświetlić komunikat “wyłączenie zasilania”.
Po tym odbiornik wyłączy się, a po upływie minuty w sposób samoistny włączy się ponownie. Dodajmy, że metoda ta może mieć zastosowanie w przypadku wszystkich popularnych marek telewizorów takich jak Philips, Samsung, Thomson, LG, Toshiba, Blaupunkt itd.
Jak zresetować telewizor bez pilota?
Niewykluczone, że przeciętny użytkownik odbiornika TV przynajmniej raz w życiu stanie przed koniecznością zresetowania swojego urządzenia bez pomocy pilota. Jak zresetować telewizor bez pilota?
Niezależnie od tego, czy chcesz zresetować bez pilota telewizor marki Samsung, LG, Philips, Blaupunkt, Toshiba czy Thomson, procedura będzie wyglądała bardzo podobnie i trwała bardzo krótko. W pierwszej kolejności należy odłączyć odbiornik od zasilania. Po wygaszeniu ekranu naciskamy guzik zasilania na telewizorze. Po upływie kilku minut można podłączyć urządzenie do zasilania i włączyć ponownie.
Twardy reset telewizora. Przywrócenie ustawień fabrycznych
Gdy potrzeba przeprowadzania tzw. miękkiego resetu pojawia się coraz częściej, warto rozważyć twardy reset, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych telewizora. Potrzebny będzie tutaj pilot – po naciśnięgiu guzika “home” należy wybrać opcję “ustawienia”, potem “ustawienia urządzenia”, “resetowanie”, a na końcu “przywróć ustawienia fabryczne”.
Zależnie od tego, czy resetujemy telewizor Samsung, LG, Philips, Thomson, Toshiba czy Blaupunkt, poszczególne komendy mogą być sformułowane w nieco inny sposób.
Zobacz także: Jak ukryć kable od TV bez kucia ściany?