jak tworzyć silne hasła

Jak tworzyć silne hasła? Trzy szybkie rady od CERT Polska

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Zespół CERT Polska przygotował trzy rady odnośnie tego, jak tworzyć silne hasła. Można je wykorzystać przy tworzeniu własnych haseł do kont np. w mediach społecznościowych. CERT opublikował również plakaty propagujące te zasady i zachęca, by wywieszać je np. w swojej firmie.

Jak tworzyć silne hasła? Oto rady od CERT Polska

Zespół CERT Polska przygotował następujące rady:

  • Silne hasła można budować używając pełnych zdań
  • Należy unikać cytatów bez znaczących modyfikacji
  • Hasło powinno składać się z co najmniej pięciu słów

Wykorzystanie znanego cytatu, przysłowia, fragmentu piosenki w haśle może być dobrym pomysłem. Pod warunkiem, że zainspirujemy się nim, a nie skopiujemy go dosłownie. Przykład? WlazlKostekNaMostekIStuka będzie znacznie lepszym hasłem, niż WlazłKotekNaPłotekIMruga.

Wymyślając hasło, które będzie łatwe do zapamiętania dla nas i trudne do odgadnięcia dla innych osób, możemy wyobrazić sobie prostą scenkę, w której jeden z elementów będzie nierealistyczny lub abstrakcyjny. Przykład: zielonyParkingDla3malychSamolotow. Stosując opisane na początku trzy zasady, możemy dodatkowo zwiększyć siłę hasła, używając w nim słów z innego języka. Przykład: DwaBialeLatajaceSophisticatedKroliki.

Czytaj także: Internauci uratowali Telefon Zaufania — niesamowite efekty zbiórki

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat haseł, odsyłamy do naszego poradnika Jak utworzyć bezpieczne hasło do konta w internecie?. Znajdziecie w nim najważniejsze zasady związane z tworzeniem haseł, a także często popełniane błędy przy ich ustalaniu.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy