USA przyznaje licencję SMIC

SMIC rozpoczyna produkcję układów w technologii prawie 7 nm

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niedawno firma Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) zasygnalizowała, że rozpoczęła na małą skalę produkcję próbną swojej drugiej generacji procesu N+1 FinFET, określanego jako prawie 7 nm. Zostało to ujawnione w odpowiedzi na pytanie inwestora o postępy, jakie firma poczyniła w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji 7-nanometrowych układów. Dziś dowiadujemy się, że produkcja ta zaczyna się rozszerzać.

SMIC z produkcją w prawie 7 nm

SMIC z produkcją w prawie 7 nm

SMIC jest najbardziej zaawansowanym technologicznie producentem układów w Chinach. Mimo to do tej pory oferuje jedynie produkty w procesie 14 nm. Dla porównania Samsung i TSMC chwaliły się podobnymi rozwiązaniami jeszcze w zeszłym roku. Natomiast już w tym oferują produkcję procesorów w procesach 5 nm. Nawet Intel dzięki swojej technologii 14 nm +++ znacznie wyprzedza SMIC. Najsłynniejszym osiągnięciem chińskiej firmy jest tu produkcja układu Hisilicon Kirin 710A dla Huaweia. Był to przez pewien czas jedyny procesor, do którego ten miał dostęp. 

Zobacz też: Apple ogłasza program serwisowy – wymiana wyświetlacza iPhone 11 za darmo

SMIC jednak udało się w końcu przebić ścianę technologii 14 nm. We wrześniu tego roku, na prośbę inwestorów o zweryfikowanie wewnętrznych wiadomości o masowej produkcji nowej generacji chipsetów SMIC wydało oświadczenie. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że proces drugiej generacji FinFET N+1 został ukończony. Spółka poinformowała właśnie, że do końca 2020 roku ma rozpocząć produkcję próbną układów w tej technologii. W porównaniu z procesem 14 nm N+1 charakteryzuje się 20% wzrostem wydajności i 57% zmniejszeniem zużycia energii. Natomiast w przypadku 7 nm wzrost wydajności powinien wynosić 35%. Dlatego też producent nazywa go procesem prawie 7 nm.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy