światowy dzień hasła

Dziś Światowy Dzień Hasła – większość z nas nie wie, od czego zależy jego bezpieczeństwo

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

5 maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła. To dobry moment, by przypomnieć o najważniejszych zasadach związanych tworzeniem bezpiecznych haseł. Szczególnie że wiele osób ma mylne przekonania związane z tym tematem.

Światowy Dzień Hasła 2022

fot. olieman.eth/Unsplash

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w związku z przypadającym na dziś Światowym Dniem Hasła przeprowadziło badanie dotyczące świadomości Polaków o konieczności zabezpieczania swoich danych hasłem. Choć ogólny poziom świadomości jest oceniany przez autorów badania wysoko, to z analizy odpowiedzi ankietowanych wynika kilka niepokojących wskaźników.

  • 25% badanych twierdzi, że nie stosuje haseł na komputerach i smartfonach
  • 13% badanych wskazuje, że nigdzie nie używa haseł zabezpieczających dostęp do urządzeń
  • 37% ankietowanych przyznaje, że korzysta z biometrii, przy czym ponad połowa z nich to osoby mające od 18 do 34 lat. W grupie 65+ tylko 21% używa czytnika linii papilarnych lub rozpoznawania twarzy
  • 8% badanych uważa, że komputery i smartfony nie są podatne na włamania

Blisko połowa ankietowanych zabezpiecza hasłem wszystkie swoje urządzenia elektroniczne takie jak komputery, smartfony i tablety. Większość badanych (56%) zdaje sobie sprawę, że komputery i smartfony są narażone w podobnym stopniu na włamanie i kradzież danych.

BIK zauważa, że większość uczestników badania ma błędne przekonanie o tym, iż stopień skomplikowania hasła najbardziej utrudnia jego przełamanie. Oczywiście warto mieszać wielkie litery z małymi oraz stosować cyfry i znaki specjalne, ale jest coś istotniejszego. Najnowsze rekomendacje CERT Polska ze stycznia br. mówią o tym, by ustawiać na naszych urządzeniach hasła powyżej 12 znaków. Długie hasła są po prostu bezpieczniejsze i mogą realnie chronić nasze urządzenia elektroniczne. Dla przykładu, hasło 8 znakowe, zawierające jedną dużą literę można odszyfrować w 22 minuty, tymczasem odszyfrowanie hasła 12 znakowego z jedną dużą literą potrzeba 300 lat – mówi Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa BIK.

Czytaj także: Dobry wirus komputerowy – na cel obiera sobie szkodliwe oprogramowanie

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tworzeniu bezpiecznych haseł, na naszym portalu znajdziecie przydatne wskazówki. Jakiś czas temu wskazywaliśmy wam podstawowe zasady tworzenia haseł i często popełniane błędy. Przekazywaliśmy również trzy szybkie rady związane z tworzeniem silnych haseł od CERT Polska.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: Kenny Eliason/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy