Do połowy widoczny smartfon trzymany w dłoni, na którym widać ekran z kartą ze sklepu Spotify z Apple Store. W tle laptop z otwartą stroną główną. Obraz ilustrujący tekst o Spotify HiFi.

Funkcje Spotify, o których mogłeś nie wiedzieć. Naprawdę przydatne!

3 minuty czytania
Komentarze

Spotify to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych muzycznych platform streamingowych. Do jej zalet można zaliczyć choćby ogromną bazę utworów oraz całkiem przyzwoite ceny, szczególnie jeśli skorzystamy z planu rodzinnego lub studenckiego. Korzystanie ze wspomnianej aplikacji będzie jednak jeszcze wygodniejsze, gdy będziemy świadomi mniej rzucających się w oczy funkcji.

Spotify i mniej znane funkcje. Zobacz, co oferują

Poza odtwarzaniem muzyki i podcastów ze swojej bazy oraz grupowania ich w playlisty Spotify oferuje również dodatkowe funkcje, które sprawiają, że korzystanie z aplikacji staje się wygodniejsze. Przejdźmy do konkretów.

Połączenie z nawigacjami samochodowymi

spotify i google maps

Żeby słuchać muzyki ze Spotify podczas korzystania z nawigacji, wystarczy po połączeniu smartfona z radiem (jeśli ma ono moduł Bluetooth) lub z transmiterem FM włączyć zarówno tę aplikację streamingową, jak i samą nawigację. Sterowanie muzyką nie będzie jednak wtedy zbyt wygodne, chyba że połączymy Spotify z Google Maps lub Waze. W tym celu należy kliknąć ikonę ustawień w prawym górnym rogu aplikacji, wybrać opcję Nawigacja i aplikacje, a następnie Połącz lub Pobierz aplikację.

Następnie musimy wybrać odpowiednią opcję w aplikacji z mapami. W przypadku Google Maps uruchamiamy nawigację, wchodzimy w ustawienia i zaznaczamy opcję Pokaż elementy sterujące odtwarzaniem multimediów, po czym akceptujemy Spotify. Od teraz po prawej stronie ekranu pojawi się ikona aplikacji streamingowej. Po jej kliknięciu będzie możliwość pauzowania i przewijania utworów bez zasłaniania ekranu nawigacji.

Wyszukiwanie piosenki po jej słowach

spotify

W górnej części aplikacji Spotify znajduje się wyszukiwarka. Zazwyczaj wpisujemy tam wykonawcę lub tytuł piosenki, której chcemy posłuchać. Nie każdy jednak wie, że można także wyszukać utwór po fragmencie jego tekstu. Wystarczy, że przypomnimy sobie dowolną część piosenki, np. jeden z wersów drugiej zwrotki i zaczniemy go wpisywać w wyszukiwarkę, a popularna aplikacja streamingowa wyświetli nam pasujące do niego utwory.

Blend i Friends Mix, czyli coś, co pozwala być na bieżąco z muzyką znajomych

spotify friends mix

Spotify pozwala korzystać ze wspólnych, spersonalizowanych playlist, które są codziennie aktualizowane. To dobra opcja dla znajomych osób, które chcą być na bieżąco z tym, czego słuchają ludzie z jej otoczenia. Żeby korzystać z funkcji Friends Mix, najpierw trzeba korzystać z funkcji Blend. Klikamy pasek wyszukiwania w aplikacji, wpisujemy Blend i wybieramy znajomych, z którymi chcemy stworzyć wspólną playlistę. Można stworzyć wiele takich list odtwarzania z różnymi osobami.

Spotify wygeneruje wspólne playlisty Blend odzwierciedlające zarówno nasze gusta, jak i naszego znajomego. Aplikacja odpowiednio oznaczy utwory dla nas, dla znajomego i dla nas obojga. Po utworzeniu trzech playlist Blend w sekcji Przygotowane dla Ciebie pojawi się opcja Friends Mix, która da nam dostęp do ulubionej muzyki naszych znajomych.

Słuchanie utworów z pamięci urządzenia w aplikacji Spotify

nowe opcje na spotify

Co zrobić, jeśli część muzyki mamy zapisaną w bibliotece Spotify, a część jako pliki mp3 na telefonie? Teoretycznie możemy słuchać jednych i drugich w osobnych odtwarzaczach, ale zdecydowanie nie należy to do wygodnych rozwiązań. Lepiej zrobić tak, by popularna aplikacja streamingowa widziała nasze lokalne pliki i pozwalała je odtwarzać. W tym celu wchodzimy w ustawienia Spotify i pod napisem Lokalne pliki zaznaczamy opcję Pobieraj pliki audio z tego urządzenia.

Inne warte uwagi funkcje Spotify

Przeglądając ustawienia Spotify, możemy znaleźć więcej interesujących opcji. Gdy chcemy oszczędzać dane, mamy możliwość obniżenia jakości dźwięku oraz zrezygnować z odtwarzania nagrań wideo załączonych do utworów. By poprawić komfort słuchania muzyki, możemy ustawić płynne przejście między utworami oraz normalizację poziomu głośności. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by połączyć Spotify np. z telewizorem Smart TV lub słuchać muzyki w trybie prywatnym.

fot. Depositphotos/moubystudio