ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wielka Brytania ukarze operatorów za Huaweia

Brytyjscy operatorzy będą dotkliwie karani za sprzęt i oprogramowanie Huaweia

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Operatorzy telekomunikacyjni w Wielkiej Brytanii mogą być teraz narażeni na wysokie grzywny. Wszystko przez nową ustawę, która została ogłoszona w zeszłym tygodniu przez tamtejszy parlament. Zgodnie z nią operatorzy telekomunikacyjni mogliby być karani grzywną w wysokości 10 procent swoich przychodów za używanie sprzętu telekomunikacyjnego od Huaweia. To ma na celu wymuszenie jak najszybszego przejścia na alternatywne rozwiązania telekomunikacyjne.

Wielka Brytania ukarze operatorów za Huaweia

Wielka Brytania ukarze operatorów za Huaweia

Nowy projekt ustawy o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym został opracowany w celu poprawy bezpieczeństwa sieci 5G i pełnej infrastruktury światłowodowej w kraju. Zgodnie z raportem CNBC, operatorzy telekomunikacyjni muszą zapewnić, że sprzęt i oprogramowanie używane na ich masztach i centralach telefonicznych spełnią określone normy. Brytyjskie Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu wydało następujący komunikat w tej sprawie:

Będzie to znaczący krok w kierunku ochrony Wielkiej Brytanii przed wrogimi działaniami cyberprzestępców i podmiotów państwowych. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd przypisał szereg ataków cybernetycznych Rosji i Chinom, a także Korei Północnej i aktorom irańskim.

Zobacz też: Grono.net prawie wraca – powitajcie Onorg, które ma szanować swoich użytkowników

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, rząd będzie mógł zaplanować kary dla operatorów telekomunikacyjnych. Ci mogą zapłacić 10 procent obrotu lub 100 000 funtów… dziennie. Oznacza to, że operatorzy za zaledwie 10 dni zwłoki musieliby zapłacić milion funtów. Cyfrowy sekretarz Oliver Dowden stwierdził:

Ustawa ta da Wielkiej Brytanii jeden z najsurowszych systemów bezpieczeństwa telekomunikacyjnego na świecie i pozwoli nam podjąć działania niezbędne do ochrony naszych sieci.

Innymi słowy, projekt ustawy dawałby również rządowi prawo do nakładania kar pieniężnych na każdego operatora, który korzystałby z rozwiązań Huaweia. Jakiś czas temu rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że operatorzy nie będą już mogli kupować sprzętu telekomunikacyjnego od firm chińskich do końca 2020 roku. Będą także musieli musieli zastąpić wszelkie istniejące technologie do 2027 roku. Rozważa się jednak również wprowadzenie bardziej rygorystycznego prawa. Te zmusiłoby operatorów do wprowadzenia zakazu instalowania sprzętu Huawei 5G do 2021 roku. Jak widać, kara za nieposłuszeństwo w tej kwestii będzie niezwykle dotkliwa.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy