Dopłaty do dekoderów

Dopłaty do dekoderów i telewizorów – wiemy, ile osób złożyło wniosek

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Trwa proces zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd uruchomił dopłaty do dekoderów i telewizorów dla osób, których sprzęt nie nadaje się do odbioru sygnału w nowym standardzie. Wiemy, ile osób postanowiło już skorzystać z tej propozycji.

Dopłaty do dekoderów i telewizorów – ile wniosków złożono?

Dopłaty do dekoderów

Od dwóch dni w Polsce trwa proces zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ostatnie przełączenia nastąpią w czerwcu tego roku. Proces ten pozwoli uwolnić niektóre pasma na potrzeby sieci mobilnej, a także zwiększyć liczbę darmowych kanałów dostępnych u telewidzów oraz poprawić jakość obrazu i dźwięku. Użytkownicy starszych telewizorów, które nie są kompatybilne z nowym standardem, muszą jednak wymienić odbiorniki na nowe lub dokupić do nich specjalny dekoder.

W Polsce funkcjonują dopłaty, które pozwalają kupić potrzebny sprzęt taniej lub nawet, w przypadku najtańszych dekoderów, całkowicie pokryć jego koszt. Dziś weszło w życie prawo, które przewiduje również dofinansowanie zakupu telewizora. Przypomnijmy – można otrzymać dopłatę 100 zł na dekoder lub 250 zł na telewizor. Jak dotąd zostało złożonych 22 tysięcy wniosków o dofinansowanie – poinformował dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację. Wnioski można składać od 21 marca. Program dofinansowania trwa do 31 grudnia tego roku – to graniczna data, do której można otrzymać i zrealizować świadczenie.

Składając wniosek o przyznanie dopłaty, musimy podać m.in. swoje imię, nazwisko, PESEL i adres. Wypełniając formularz, oświadczamy, że nie możemy samodzielnie ponieść kosztów związanych z zakupem urządzenia, nie pozwala na to sytuacja naszego gospodarstwa domowego. Otrzymaną dopłatę można zrealizować w ponad 2600 punktach sprzedaży w Polsce. W sieci dostępna jest wyszukiwarka sprzedawców, którzy honorują dofinansowanie.

Czytaj także: TVP będzie nadawać w DVB-T jeszcze przez długi czas – nadawca na uprzywilejowanej pozycji

Pamiętajmy, że nie musimy przejmować się zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, jeśli korzystamy z telewizji satelitarnej lub kablówki. Wtedy całe zamieszanie nas nie dotyczy, nawet jeśli mamy starszy telewizor.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy