Huawei pozywa Szwecję o 5G

Huawei stawia Szwecję przed sądem – przyczyną technologia 5G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Huawei rozpoczął postępowanie arbitrażowe przeciwko Szwecji w ramach Grupy Banku Światowego po tym, jak kraj zakazał chińskiemu gigantowi technologicznemu wydania produktów 5G. W oświadczeniu dla Agence France-Presse chińska firma podała:

Decyzja szwedzkich władz o dyskryminacji Huawei i wykluczeniu go z wprowadzenia 5G znacząco zaszkodziła inwestycji Huawei w Szwecji, co stanowi naruszenie międzynarodowych zobowiązań tego państwa.

Huawei pozywa Szwecję o 5G

Huawei pozywa Szwecję o 5G

W rezultacie Huawei musiał wszcząć postępowanie arbitrażowe w ramach Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Grupy Banku Światowego (ICSID) w sprawie o tytule, który w wolnym tłumaczeniu brzmi:

Przeciwko Królestwu Szwecji w następstwie szeregu środków podjętych przez władze szwedzkie skierowanych bezpośrednio przeciwko inwestycjom Huawei w Szwecji i wykluczających Huawei z roll-outu produktów i usług sieci 5G w tym kraju.

Szwecja stała się drugim krajem w Europie, po Wielkiej Brytanii, i pierwszym w UE, który zakazał operatorom sieci używania sprzętu Huawei w swoich produktach 5G. Dodatkowo państwo to nakazało Huaweiowi usunięcie sprzętu, który został już zainstalowany do 1 stycznia 2025 roku.

Zobacz też: Przemoc domowa? Google chce ułatwić jej ofiarom poszukiwania pomocy

Huawei nie podał wysokości odszkodowania, o jakie się ubiega, ale według plotek wstępna kwota wynosi 5,2 mld koron szwedzkich (2,2 mld złotych), choć może być znacznie wyższa. Dodatkowo rzeczony zakaz napiął stosunki szwedzko-chińskie. Pekin wydał przy tym ostrzeżenie o ewentualnych utrudnieniach względem firm z tego kraju na chińskim rynku. Jak na razie jednak nie podjął w tej kwestii żadnych działań.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy