Polowanie na króla darknetu i geneza imperium Samsunga. Książki, które warto przeczytać

8 minut czytania
Komentarze

Książki dalej mają się dobrze, a nowe technologie wcale nie wyparły tego medium i bardzo dobrze. W wielu pozycjach możemy natrafić na fabuły, które mają w sobie duży pierwiastek związany z nowymi technologiami. Czasem jest to jedynie tło, a czasem nowe technologie w książkach stanowią jedną z głównych osi fabularnych. Warto więc poznać przynajmniej kilka pozycji, które opisują świat z trochę innej perspektywy, niż możemy znać go my. I otwierają oczy na sprawy, o których do tej pory mogliśmy nie mieć pojęcia.

Książki z nowymi technologiami w tle – jakie warto przeczytać?

Jeżeli jesteście fanami literatury gatunkowej lub po prostu lubicie czytać, to zapewne temat nowych technologii w książkach nie będzie wam obcy. Obecnie w wielu pozycjach non fiction znajdziemy nawiązania do technologii, a szczególnie w pozycjach, które dzieją się współcześnie. Trudno bowiem wyobrazić sobie świat czy miasto, gdzie taka technologia by nie występowała. Przygotowaliśmy więc dla was małe zestawienie książek, gdzie pojawia się temat nowych technologii w bardzo różnym ujęciu. Raz spojrzymy na klasyczne powieści kryminalne i thrillery, gdzie wątek technologiczny jest jednym  z najistotniejszych, a potem zerkniemy na książki z pogranicza reportażu.

Czasem trafiają się także bardzo ciekawe książki, które starają się łączyć ze sobą tradycyjny format, czyli papier z nowymi technologiami. Takim przykładem może być opublikowana w 2015 roku książka Nootebook Tomasza Lipko. Z jednej strony mieliśmy tam fabułę skupioną wokół pewnego wypadku samochodowego i tajemniczej śmierci, ale z drugiej zdecydowano się na zastosowanie ciekawego formatu. Otóż umieszczone wewnątrz książki grafiki można było odtworzyć na naszym smartfonie, a tym samym ubarwić sobie odrobinę lekturę. Takich zabiegów w literaturze już trochę było (np. Jacek Dukaj i jego Starość aksolotla, gdzie umieszczano kody QR) i choć dalej nie są one bardzo popularne, to niewykluczone, że nowe technologie będą wykorzystywane częściej w takiej nieszablonowej formie. Wracając jednak do książek z nowymi technologiami w tle, oto te wybrane przez nas, które warto dodać do swojej biblioteczki.

Zobacz też: Podcast zamiast książek, czyli jak Wojciech Chmielarz zmierzył się z nowym formatem.

Zero – Marc Elsberg

Marc Elsberg zasłyną swoją powieścią Blackout, która opisywała to, co może się wydarzyć na świecie, jeżeli nagle nastąpi kryzys energetyczny na ogromną skalę. Wizja Europy pogrążonej w ciemnościach wcale nie jest taka nieprawdopodobna, ale Elsberg w swoich książkach bardzo często porusza tematykę zagrożeń płynących z nowych technologii. Nie inaczej jest i w Zero, gdzie pisarz skupia się na nowej aplikacji, która tylko z pozoru jest czymś, co może przysłużyć się ludzkości. To też książka o tym, jak wiele możemy poświęcić prywatności, by tylko nadążać za tym, co modne. W końcu non stop jesteśmy w jakimś stopniu inwigilowani, a Zero to bardzo dobrze pokazuje.

Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych, obiecując milionom swoich użytkowników lepsze, obfitujące w sukcesy życie. Jednak ktoś ostrzega stawiającą pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości dziennikarkę przed Freemee i jej potęgą. Tym kimś jest Zero, jeden z najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Im szersze kręgi zatacza dziennikarskie śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi Cynthii. Ale w świecie pełnym kamer, terminali płatniczych i smartfonów ucieczka okaże się niemożliwa…

Zero – opis od wydawcy

Ukryta sieć – Jakub Szamałek

Tu nie jedna, a trzy książki, które ukryte są pod tytułem Ukryta sieć. Jakub Szamałek może być znany z tego, że był jednym ze scenarzystów kultowego już Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077, ale zajmuje się także pisaniem książek. Jego ostatnia trylogia (Cokolwiek wybierzesz, Kimkolwiek jesteś, Gdziekolwiek spojrzysz) doczeka się nawet filmowej adaptacji, która w kinach pojawi się marcem tego roku. We wszystkich częściach autor porusza tematykę nowych technologii i wsze obecnej inwigilacji oraz zagrożeń z niej płynących. Mamy tutaj i tematy, które znane są nam na co dzień, jak aplikacje, ale też i darknet, o którym dalej nie wszyscy mogą wiedzieć. Jednocześnie trylogia Ukryta sieć to po prostu dobre, wciągające thrillery.

Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma jednak podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Młoda, niedoświadczona dziewczyna zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko przekonuje się, że prawda o śmierci telewizyjnego gwiazdora jest bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. W świecie, w którym rządzą technologie, nic nie jest bowiem takie, jak być powinno…

Cokolwiek wybierzesz – opis od wydawcy

Zobacz też: Najlepsze podcasty kryminalne po polsku – tego warto posłuchać.

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę – Nick Bilton

Skoro poruszyliśmy już temat darknetu, to kolejną pozycją godną uwagi będzie już śledztwo przeprowadzone przez Nicka Biltona i tego, co działo się wokół Silk Road. Była to platforma aukcyjna działająca w sieci TOR, gdzie walutą był Bitcoin, a dało się na niej znaleźć m.in. narkotyki, broń czy… organy. Ta lektura naprawdę potrafi otworzyć oczy.

Świat wirtualny, w którym toczy się codzienne cyberżycie, ma też swoją ciemną odsłonę. Darknet. To właśnie tam, po drugiej stronie internetowego lustra, Ross Ulbricht postanowił zrealizować swój zuchwały plan, który miał doprowadzić do narkotykowej rewolucji. (…) W 2011 roku założył platformę Silk Road – sklep internetowy oferujący łatwy zakup wszystkiego, co nielegalne. Bez względu na to, czy zamówienie dotyczyło heroiny, cyjanku, czy nerki, wystarczyło jedno kliknięcie, zaszyfrowana płatność bitcoinami i towar lądował pod drzwiami klienta. Jednak jak zawsze w przypadku czarnego rynku, także Silk Road szybko utonął w przemocy, stając się wirtualnym kartelem, gdzie morderstwa, wymuszenia i ataki są codziennością.

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę – opis od wydawcy

Republika Samsunga – Geoffrey Cain

Samsung to jedna z tych firm, która obok Apple czy Amazona, znana jest chyba wszystkim. Nawet tym, którzy z nowymi technologiami mają niewiele wspólnego. Ten tytuł sięga jednak głębiej i przedstawia fakty z historii firmy, o których niekoniecznie mogliśmy wiedzieć. To także historia ogromnego sukcesu, ale i praktyk, o których nie mówi się publicznie.

Zaczynali jako firma rolnicza produkująca cukier, papier i nawozy – dziś są technologicznym gigantem. Samsung przez dziesięciolecia był postrzegany przez konkurencję jako zręczny naśladowca, a teraz ściga się z największymi graczami na rynku nowych technologii. Firma zatrudnia ponad 300 tysięcy osób i posiada jedną czwartą rynku smartfonów.

Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii – opis od wydawcy

Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry – Jason Schreier

Ta pozycja będzie czymś, co może otworzyć nam oczy na to, jak wygląda proces produkcji gier „od kuchni”. Największe tytuły powstają bowiem w sposób, który nie zawsze jest zgodny z przyjętymi normami, a od lat niewiele się w tej sprawie zmienia. Tworzenie gier to nie tylko dobra zabawa, ale jak widzimy już w tytule także krew i pot.

Tworzenie gier komputerowych w dzisiejszych czasach jest często bardziej fascynujące niż efekt końcowy. Jason Schreier zabiera czytelników w niezwykłą podróż za kulisy przemysłu gier wideo, gdzie twórcą może być zespół 600 przepracowanych geeków lub jeden geniusz. Opisując artystyczne wyzwania stojące przed producentami, techniczne bariery, żądania graczy i pracę przypominającą robotę w korporacji, autor dochodzi do wniosku, że każda z gier jest swoistym cudem. To podróż do istnego piekła, jakim jest świat twórców gier, a jednocześnie hołd dla wszystkich tych, którzy próbują sprostać niebotycznym oczekiwaniom otoczenia i stworzyć najlepszą grę, jaką tylko można sobie wyobrazić.

Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry – opis od wydawcy