Wiemy, że zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy szybko zlokalizować nasz lub czyjś telefon. Nie ważne, czy telefon się zgubił, został skradziony czy chcemy się dowiedzieć, gdzie przebywa nasza bliska osoba – Lokalizacja telefonu Google to bardzo przydatna funkcja i warto ją mieć włączoną oraz wiedzieć jak z niej skorzystać. Uważajcie na fałszywe strony, na które możecie trafić po przeszukiwaniu Google frazami takimi jak „lokalizacja telefon”, „lokalizowanie telefonu”, ponieważ znaczna część z nich nie działa, wymusza podawanie numeru telefonu, żeby się zarejestrować lub co gorsze każe wysyłać płatne SMSy. Sprytni oszuści znaleźli łatwy sposób na naciąganie nieświadomych osób. Pamiętajcie, że praktycznie tylko operator może zlokalizować telefon po numerze telefonu, czyli karcie SIM. W sklepie Google Play istnieje wiele aplikacji, które pomagają nam w przypadku zagubienia telefonu. Ja przedstawię Wam dzisiaj funkcję, którą oferuje samo Google i jest teraz na każdym telefonie z Androidem.

Jak namierzyć telefon dzięki Lokalizacji Google?

Znajdź telefon

Zacznij od wejścia na stronę Znajdź Swój Telefon i zalogowania się na swoje konto Google. Musi być to oczywiście to samo konto, na które byłeś zalogowany na swoim smartfonie. Po zalogowaniu sprawdź, czy na liście jest pokazane Twoje urządzenie. Jeżeli tak, to nie musisz nic robić na swoim telefonie. Po prostu wybierz urządzenie z listy, które Cię interesuje. Pokaże Ci się kilka opcji do wyboru.

Pierwsza z nich to zadzwoń lub zlokalizuj telefon:

Lokalizacja Telefonu Google

Wydaje mi się, że to bardzo przydatna funkcja przy szukaniu zagubionego telefonu. Wyobraźcie sobie, że zgubiliście go gdzieś na plenerze w trawie. Najpierw sprawdzacie lokalizację w Menadżerze Urządzeń Android. Wtedy wiecie gdzie, mniej więcej jest. Potem dzwonicie na niego, korzystając z narzędzia lokalizacji Google, żeby go usłyszeć i znaleźć. Gdybyście zostawili go z samą wibracją czy całkiem wyciszonego (a wiele osób tak robi) to zwykłe zadzwonienie z innego telefonu by nie pomogło. Tutaj nie ważne, jaki tryb dźwięku aktualnie jest na telefonie, lokalizacja telefonu Google zadzwoni na niego, podnosząc poziom głośności dzwonka na maksymalny poziom. To się może przydać, nawet jak będziemy szukać telefonu w swoim domu.

Następną opcją jest zablokowanie telefonu:

Wydaje mi się, że to jest akurat zbyteczne, zważając na fakt, że praktycznie każdy ma zablokowany smartfon PINem, hasłem lub odciskiem palca. Natomiast po zablokowaniu telefonu tą funkcją wyświetla się informacja dla znalazcy naszej zguby oraz numer telefonu, pod który powinien zadzwonić. To jest bardzo przemyślane rozwiązanie. Jak telefon trafi w uczciwe ręce, to ta osoba będzie miała ułatwione zadanie, by nam go zwrócić.

Lokalizacja telefonu Google

Kolejna opcja to po prostu opisanie próby zadzwonienia na telefon:

Zadzwoń na telefon

Następnym krokiem jest możliwość wylogowania się z telefonu:

Mimo tego, że się wylogujemy, nadal będziemy mogli smartfon zlokalizować, zablokować lub wyczyścić go z danych. Wydaje mi się więc, że dla samego bezpieczeństwa warto to zrobić.

Wyloguj się z telefonu

Następna zakładka może nam pomóc, gdybyśmy chcieli skontaktować się z operatorem:

Możemy chcieć to zrobić w celu wyłączenia karty SIM, zamówienia nowej lub ustawić przekierowanie połączeń na nowy numer. Może to nas ustrzec przed kradzieżą tożsamości, podszywaniem się pod nas czy płatnymi połączenia i SMSami.

kontakt z operatorem

Ostatnia funkcja to wymazanie wszelkich naszych danych z telefonu:

Nie została umiejscowiona na końcu przypadkowo. Powinniśmy się na to zdecydować dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że odzyskanie telefonu nie jest możliwe. Chyba, że mamy zrobiony backup naszych danych i nie zależy nam na ich stracie. Wtedy nawet zalecałbym wykonanie tego kroku na początku, ale mało kto może pochwalić się robieniem regularnych backupów.

wymazanie danych - lokalizacja telefonu Google

Zobacz też: Mapy Google – podziel się swoją lokalizacją i planem podróży w różnych aplikacjach

Lokalizacja Telefonu Google

Lokalizacja Telefonu Google to bardzo przydatne narzędzie, które nie raz może nas uratować. Moim zdaniem warto mieć je włączone w telefonie i przyznać dostęp do internetu, lokalizacji i modyfikacji danych w telefonie. Co, jeśli moje urządzenie nie pokazuje się na liście lub nie można go zlokalizować? Prawdopodobnie wyłączyłeś funkcję lokalizacji telefonu, telefon został wyłączony lub się rozładował. Może też nie mieć dostępu do GPS czy internetu. Rozwiązanie od Google nie jest idealne. Może nas zawieźć, a wiele lepszych zamienników znajdziemy w samym Google Play, natomiast dla osób mało zaawansowanych, którym nie chce konfigurować się dodatkowych narzędzi, ta opcja powinna w zupełności wystarczyć.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski