Postać z gry wideo Fallout 4 z uśmiechem, pokazująca gest "kciuk do góry", na niebieskim tle z żółtą kropą.

Fallout 4 Next-Gen już dostępny. Oto najważniejsze nowości w grze

3 minuty czytania
Komentarze

Fallout 4 w dedykowanej wersji na PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S jest już dostępny dla graczy. To jednak jedyna „nowość”, jaka nas czeka w najbliższej przyszłości. Podobnie jak wszyscy, Bethesda także jest zaskoczona jakością serialu Amazon Prime, więc firma nie przygotowała się najlepiej, by skapitalizować ten sukces. Tyle dobrego, że chociaż coś się pojawiło. Sprawdźmy więc, co nowego do zabawy daje nam ulepszona „czwórka” z 2015 r.

AKTUALIZACJA, 26.04.2024, 11:46 Ulepszony Fallout 4 jest już dostępny dla polskich subskrybentów PlayStation Plus, którzy odebrali grę w ramach PS Plus Collection.

Ekran sklepu gry wideo przedstawiający stronę Fallout 4 z widoczną zbroją Power Armor, ocenami użytkowników, opcjami zakupu i informacjami o grze.
Fot. PlayStation Store / własny zrzut ekranu

Co nowego w Fallout 4?

Grafika przedstawiająca postać Vault Boy z serii gier Fallout, dającego kciuk w górę, z napisem "Fallout 4" na tabliczce.
Fot. Bethesda / materiały prasowe

Fallout 4 zadebiutował na PS5 oraz Xbox Series X|S 25 kwietnia 2024 r. 9 lat po pierwotnej premierze, otrzymujemy przede wszystkim dwa tryby działania: jakości i wydajności. Choć Bethesda nie podała tu szczegółów, z pewnością gra będzie działać w stabilnych 60 FPS (przynajmniej w jednym z nich).

Oprócz tego Fallout 4 został zweryfikowany dla Steam Deck, więc teraz będziecie mogli zagrać także na przenośnych komputerach. Do gry trafi też zupełnie nowe zadanie związane z Enklawą, „Echa Przeszłości”, a także kosmetyczne dodatki w postaci pakietu prowizorycznego uzbrojenia i zestawu gadżetów na halloween. W przypadku wersji na PS5 gra będzie też wspierać adaptacyjne triggery przy strzelaniu oraz haptyczne wibracje.

Aktualizacji nie mogą jeszcze pobrać osoby, które dodały Fallout 4 do biblioteki w ramach PlayStation Plus. Bethesda pracuje jednak nad rozwiązaniem problemu i powinna to zrobić w najbliższych godzinach.

Bethesda przesypia sukces serialu

Zwiastun serialu Fallout na Amazon Prime Video.

Fallout 4 jeszcze przed aktualizacją zyskał drugie życie. Dane ze SteamDB wskazują, że przez ostatni tydzień, w szczytach po grę sięga od 100 tys. do 120 tys. osób. Można się spodziewać, że po premierze aktualizacji liczby te będą jeszcze większe.

Fot. SteamDB / własny zrzut ekranu

A tymczasem Todd Howard smacznie śpi! To nie jest przecież tak, że nikt w Bethesda Game Studios nie wiedział, że serial będzie dobry. Wiedzieli o tym doskonale i to najpewniej od kilkunastu miesięcy. Moim zdaniem, samo ogłoszenie zmiany priorytetów i przyspieszenie produkcji Fallout 5 było wskazane. Cóż, przynajmniej od połowy 2023 r. także Fallout 76 działa w 60 FPS na obecnych konsolach (PS5, Xbox Series X|S).

Drugim dobrym ruchem byłaby informacja o ogłoszeniu otwarcia marki na inne studia. Bethesda pracuje przecież nad The Elder Scrolls VI i nie będzie mieć czasu na to, żeby zająć się tą bardziej prosperującą marką. Fallout: New Vegas (2010) wyprodukowane przez Obsidian pokazało, że inne ekipy też potrafią. Cóż, może na drugi sezon serialu zobaczymy coś więcej…

Zdjęcie otwierające: Bethesda / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw