Konsola do gier PlayStation 3 położona na drewnianym biurku.
LINKI AFILIACYJNE

PlayStation 3 zaskakuje swoją popularnością w 2023 roku. Sprawdziłem, czy dalej warto zainwestować w 17-letni sprzęt

8 minut czytania
Komentarze

PlayStation 3 żyje, ma się bardzo dobrze i są na to niezbite dowody. Serwis HowLongToBeat, zajmujący się agregacją danych na temat czasu potrzebnego na ukończenie gier, opublikował listę najpopularniejszych platform, o jakich pisali użytkownicy portalu. Cóż, zaskoczenie jest spore, bo PS3 uplasowało się w połowie stawki, pomimo 17 lat na karku.

PlayStation 3 ma bardziej zaangażowaną społeczność od nowych konsol Xbox

Konsola PlayStation 3 z zamkniętym napędem dysków i jednym bezprzewodowym kontrolerem DualShock 3 na niebieskim tle z grafiką symboli z gier.
Fot. PlayStation

Użytkownicy HowLongToBeat najchętniej grali na komputerach PC. Srebrny medal zdobyło Nintendo Switch, a na podium załapało się też PlayStation 4. Za „pudłem” mamy PlayStation 5, a na 5. lokacie uplasowało się właśnie PlayStation 3, przed takimi konsolami jak właśnie Xbox One, Xbox Series X|S oraz przed swoim największym konkurentem, czyli Xbox 360. W zestawieniu brakuje jedynie klasycznego Xboxa z 2001 r., tego, który konkurował z PlayStation 2.

Nie oznacza to jednak, że więcej osób gra dziś na PlayStation 3, niż na Xbox Series X|S. Powyższy ranking pokazuje, że konsola ta cieszy się znacznie bardziej zaangażowaną społecznością, która m.in. wpisuje wyniki ze swoich rozgrywek na HowLongToBeat. Powyższe zestawienie pozwala też wywnioskować, że na PS3 gra w 2023 r. znacznie więcej osób, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Nie jest to jednak równoznaczne z faktem, że PS3 warto w 2023 r. ciągle posiadać. I to dokładnie też postanowiłem sprawdzić.

Ile kosztuje zakup porządnego zestawu z PlayStation 3, padem i grami?

Dwa czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę

Przede wszystkim, nie można już zakupić nowych egzemplarzy PlayStation 3 w rozsądnych cenach. Ostatnie sztuki na rynek europejski wyjechały z fabryk w marcu 2016 r., czyli ponad 7 lat temu! Warto też zaznaczyć, że cena używanego PS3 będzie się różnić w zależności od dwóch czynników: typu (Fat, Slim, SuperSlim) oraz rozmiaru wbudowanej pamięci (do 500 GB).

Sugeruje się, żeby najlepiej celować w późne modele Slim, posiadające od 320 GB wbudowanej pamięci wzwyż. Głównie ze względu na niską awaryjność oraz automatyczną tackę na płytki Blu-Ray, DVD oraz CD, w którą model SuperSlim nie został wyposażony. Łatwo też przy SuperSlim naciąć się na model z 12 GB pamięci, przy którym i tak trzeba dokupić dodatkowy dysk twardy.

Kobieta patrzy na otwartą konsolę do gier PlayStation 3, która ujawnia wewnętrzne komponenty, w tle monitory z obrazem konsoli i kontrolera.
PlayStation 3 SuperSlim z otwartym napędem (fot. PlayStation Blog)

Cena dobrego zestawu z PlayStation 3

Dłuższe spojrzenie m.in. na przefiltrowane Allegro sugeruje, że na rozsądny zestaw z PlayStation 3 można wydać od 250 do 400 złotych, w zależności od elementów składowych. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obecność oryginalnych padów Dual Shock 3. Te również nie są już produkowane, a rynek jest zalany przez bezczelne podróbki i tanie zamienniki. Kupienie go w zestawie z konsolą jest obecnie najłatwiejszym rozwiązaniem, dlatego warto mieć takie aukcje na uwadze.

Co PlayStation 3 może zaoferować w 2023 roku?

XMB, główny interfejs PlayStation 3 (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Dostępność gier na PS3 w 2023 roku. Można fizycznie i (jeszcze) można cyfrowo

Przede wszystkim, mnóstwo gier. Zarówno tych dostępnych na płytach Blu-Ray, jak i w nieustannie działającym, choć przymierającym PlayStation Store. Większość najbardziej kasowych hitów na PS3 zakupicie taniej fizycznie. Rzadko zdarzają się sytuacje, gdzie jakościowy tytuł kosztuje więcej niż 50 złotych. Niemniej jednak, jest kilka przypadków (głównie odświeżone pod rozdzielczość HD klasyki z PS2), gdzie zakup wersji cyfrowej będzie tym bardziej opłacalnym.

Klasyczne odsłony serii God of War taniej można zakupić w cyfrowym sklepie na PlayStation 3. Pudełkowy egzemplarz z pierwszą i drugą częścią gry kosztuje już prawie 200 złotych na aukcjach (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Warto jednak zaznaczyć, że aby zakupić jakiekolwiek gry cyfrowo na PS3, musicie kupić dowolne doładowanie portfela PlayStation (przez kod ze zdrapki lub komputer i nowsze konsole PlayStation) PSN na tej platformie nie wspiera już płatności kartą ze względu na obawy Sony o cyberbezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że zakupy nie są możliwe.

Promocji co prawda już nie ma od kilku lat. Sam miałem tyle szczęścia, że załapałem się na ostatnie lata promocji w starej wersji sklepu PSN (2018-2019) i zakupiłem najważniejsze dla mnie pozycje. Aczkolwiek, wiele tytułów ma stałe niskie ceny. Warto się obkupić, bo tak naprawdę nie wiemy, kiedy Sony może zamknąć ten sklep na dobre, szczególnie po nieudanej próbie w 2021 roku.

Dla porównania, pudełkowa wersja Dante’s Inferno kosztuje ok. 50-60 złotych na Allegro. Na promocję nie ma co niestety liczyć (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Ekskluzywne gry dla PlayStation 3

Na PlayStation 3 zdecydowanie łatwiej grać w tytuły, które nie są oparte o rozgrywkę sieciową. Sporo gier ma już wyłączone serwery, bo wydawcom nie opłaca się ich utrzymywać. W niektórych przypadkach jednak do akcji wkracza społeczność zgromadzona wokół tych gier. Projekt PS Online Network Emulated wskrzesił serwery do takich ekskluzywnych tytułów jak Motorstorm, Killzone 2 czy też Resistance: Fall of Man.

Interfejs użytkownika konsoli do gier PlayStation 3 z wyróżnioną ikoną gry "MotorStorm", na tle dynamicznej sceny z wyścigu z samochodami oraz motocyklem w błocie.
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

No właśnie, gry ekskluzywne. Od lat powtarzam, że PlayStation 3 to najlepsza konsola do ogrywania tytułów z… PS2. Jest tak, ponieważ w późniejszym okresie życia tego sprzętu, Sony zadbało o ponowne wydania wszystkich największych hitów z PlayStation 2. Reedycji doczekały się serie Sony — God of War, Ratchet & Clank, Sly Cooper, czy też takie pojedyncze klasyki jak Killzone, ICO oraz Shadow of the Colossus (oryginał z 2006 r., nie remake z 2018 r. na PS4)

Do zabawy przyłączyli się inni też wydawcy, wypuszczając odświeżone serie Prince of Persia (Piaski Czasu, Dusza Wojownika, Dwa Trony), Splinter Cell, Silent Hill, Metal Gear Solid, Rayman czy też Tomb Raider (Legenda, Anniversary, Underworld). Jeżeli nie chce Wam się kombinować na komputerach z odpalaniem tych klasyków, PS3 to najprostsze rozwiązanie do legalnego zagrania w powyższe pozycje.

Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Oprócz tego, szczególnie wczesne lata PS3 to zalew gier ekskluzywnych, w które nie zagracie dziś nigdzie indziej. Owszem, taka seria Uncharted oraz The Last of Us dostały reedycje na PS4 i PS5. Nigdzie indziej jednak nie zagracie (natywnie, bez streamingu) w Ratchet & Clank: Tools of Destruction, Motorstorm: Pacific Rift, Metal Gear Solid 4 lub też inFamous.

Sony nie kwapi się z dostarczeniem emulacji gier z PS3 na PlayStation 5 (pomimo iż lista kompatybilności emulatora RPCS3 na komputerach PC wyraźnie pokazuje, że jest to możliwe), więc zakup starszej konsoli Sony to jedyna droga do tej ok. 15-letniej klasyki. Nie można też zapomnieć o grach ruchowych na kontrolery PlayStation Move, które pod koniec życia konsoli także robiły ogromną furorę, np. Sports Champions lub teleturniejach z serii Buzz: Muzyczny Quiz, przeniesionych z PlayStation 2.

Dwa elementy kontrolera do gry muzycznej z przyciskami w kolorach niebieskim, pomarańczowym, zielonym, czerwonym i żółtym oraz bezprzewodowy odbiornik USB.
Buzzery, kontrolery do quizowych gier na PS3 i PS2 (fot. Wikipedia)

Kompatybilność wsteczna oraz tani odtwarzacz Blu-Ray

Interfejs użytkownika konsoli do gier z zaznaczoną ikoną gry "Tomb Raider" i oknem opisu gry na ekranie.
Na Sylwestra 2023/2024 jestem już przygotowany (fot. Szymon Baliński / android.com.pl)

Warto zaznaczyć, że każdy model PlayStation 3 odtwarza płytki z PS1. Mało tego, bardzo wczesne (i super-awaryjne) modele PS3 mają również pełną kompatybilność wsteczną z grami na PS2. W 2008 r. Sony zrezygnowało jednak z tej funkcji, tnąc koszty na zbyt drogiej dla klientów konsoli (pierwotna cena PS3 w 2007 r. wynosiła w Polsce 2399 złotych, gdzie najniższa pensja krajowa to było 936 złotych miesięcznie).

Oprócz tego, PS3 wspiera wszystkie filmy Blu-Ray wypuszczone w naszym regionie. Choć mowa tu o rozdzielczości 1080p, jest to dalej niezwykle tani odtwarzacz filmów, jeżeli ktoś uwielbia kolekcjonować pudełka z nośnikami BD. Jest to na tyle ważna funkcja konsoli, że PS3 co roku dostaje łatkę do oprogramowania systemowego, która służy aktualizacji kluczy dostępowych dla nowych nośników z filmami.

PlayStation 3 to jedna z najbardziej unikatowych konsol na rynku

Elon Musk PS3
Fot. PlayStation

Wszystkie powyższe elementy składowe sprawiają, że nie dziwię się, iż PlayStation 3 dalej przyciąga zainteresowanie wielu osób. Bardzo niski próg wejścia (tania konsola i tanie najważniejsze gry), ogrom ekskluzywnych dla platformy doświadczeń, darmowy tryb multiplayer w grach (Sony wprowadziło płatny tryb sieciowy dopiero podczas generacji PS4), ale też i zastosowanie jako odtwarzacz Blu-Ray oraz opcja na granie w klasyki z PS1, te zakupione fizycznie, jak i cyfrowo.

Oczywiście, że najlepiej mieć sprzęt nowej generacji w stylu niedawno testowanej przeze mnie PlayStation 5 Slim lub Xbox Series X. Jednakże, jako tańsza druga konsola lub sprzęt do pokoju dziecięcego, PS3 ma jeszcze sporo zaoferowania nawet 17 lat po swojej premierze, szczególnie że tak jak nowe sprzęty, PS3 podłączycie zwykłym przewodem HDMI do ekranu. Krótko mówiąc, jest nowocześnie. Oby trzecia konsola Sony żyła jak najdłużej, także w kontekście cyfrowego sklepu PlayStation Store.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw