mobywatel grafika ze smartfonami i ekranami aplikacji

Nowe zagrożenie związane z mObywatel 2.0. Dowód w smartfonie to super sprawa… ale i spory problem

2 minuty czytania
Komentarze

Oficjalna premiera nowej wersji aplikacji mObywatel już za nami. Najważniejszą nowością pozostaje mDowód, czyli cyfrowy dokument, który niemal wszędzie jest (lub w ciągu najbliższych tygodni będzie) honorowany tak, jak plastikowy dowód osobisty. To spore ułatwienie, ale też pewne wyzwanie oraz… lekcja, że lepiej dobrze pilnować swojego telefonu.

mObywatel na smartfonie. Co zrobić, jeśli zgubimy telefon?

W smartfonach mamy coraz więcej ważnych rzeczy. Ostatnio dołączył do nich mObywatel wraz z mDowodem. Rządowa aplikacja zawiera cyfrowy dokument, który jest uznawany niemal wszędzie tak, jak zwykły dowód osobisty. W mObywatelu można też wyświetlić szczegółowe informacje na swój temat, takie jak data i miejsce zameldowania oraz dane plastikowego dowodu osobistego (kto go wydał, kiedy miało to miejsce, jaki jest numer i seria dokumentu).

Wszystko jest w porządku, dopóki nasz smartfon nie dostanie się w niepowołane ręce. Niestety, jeśli zgubimy telefon lub ktoś nam go ukradnie, funkcjonalności, które na co dzień były dla nas wygodą, mogą stać się poważnym problemem. Warto wtedy spróbować namierzyć zdalnie urządzenie, jeśli byliśmy na nim zalogowani np. na konto Google i mieliśmy włączoną funkcję lokalizacja telefonu Google. Istnieją też sposoby, by nie mając dostępu do telefonu zlecić usunięcie z niego danych lub wylogowanie z poszczególnych usług.

Wróćmy jednak do aplikacji mObywatel. Jak mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu z zainstalowaną apką należy zadzwonić na infolinię pod numer 42 253 5474. Wtedy będzie możliwe zastrzeżenie dokumentu z aplikacji.

Najważniejsze nowości w mObywatel 2.0 – co się zmieniło?

Nowa wersja aplikacji mObywatel została udostępniona użytkownikom w połowie lipca. Pojawiły się zmiany w interfejsie oraz funkcjonalnościach programu. Główna nowość to mDowód, cyfrowy dokument tożsamości, który może być traktowany na równi z plastikowym dowodem osobistym. Dzięki ustawie o aplikacji mObywatel możliwe będzie również wprowadzenie dodatkowych funkcji, takich jak tymczasowe prawo jazdy dostępne od razu po zdaniu egzaminu oraz usługa Bezpieczny Autobus.

Przygotowano również mObywatela w przeglądarce, który daje dostęp do danych z rejestrów państwowych, informacji o pojazdach, e-skrzynek pocztowych i umożliwia kontakt z administracją publiczną.

źródło: rp.pl, fot. materiały prasowe/Ministerstwo Cyfryzacji

Motyw