ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei wyniki za 2021 rok

Huawei i SMIC łączą siły – a wszystko dzięki USA

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Huawei współpracuje z SMIC w celu zbudowania zakładu produkcji półprzewodników w Chinach, który będzie służył wyłącznie lub prawie wyłącznie zaspokojeniu potrzeb tego pierwszego, pomagając mu uniknąć skutków amerykańskich sankcji, które poważnie ograniczyły jego dostęp do kluczowych technologii chipowych. Według doniesień Huawei Central i UDN Huawei zamierza wydać na fabrykę równowartość aż 10 miliardów dolarów

Huawei i SMIC budują wspólną fabrykę

Huawei i SMIC budują wspólną fabrykę

Nowa fabryka ma powstać w pobliżu Shenzhen i będzie wykorzystywana do produkcji chipów Huawei HiSilicon, prawdopodobnie przy użyciu technologii procesowych opracowanych przez SMIC. Na podstawie inwestycji ze strony Huaweia w wysokości 10 miliardów dolarów możemy przypuszczać, że będzie to dość zaawansowany zakład, chociaż nie wiadomo, w jakim procesie technologicznym ma ona produkować wafle krzemowe. Warto tu jednak podkreślić, że obecnie najbardziej zaawansowanym procesem technologicznym w SMIC jest N+1, który jest uważany za niskobudżetowy odpowiednik procesu 7 nm od TSMC. Tymczasem najbardziej zaawansowaną technologią produkcyjną, którą SMIC wykorzystuje do produkcji wielkoseryjnej jest węzeł 14 nm. Najprawdopodobniej więc zakład powstanie z myślą o jednej z tych technologii.

Zobacz też: Premiera vivo Y21T, czyli Qualcomm chce się odegrać na MediaTeku

Na razie struktura transakcji jest niejasna. Huawei może być właścicielem fabryki, a SMIC będzie licencjonować technologie procesowe i użyczy kilku inżynierów i pracowników. W przeciwnym razie fabryka mogłaby być współwłasnością obydwu firm, ale zarządzana przez SMIC, a więc dziedziczyłaby technologie i personel tej ostatniej. Jedno jest pewne: Huawei naprawdę potrzebuje fabryki procesorów, a rozwijanie technologii na własną rękę zajmuje zbyt dużo czasu. Dlatego też ta decyzja jest najlepszą z możliwych.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy