bezpieczne hasło

Jak utworzyć bezpieczne hasło do konta w internecie? Podstawowe zasady i częste błędy

4 minuty czytania
Komentarze

Codziennie logujemy się do przeróżnych portali, komunikatorów i aplikacji. W każdym przypadku bezpieczne hasło jest jednym z fundamentów dbających o to, by ktoś niepowołany nie uzyskał dostępu do naszego konta. Niestety, choć temat ten był już niejednokrotnie omawiany w mediach, to wciąż wielu z nas popełnia najbardziej podstawowe błędy. Przypomnijmy więc raz jeszcze, jak w prawidłowy sposób zabezpieczać hasłem swoje profile w sieci.

Dlaczego bezpieczne hasło do konta w sieci jest tak istotne?

O włamaniu na konta w internecie najczęściej słyszymy wtedy, gdy sprawa dotyczy jakiejś osoby publicznej. Kiedy na profilu znanego polityka, sportowca lub celebryty pojawiają się zaskakujące, często bardzo kontrowersyjne treści, od razu przyciąga to naszą uwagę i wzbudza emocje w społeczeństwie.

Myli się jednak ten, kto uważa, że problem włamań np. na konta w mediach społecznościowych dotyczy tylko znanych osób. Pomijając najmniej groźne przypadki, w których możemy paść ofiarą żartu, cyberprzestępcy mogą choćby użyć konta prywatnej osoby do wyłudzenia pieniędzy. Wystarczy, że oszust napisze z naszego konta wiadomość do jednego ze znajomych np. z prośbą o szybki przelew, a ta osoba nie zweryfikuje, z kim tak naprawdę ma do czynienia.

Na mediach społecznościowych świat się jednak nie kończy. Gdy ktoś włamie się np. na nasze konto pocztowe lub w bankowości elektronicznej, konsekwencje mogą być znacznie bardziej poważne. Warto więc mieć świadomość, jak ważne jest posiadanie odpowiednich haseł do kont oraz umiejętności ich tworzenia.

Błędy, których należy się wystrzegać

Kancelaria Premiera oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK prowadzą kampanię edukacyjno-informacyjną na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych. W związku z tym projektem na rządowej stronie pojawiła się lista zachowań przy tworzeniu haseł do kont w internecie, których należy unikać. Warto je w tym miejscu omówić.

Zacznijmy od tego, co powinno być oczywiste, ale nie dla wszystkich takie jest. Hasłem nie może być bardzo popularna kombinacja liczb (np. 123456) lub liter (np. qwerty). Złym pomysłem jest też ustawianie jako hasła nazwy użytkownika bądź oczywistych wyrażeń typu wpuscmnie. Unikajmy liczb lub zwrotów, które są ewidentnie związane z naszą osobą i można je bez problemu odgadnąć lub nawet sprawdzić w dokumentach bądź w sieci. Data urodzenia, imię, numer rejestracyjny samochodu, słowa określające nasze zainteresowania (np. piłka nożna) – te opcje odpadają. Niezależnie od tego, czy są to dane dotyczące nas samych, czy jakiejś osoby z naszego bliskiego otoczenia.

Czego jeszcze powinniśmy unikać? Używania powtarzających się ciągów znaków lub kilku kolejnych znaków na klawiaturze, a także zapisywania naszych haseł na kartce. Warto także wystrzegać się ustawiania tego samego hasła do wielu kont w internecie.

Bezpieczne hasło – jak je stworzyć?

Zacznijmy od tego, że im dłuższe hasło, tym lepsze. Nie jest to oczywiście jedyne kryterium określające poziom bezpieczeństwa, ale warto mieć je na uwadze. Oprócz tego wymyślając hasło, mieszajmy wielkie i małe litery wraz z cyframi i znakami specjalnymi. To znacznie utrudni działania osób zainteresowanych włamaniem na nasze konto.

Z jednej strony powinniśmy tworzyć złożone i skomplikowane hasła, ale z drugiej możemy mieć wtedy problem z ich zapamiętaniem, co również nie jest korzystne. Jak więc sobie z tym poradzić? Tworząc hasło używaj frazy – wybierz np. łatwy do zapamiętania cytat z piosenki i użyj pierwszej litery z każdego słowa. Litery lub całe słowa zastępuj liczbami i symbolami. Przykład? Słowa „Mam dwadzieścia lat” można zapisać jako M@m2dzie$ciAl4T, a „Mam psa” jako M@m%p$@ – czytamy na rządowej stronie. Możemy też tworzyć hasła, łącząc kilka przypadkowych słów w jedno.

Jest jeszcze jedna alternatywa w postaci menedżera haseł. Stosując to narzędzie, musimy wprawdzie zapamiętać hasło główne, które powinno być naprawdę silne i dopracowane, ale odpada problem pamiętania bardzo dużej liczby różnych haseł i rozróżniania, które z nich jest przypisane do jakiego konta.

Czytaj także: Android i podział ekranu na dwie aplikacje – do czego można to wykorzystać?

Na koniec – pamiętajmy, że samo ustawienie bezpiecznego hasła to nie wszystko. Warto także od czasu do czasu je zmieniać oraz zwracać uwagę na to, czy nikt nie widzi, gdy je wpisujemy, np. logując się do jakiejś usługi w miejscu publicznym. Pamiętajmy też o tym, że w wielu przypadkach dostępna jest weryfikacja dwuetapowa – jak najbardziej warto z niej korzystać. Silne hasło w połączeniu z tą metodą tworzą naprawdę solidną ochronę.

Motyw