ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
TVP będzie nadawać w DVB-T

Nadchodzi nowy standard TV naziemnej – czy twój telewizor jest na to gotowy?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Coraz mniej czasu pozostało do dużej zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W przyszłym roku będzie obowiązywał standard DVB-T2/HEVC. Oznacza to liczne korzyści dla telewidzów, ale niestety również potencjalne problemy dla tych, którzy posiadają niekompatybilny sprzęt. Wyjaśniamy, jak się w tym wszystkim odnaleźć.

Standard DVB-T2 – co to takiego?

Jeszcze nie tak dawno w Polsce była nadawana telewizja analogowa. W 2013 roku jej sygnał został jednak wyłączony i nastały czasy bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Przyniosło to istotne korzyści dla telewidzów. Przede wszystkim zyskali oni dostęp do znacznie większej liczby kanałów. Nowy standard nadawania (DVB-T) pozwolił również na łatwiejszy dostęp do dodatkowych usług, np. wyszukiwania informacji o programach telewizyjnych. Z drugiej strony, żeby móc nadal oglądać bezpłatną telewizję, posiadacze starszych telewizorów musieli wymienić swoje odbiorniki na nowe lub zainwestować w specjalne przystawki. Kosztowały one przeważnie ok. 100-200 zł, a z ich jakością wykonania bywało różnie.

fot. gov.pl

Teraz zbliżamy się do kolejnej zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. W II kwartale 2022 roku przejdziemy z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Co to oznacza w praktyce?

 • większą liczbę kanałów
 • możliwość nadawania w lepszej rozdzielczości (4K Ultra HD) i z dźwiękiem przestrzennym Dolby AC-4
 • implementację dodatkowych usług, np. telewizji hybrydowej
fot. gov.pl

Podobne zmiany mają miejsce w całej Europie, jednak skupmy się na Polsce. W naszym kraju zmiana z DVB-T na DVB-T2/HEVC została podzielona na cztery etapy:

 • 1 etap: od 28 marca 2022 roku
 • 2 etap: od 25 kwietnia 2022 roku
 • 3 etap: od 23 maja 2022 roku
 • 4 etap: od 27 czerwca 2022 roku 

Co powinni zrobić telewidzowie?

Jeśli korzystamy z telewizji kablowej czy satelitarnej i nie zamierzamy tego zmieniać, opisywane zmiany nic istotnego w naszej sytuacji nie oznaczają. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku telewidzów, którzy oglądają naziemną telewizję cyfrową. Jeżeli do nich należycie, to sprawdźcie, czy wasz telewizor jest gotowy na zmianę standardu. Urządzenie powinno obsługiwać:

 • standard DVB-T2,
 • kodowanie obrazu w standardzie HEVC,
 • kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3,
 • standard HbbTV w wersji 2.0.1 i wyższych (jeśli telewizor posiada podłączenie do internetu).

W przypadku, gdy telewizor ma możliwość odbierania programów w rozdzielczości Ultra HD/4K, powinien dodatkowo:

 • odbierać obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
 • odbierać dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Im nowszy telewizor, tym większa szansa, że będzie spełniał powyższe wymagania. Najlepiej jednak sprawdzić to samemu, by mieć pewność. Odpowiednich informacji można szukać w instrukcji obsługi danego modelu lub w specyfikacji na stronie danego producenta.

Mój telewizor nie spełnia wymagań związanych z DVB-T2 – co teraz?

Odbieramy naziemną telewizję cyfrową, nie korzystamy z żadnej kablówki czy telewizji satelitarnej. Właśnie sprawdziliśmy informacje o naszym telewizorze i okazuje się, że nie spełnia on kryteriów potrzebnych do dalszego odbioru telewizji po nadchodzących zmianach. Co zrobić w takiej sytuacji?

W najlepszej sytuacji są osoby, które i tak planowały w niedalekiej przyszłości zmienić telewizor na nowy. Sprawa jest prosta: rozglądamy się za nowym modelem, ale przed zakupem upewniamy się, czy wybrane przez nas urządzenie na pewno umożliwi oglądanie telewizji po wdrożeniu standardu DVB-T2/HEVC.

Jeśli w ostatnim czasie kupiliśmy telewizor i generalnie jesteśmy z niego zadowoleni, ale nie spełnia on wymagań związanych z DVB-T2/HEVC, powinniśmy zainteresować się przystawkami, które pozwolą nam oglądać telewizję naziemną po wdrożeniu nowego standardu. Nie są to drogie urządzenia, a wraz ze zbliżającym się coraz bardziej terminem przejścia na DVB-T2/HEVC, oferta na rynku powinna się poszerzać. Ważne, aby wybrać dobrze wykonany model, który nie będzie sprawiał problemów.

Czytaj także: Produkcja sprzętów IT będzie bezpieczniejsza – certyfikacja ma znaczenie

Oczywiście można również zrezygnować z naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz telewizji satelitarnej bądź kablówki lub nawet… zrezygnować z oglądania telewizji w tradycyjnej formie w ogóle. Współcześnie praktycznie wszystkie znane seriale, filmy, transmisje sportowe i programy informacyjne są dostępne w internecie. Wielu osobom może wystarczyć dobry monitor lub ekran w laptopie i wykupiony abonament na platformie streamingowej.

źródło: gov.pl, IŁ-PIB, własne

Sprawdź najnowsze wpisy