Do połowy widoczny smartfon trzymany w dłoni, na którym widać ekran z kartą ze sklepu Spotify z Apple Store. W tle laptop z otwartą stroną główną Spotify na monitorze.

Spotify szykuje podwyżkę ceny. Będzie drożej nawet o kilkadziesiąt procent

4 minuty czytania
Komentarze

Skończyły się czasy tanich abonamentów – w tym przekonaniu utwierdza nas Spotify, które właśnie poinformowało, że w wybranych krajach (lista obejmuje aż kilkadziesiąt pozycji!) winduje ceny usług za Spotify Premium. Co ciekawe, to pierwsza podwyżka abonamentu od 12 lat w Stanach Zjednoczonych.

Abonamenty drożeją wszędzie

Kolejna platforma podnosi ceny – ostatnio YouTube zaskoczył nas informacją, że płatna subskrypcja nie będzie należała do najtańszych. Netflix po rozpoczęciu krucjaty ze współdzieleniem kont, zamierza zrezygnować z planu podstawowego i wprowadzić wyższe opłaty. Platformy społecznościowe również próbują zatrzymać użytkowników w systemie abonamentowym – Twitter (choć teraz musimy przyzwyczaić się do nazywania go – zgodnie z wolą Elona Muska – X) wprowadził znaczki potwierdzające wiarygodność konta, a Zuckerberg poszedł w jego ślady, proponując płatną weryfikację Meta Verified.

Spotify Premium – dlaczego wprowadzono podwyżki?

Chociaż jest sposób, aby korzystać z Spotify Premium za darmo (polecamy tę metodę, można sporo zaoszczędzić), dotychczasowe zasady mogą w przyszłości stanąć pod znakiem zapytania. Wszystko dlatego, że Spotify zdecydowało się podnieść ceny za usługę Premium, która obejmie kilkadziesiąt krajów. Na razie Polska nie jest w tej puli „szczęśliwców”, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że zazwyczaj najpierw podwyżki rozpoczynają się na rynku Stanów Zjednoczonych, aby następnie objąć pozostałe państwa, w których usługa jest dostępna.

Warto wspomnieć, że po 12 latach obecności firmy na rynku to pierwsza w historii podwyżka abonamentu w USA. Spotify pobiera opłatę w wysokości 9,99 dol. za subskrypcję Premium od czasu jej uruchomienia w Stanach w 2011 roku. Spotify informuje użytkowników, z czego wynikają podwyżki cen za abonament Spotify Premium:

Wciąż wprowadzamy innowacyjne rozwiązania i inwestujemy w rozwój serwisu z myślą o jakości i doświadczeniach każdego użytkownika. To właśnie dlatego zmieniamy od czasu do czasu wysokość opłat za korzystanie ze Spotify. Zdarza się też, że musimy dostosować nasze ceny do specyfiki i wymogów rynków lokalnych, aby zachować najwyższą jakość usług świadczonych na rzecz słuchaczy.

Nieustannie pracujemy nad tym, aby dostarczać Ci wysoce spersonalizowane funkcje inne potężne narzędzia do odkrywania muzyki.

Spotify – informacja prasowa

Niewykluczone, że zmiany mają powiązanie z ostatnimi doniesieniami na temat nowej usługi streamingu muzyki na TikToku – TikTok Music pojawiło się już w kilku krajach, więc możemy spodziewać się, że niedługo będzie dostępne na całym świecie.

fot. Depositphotos/moubystudio

Cena Spotify – o ile będzie drożej?

Tak jak wspominaliśmy, podwyżki cen nie pojawią się teraz w Polsce. Nie wiemy jednak, ile taki stan rzeczy się utrzyma. Dla przypomnienia podajemy obecne ceny na Spotify Premium w abonamencie w naszym kraju:

  • 19,99 zł miesięcznie za plan Individual,
  • 24,99 zł miesięcznie za plan Duo,
  • 29,99 zł miesięcznie za plan Family,
  • 9,99 zł miesięcznie za plan Student.

Jak ceny będą kształtować się w innych krajach? Oto nowe miesięczne ceny za plany subskrypcyjne, które będą obowiązywać w Stanach Zjednoczonych z porównaniem poprzednich opłat:

  • Premium Single: 10,99 dol. (ok. 44 zł, wcześniejsza cena – 9,99 dol.),
  • Premium Duo: 14,99 dol. (ok. 60 zł, wcześniejsza cena – 12,99 dol.),
  • Premium Family: 16,99 dol. (ok. 68 zł, wcześniejsza cena – 15,99 dol.),
  • Premium Student: 5,99 dol. (ok. 24 zł, wcześniejsza cena – 4,99 dol.).

W przypadku najtańszego abonamentu mówimy tutaj o podwyżce rzędu 20% miesięcznie, gdzie inne kształtują się na poziomie od 5 do nawet 15%. Nie tylko USA dotkną podwyżki cen za Spotify Premium. Mamy listę krajów, w których użytkownicy już niedługo będą musieli zapłacić więcej za abonament na streaming muzyki: Andora, Albania, Argentyna, Austria, Australia, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Cypr, Dania, Ekwador, Estonia, Hiszpania, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Gwatemala, Chorwacja, Indonezja, Irlandia, Izrael, Islandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Monako, Czarnogóra, Macedonia, Malta, Meksyk, Holandia, Norwegia, Nowa Zelandia, Peru, Portugalia, Serbia, Szwecja, Singapur, Słowenia, Słowacja, San Marino, Tajlandia, Turcja, Stany Zjednoczone i Kosowo.

Źródło: Techcrunch