ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Program Artemis — astronauci wracają na księżyc

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Człowiek po raz pierwszy stanął na księżycu w 1969 roku za sprawą misji Apollo 11, ostatni raz ludzka stopa dotknęła powierzchni naszego naturalnego satelity 50 lat tamu, czyli w 1972 roku. Później księżyc był odwiedzany jedynie przez łaziki kosmiczne, które badały jego powierzchnie. NASA wraca z pomysłem powrotu na księżyc.

Program Artemis, czyli na księżyc i jeszcze dalej!

Od wspomnianych 50 lat zmieniło się praktycznie wszystko. Technologia, czy znajomość wszechświata. Dlatego NASA postanowiła rozwijać omawiany projekt. Sam projekt nie dotyczy tylko ponownego odwiedzenia naturalnego satelity Ziemi. Otóż NASA szykuje się na znacznie większe przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest zbudowanie stacji orbitalnej, która pozwoli wylatywać w dalsze, jeszcze niezbadane części kosmosu. Wszystko to ma się udać dzięki nowoczesnej technologii oraz mniejszej grawitacji, która ma pozwolić na łatwiejsze wychodzenie w dalszą część kosmosu. Z tym planem wiąże się także wysłanie pierwszej kobiety na księżyc. Do tego ma dojść w 2025 roku!

Przeczytaj także: Eurowizja 2022, czyli niepotrzebny konflikt Polska-Ukraina

StarCraft staje się prawdą

Tu warto zaznaczyć, że to nie samotny projekt NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna łączy swoje siły z Agencją Europejską, Japońską oraz Kanadyjską. To nie wszystko, bo sam Elon Musk przyłączy się do operacji, udostępniając rakiety SpaceX, które mają wynieść na księżyc elementy nowej stacji. Na lądownik został wybrany statek Starship, rozwijany przez firmę Muska. Ale co tu robi StarCraft. Otóż Nie na samej bazie wypadowej kończą się plany. Na księżycu ma rozwijać się także kosmiczne górnictwo. Wydobywane mają być Hel-3, który przyda się do tworzenia paliwa rakietowego.

Sprawdź też: Księżycowe uprawy są możliwe? NASA leci w kulki

Kiedy Projekt Artemis ruszy?

Póki co nie ustalono jeszcze konkretnej daty dla lotu inauguracyjnego. Artemis 1 ma szanse ruszyć już niebawem! Bo NASA planuje wystrzelić rakietę SLS bez załogi na koniec sierpnia tego roku! Pierwszy lot ma być tylko testem dla rakiety, co znaczy, że obejdzie się bez lądowania na Księżycu. Lot drugi jest zaplanowany na Maj 2024, w tym wypadku polecą już astronauci, którzy na księżycu się nie znajdą. Można powiedzieć, że to próba generalna przed ostatecznym „występem”. Natomiast 3 lot ma wysłać mężczyznę oraz kobietę na tydzień, na powierzchnię satelity. Ci mają zbadać powierzchnię księżyca. Z koli kolejni astronauci mają czekać w Orionie. Ten planowany jest na 2025 rok. Koszt wspomnianych 3 wylotów to 93 miliardy dolarów! Warto też zaznaczyć, ze cały plan to 11 wylotów na księżyc.

Źródło: nasa.gov

Sprawdź najnowsze wpisy