Blik dołącza do systemu SWIFT

Blik działa już od 7 lat — oto najważniejsze wydarzenia z jego historii

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Blik działa w Polsce już od 7 lat. To dobra okazja, by przypomnieć sobie najważniejsze momenty z historii tego systemu płatności. W ciągu kilku lat zdobył on naprawdę dużą popularność wśród Polaków, którzy używają go szczególnie chętnie podczas zakupów online.

Blik działa już od 7 lat

W 2013 roku największe w tamtym czasie banki w Polsce (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski) utworzyły Polski Standard Płatności. Choć podmioty tworzące PSP na co dzień były dla siebie konkurencją, to postanowiły współpracować, mając cel w postaci stworzenia uniwersalnego systemu płatności. Niewątpliwie udało im się to zrealizować.

Najważniejsze momenty w historii Blika:

  • 9 lutego 2015 roku — Blik debiutuje na polskim rynku i w ciągu pół roku zdobywa pierwszy milion użytkowników
  • Październik 2015 roku — operator Blika wprowadza do niego przelewy na telefon bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy
  • 2017 rok — z Blika korzysta już ponad połowa użytkowników bankowości internetowej w Polsce
  • 2020 rok — z Blika aktywnie korzysta 7 milionów użytkowników
  • Maj 2021 roku — przekroczenie symbolicznej liczby miliarda transakcji wykonanych przy użyciu Blika
  • Listopad 2021 roku — płatności zbliżeniowe Blikiem są dostępne w Alior Banku, ING, Millenium, mBanku, PKO BP oraz w Santander Polska

W III kwartale 2021 z Blika aktywnie korzystało 8,6 mln osób. Za pomocą tego systemu płatności zrealizowano w ciągu 3 miesięcy 194 mln transakcji. Najwięcej z nich (65,3%) tradycyjnie stanowiły operacje w e-commerce, czyli płatności za zakupy online. W czwartek 17 lutego operator Blika ma podać wyniki tego systemu za 2021 rok. Informacje na ten temat znajdziecie oczywiście na naszym portalu.

Czytaj także: Nie, nie dostałeś przelewu Blik na telefon — taki SMS to oszustwo

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym systemie płatności, odsyłamy do tekstu o historii systemu Blik w Polsce, który opublikowaliśmy dwa lata temu. Wtedy Blik obchodził 5-lecie swojej obecności na rynku płatności.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy