ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
certyfikat covid ważny krócej

Unijny Certyfikat COVID już dostępny w mObywatelu – co musisz o nim wiedzieć?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Od dziś Unijny Certyfikat COVID (potocznie określany jako paszport covidowy) jest dostępny w mObywatelu. W praktyce oznacza to, że w bardzo prosty sposób można wyświetlić dokument na ekranie swojego smartfona. Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje dotyczące certyfikatu ze szczególnym uwzględnieniem jego mobilnej wersji w rządowej aplikacji.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu – jak aktywować?

unijny certyfikat COVID w mObywatelu

Z dotychczasowych informacji na temat Unijnego Certyfikatu COVID wynikało, że dokument pojawi się w mObywatelu 25 czerwca. Dziś dział odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Premiera (dawne Ministerstwo Cyfryzacji) poinformował jednak, że certyfikat w rządowej aplikacji jest już dostępny, kilka dni wcześniej, niż zakładano. Żeby mieć dokument na swoim smartfonie, musimy pobrać na urządzenie mObywatela. Jeśli już od jakiegoś czasu mamy zainstalowaną aplikację na telefonie, to musimy ją zaktualizować.

Jak mieć unijny certyfikat COVID w mObywatelu – instrukcja krok po kroku:

 1. Pobieramy aplikację mObywatel lub aktualizujemy ją do najnowszej dostępnej wersji (Android: 3.0.3 (18.109), iOS: 2.3.4 (541)).
 2. Uruchamiamy aplikację i klikamy przycisk Dodaj dokument wyświetlany na głównym ekranie.
 3. Z listy dostępnych dokumentów wybieramy Unijny Certyfikat COVID.
 4. Zapoznajemy się z regulaminem i go akceptujemy.
 5. Czekamy chwilę na pobranie danych dotyczących certyfikatu.

Żeby pobrać certyfikat, oprócz wykonania powyższych kroków trzeba spełniać jeden z następujących warunków:

 • Być w pełni zaszczepionym – przyjąć dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi lub szczepionkę jednodawkową.
 • Otrzymać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
 • Wyzdrowieć po przejściu COVID-19

Ważność certyfikatu będzie się różnić w zależności od tego, który z powyższych warunków spełniamy. Negatywny wynik testu daje tylko 48 godzin ważności, ozdrowieńcy mają certyfikat na 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR, a osoby zaszczepione na rok od przyjęcia ostatniej dawki.

Nowy certyfikat a krajowe zaświadczenie o szczepieniu

unijny certyfikat COVID w mObywatelu

Od kilku miesięcy w mObywatelu było dostępne krajowe zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Dokument potwierdzał wprawdzie, że przyjęliśmy szczepionkę, ale nie miał takiej mocy, jak unijny certyfikat, którego można użyć przy przekraczaniu granicy. Niestety wiele osób myli krajowe zaświadczenie z unijnym certyfikatem, a sprawy nie ułatwia to, że oba dokumenty w aplikacji mObywatel wyglądają bardzo podobnie. Jeżeli nie aktywowaliśmy w rządowej aplikacji krajowego zaświadczenia o szczepieniu, to w kontekście unijnego certyfikatu nie ma dla nas ono żadnego istotnego znaczenia. Osoby, które aktywowały wcześniej w mObywatelu krajowe zaświadczenie, żeby pobrać unijny certyfikat, będą musiały wyrazić zgodę na zmianę krajowego dokumentu na unijny. Oczywiście warto to zrobić, bo unijny dokument daje znacznie większe uprawnienia. Są one szczególnie ważne dla osób, które wybierają się w najbliższych miesiącach do pracy lub na wakacje za granicę.

Unijny certyfikat COVID w mObywatelu – co jeszcze warto wiedzieć?

Zebraliśmy dla was również inne informacje o certyfikacie, które warto znać.

 • Minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM poinformował, że unijny certyfikat w mObywatelu działa także w trybie offline.
 • Certyfikat w aplikacji zawiera duży kod QR oraz zdjęcie z dowodu osobistego, co ma ułatwić kontrolę.
 • Szczegółowe informacje o właścicielu certyfikatu zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych – wyjaśnia dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację.
 • Certyfikat jest dostępny po polsku i angielsku, może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, z której korzystają służby graniczne danego kraju.

Czytaj także: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szuka informatyka – stawka niższa, niż na kasie

Kraje Unii Europejskiej muszą akceptować Unijny Certyfikat COVID od 1 lipca, bo wtedy wchodzi w życie regulujące tę kwestię rozporządzenie. Do tego dnia państwa członkowskie UE same decydują, czy uznają certyfikat, czy nie. Unijny Certyfikat COVID pojawił się dziś nie tylko w mObywatelu, ale również w aplikacji mobilnej Ministerstwa Zdrowia – IKP.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy