aplikacje dla seniorów

Szybka autoryzacja eDowodem i nowy certyfikat COVID — nowości w mObywatelu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W mObywatelu pojawiły się nowości — to szybka autoryzacja eDowodem oraz nowy, Krajowy Certyfikat COVID. W rządowej aplikacji zmieniono również nazwę jednej z funkcji. Nowa wersja programu trafiła już do sklepów z aplikacjami.

Nowości w mObywatelu — szybka autoryzacja i co jeszcze?

Pierwsza zmiana w mObywatelu to skrócenie i usprawnienie procesu jego aktywacji przy użyciu eDowodu. Podczas autoryzacji rządowy program wywołuje aplikację eDO App służącą do odczytania warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Aplikacja poprosi o wpisanie numeru CAN z dowodu osobistego, zbliżenie dokumentu do czytnika NFC w smartfonie oraz podanie kodu PIN eDowodu. Po pozytywnej weryfikacji eDowodu informacja o tym zostanie przekazana do mObywatela. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Do tej pory trzeba było zapamiętać kod wyświetlany w mObywatelu i samodzielnie przepisać go do aplikacji eDO App.

W mObywatelu pojawił się Krajowy Certyfikat COVID. Taki dokument można otrzymać po wykonaniu testy antygenowego, jeśli wynik był ujemny lub 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu. Krajowy Certyfikat COVID jest ważny przez 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego lub 48 godzin od otrzymania negatywnego wyniku takiego testu. Certyfikat jest wydawany wyłącznie w Polsce i nie jest dokumentem pozwalającym podróżować za granicę. Żeby pobrać krajowy certyfikat, należy uruchomić Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu i wybrać Aktualizuj w dolnym menu.

Do tej pory nowe dane do dokumentów można było pobrać, używając opcji Odśwież. Teraz jej nazwa to Aktualizuj. Wprowadzenie tej drobnej zmiany mieli sugerować użytkownicy aplikacji.

Czytaj także: Blik działa już od 7 lat — oto najważniejsze wydarzenia z jego historii

mObywatel cieszy się niesłabnącą popularnością, od początku roku aplikację zainstalowano na blisko połowie miliona urządzeń – zdradza Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Żeby korzystać ze zmian w aplikacji, należy pobrać odpowiednią aktualizację. Użytkownicy smartfonów z Androidem powinni mieć mObywatela w wersji 3.1.3 (18.214), a aktualna wersja dla posiadaczy iPhone’ów to 2.4.3 (591).

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy