ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Starliner od Boeinga dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej otworzyli właz niedawno zadokowanego Boeinga Starlinera. To kolejny krok do rozwoju podróży kosmicznych!

Starliner — kosmiczna taksówka

Starliner

Udana misja testowa pomaga w zabezpieczeniu drugiej komercyjnej rakiety nośnej do transportu astronautów do i ze stacji kosmicznej. Trzy lata wcześniej ten sam test został wykonany przez SpaceX Crew Dragon Elona Muska. Od tego czasu korporacja Muska przewiozła na Międzynarodową Stację Kosmiczną 18 astronautów. NASA wcześniej korzystała z Rosyjskich rakiet od 2011 roku, w 2020 wszystko się zmieniło za sprawą SpaceX, które przejęło obowiązki Rosjan.

Podróż była trudna, ale nagroda… jest pierwszą z wielu, która przetrwa wiele lat. Nikt nie wyrusza w kosmos sam i wszyscy możemy skorzystać z podjętych wysiłków.

Bob Hines, astronauta NASA

Sprawdź także: Program Artemis — astronauci wracają na księżyc

Wcześniej się nie udało

Starliner lądowanie

Ostatnim razem, gdy Starliner odbył taki lot, trzy lata temu, nie dotarł na stację. Błąd oprogramowania spowodował, że został umieszczony na niewłaściwej orbicie wstępnej. Statek kosmiczny spędził dwa dni w kosmosie, zanim wylądował na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku. Najwyraźniej był to pierwszy raz, kiedy amerykański statek kosmiczny przeznaczony do transportu ludzi wylądował na ziemi, zamiast zatonąć w oceanie. Od tego czasu Boeing wydał aż 600 milionów dolarów na naprawy i „przeróbki”, zgodnie z doniesieniami Associated Press.

Przeczytaj także: Voyager 1 – po 45 latach w kosmosie każdemu odbije

Weekend na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Starliner w kosmosie

Czwartkowy start Starlinera tuż przed 19:00. z Cape Canaveral na Florydzie. Ten był wolny od poważnych błędów, chociaż występowały pewne kłopoty z silnikiem. Statek kosmiczny został wystrzelony w kosmos na rakiecie United Launch Alliance Atlas V. Jednak problemy z silnikiem nie przeszkodziły kapsule w zadokowaniu do stacji dzień później, a astronauci byli w stanie wejść do wnętrza statku kosmicznego około 11:30 w sobotę. Hines był pierwszym człowiekiem, który wszedł na pokład Starlinera w kosmosie.

To znaczący dzień w historii NASA i toruje drogę na przyszłość, ponieważ umożliwiamy komercyjne loty tutaj na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdy NASA leci na Księżyc i ostatecznie na Marsa

Bob Hines, astronauta NASA

Misje Starliner będą w stanie przywieźć na stację do czterech astronautów jednocześnie, zwiększając potencjalny potencjał załogi NASA i intensyfikując badania w laboratorium na orbicie. W sobotę na stacji zaparkowały trzy statki kosmiczne: Starliner, rosyjska kapsuła Sojuz i SpaceX Crew Dragon.

Źródło: nasa.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy