Samsung: LCD wyprzedził OLED

Wielki powrót LCD? Klienci zagłosowali portfelami

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Można powiedzieć, że lepsze czasy już były. I jeśli tego wyznacznikiem są smartfony Samsunga, to można udowodnić to w liczbach. Otóż panele OLED są niemal pod każdym względem lepsze od LCD. Przez lata natomiast ilość sprzedanych urządzeń z ekranami ciekłokrystalicznymi sukcesywnie spadała na rzecz tych ze świecącymi diodami organicznymi, aż do momentu, kiedy OLED wyprzedził LCD. Jednak w ubiegłym roku trend ten się odwrócił, i to LCD rośnie w siłę.

Samsung: LCD wyprzedził OLED

Samsung: LCD wyprzedził OLED

Według najnowszego raportu firmy Omdia w ubiegłym roku sprzedaż smartfonów Samsunga z ekranami LCD przewyższyła sprzedaż smartfonów z ekranami OLED. Mowa tu o dość niewielkiej przewadze 135,8 mln do 135,1 mln. Oznacza to lepszą sprzedaż urządzeń z ekranami ciekłokrystalicznymi o około 700 tysięcy egzemplarzy. Tendencje są jednak niepokojące dla Samsunga. Otóż sprzedaż smartfonów z panelami OLED spadła aż o 15%. Z kolei modele z LCD odnotowały wzrost o 41%. Co więcej, w 2021 roku w segmencie budżetowym i średnim Samsung miał odnotować wzrost o 68,7%. Oznacza to, że klienci nie odsuwają się od Samsunga, jednak chętniej sięgają po jego budżetowe urządzenia z linii Galaxy A i Galaxy M. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest między innymi kryzys na rynku półprzewodników, który negatywnie wpływa na dostępność i ceny sprzętu. Jednak nie można wszystkiego zwalić jedynie na tę jedną przyczynę. Możliwe, że ludzie chcą mniej wydawać na elektronikę w tych dość niepewnych czasach kryzysu. Oczywiście dane te pochodzą jeszcze z ubiegłego roku, więc przed napadem Rosji na Ukrainę. Jednak nie można zapominać, że pandemia, która wciąż się nie skończyła, zebrała w zeszłym roku wysokie żniwo, niszcząc przy tym gospodarki wielu państw.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Kolejnym możliwym scenariuszem jest zwykły pragmatyzm. Smartfony przestały być już seksowne. To po prostu zwykłe narzędzia. Dodatkowo obecnie nawet te ze średniej i niskiej półki działają naprawdę przyzwoicie. Wiele osób może więc po prostu nie widzieć powodu, aby płacić więcej za urządzenie, skoro to słabsze także jest wystarczające. Natomiast lepszy ekran jest dla nich kwestią drugo-, albo nawet i trzeciorzędną. 

Źródło: Sammobile

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy