Dwustopniowa weryfikacja na PlayStation 4 do tej pory nie była możliwa z aplikacjami firm trzecich. Zważywszy na to, że co chwila słyszymy o tym, że jakieś hasła i bazy danych gdzieś „wyciekły” to dziwne, że Sony zdecydowało się na taką zmianę tak późno. Aktualizacja o numerze 8.0 przynosi także znacznie więcej zmian, a nie tylko „poprawę stabilności”, co ostatnimi czasy było standardem przy aktualizacjach PlayStation 4.

Dwustopniowa weryfikacja na PlayStation 4

Dwustopniowa weryfikacja na PlayStation 4
Dwustopniowa weryfikacja na PlayStation 4

Korzystanie z weryfikacji konta z wykorzystaniem zewnętrznych aplikacji, nie było możliwe na konsoli Japończyków. Do tej pory weryfikacja dwuetapowa na PlayStation 4 oparta była tylko o wysłanie wiadomości tekstowej na zdefiniowany numer. I choć jest to jakiś rodzaj zabezpieczenia i to o wiele lepszy, niż samo hasło, to brakowało czegoś więcej. Aktualizacja 8.0, która już powinna pojawić się na konsoli graczy, przynosi w kwestii weryfikacji dwuetapowej sporą zmianę. Teraz będzie można zamiast numeru telefonu, korzystać z aplikacji do uwierzytelniania od firm trzecich. To może zdecydowanie pomóc w zabezpieczeniu konta, choć nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Zważywszy na to, że w ostatnich miesiącach popularność gier w cyfrowej dystrybucji wystrzeliła w górę, lepiej strzec swoich bibliotek. Nie tylko dlatego, że można stracić produkcje, które nas niemało kosztowały, ale także z powodu danych, które umieszczane są na kontach. Dwustopniowa weryfikacja na PlayStation 4 z dodatkową możliwością uwierzytelniana dostępna będzie nie tylko na konsoli, ale także w przeglądarce oraz aplikacji mobilnej. Widać, że Sony szykuje się do premiery PlayStation 5 i część ze zmian jest wprowadzana już właśnie pod nowy sprzęt. Zapewne Japończycy spodziewają się, że pojawi się dużo nowych klientów, a pokazywanie im „na start”, że dba o bezpieczeństwo danych jest ważne. Szczególnie po ostatnich wyciekach, które dotknęły Nintendo.

Zobacz też: Tak wygląda interfejs PlayStation 5.

Zamieszanie wokół nagrywania

Zmiany w oprogramowaniu PlayStation 4 szczególnie w jednej kwestii pokazują, że Sony myśli już tylko o PlayStation 5. Chodzi o funkcję nagrywania głosów użytkowników podczas Imprez. Te nagrania następnie będzie można zgłaszać do moderacji, która zadecyduje, czy gracza np. zbanować. Szerzej o temacie pisał dla was już Kacper, więc odsyłam do jego publikacji. Dodam tylko od siebie, że taka decyzja Sony spotkała się z ogromnym odzewem fanów, którzy nie są zadowoleni z tego, co zrobiła korporacja. Ta postanowiła więc umieścić odpowiednie oświadczenie na swojej stronie, gdzie tłumaczy, o co chodzi z tym nagrywaniem. Brzmi ono tak (tłumaczenie własne, oryginał znajdziecie w źródle na końcu wpisu).

Po aktualizacji użytkownicy widzą powiadomienie o bezpieczeństwie imprez i tym, że ich rozmowy głosowe w grupach mogą być nagrywane. Nagrywanie czatu głosowego w celach moderacji to funkcja, która będzie dostępna na PS5 po jej uruchomieniu i umożliwi użytkownikom nagrywanie rozmów głosowych na PS5 i przesyłanie ich do oceny moderacji. Wiadomość, którą teraz widzisz na PS4, informuje Cię, że kiedy bierzesz udział w czacie z użytkownikiem PS5 (po jej uruchomieniu), może on przesyłać te nagrania ze swojej konsoli PS5 do SIE.

Powyższa wiadomość nie wyjaśnia praktycznie nic, ale widać przynajmniej, że do czasu premiery PlayStation 5, użytkownicy mogą spać spokojnie.

PS 4 firmware 8.0 – co jeszcze nowego?

PlayStation Avatars
Fot. Sony

Jeżeli chodzi o inne nowości, które przynosi firmware 8.0, to gracze dostali szereg nowych awatarów, z których mogą korzystać. Imprezy oraz wiadomości będą ze sobą zintegrowane, czyli nie trzeba będzie już korzystać z dwóch niezależnych aplikacji do komunikacji. Pojawiła się także opcja szybkiego wyciszania wszystkich mikrofonów. Sony nie zapomniało także o kontroli rodzicielskiej, która ma pomóc opiekunom w lepszym zarządzaniu tym, co widzą najmłodsi. Jeżeli dzieci będą chciały korzystać z opcji komunikacji w określonych godzinach, będzie można ustawić specjalną blokadę. Do rodziców zostanie wysłany mail z prośbą o akceptację i dopiero wtedy dziecko będzie mogło uczestniczyć w komunikacji.

Zmianie uległa też nazwa PS4 Remote Play dla urządzeń mobilnych i PC-tów. Teraz będzie to po prostu PS Remote Play. Po aktualizacji 8.0 niektórzy gracze zauważyli jednak, że nie mają dostępu do listy znajomych.

Źródło: Sony

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.