ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wojna na Tajwanie?

TSMC chce wybudować fabrykę 2 nm – to jednak budzi pewne obawy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

TSMC pracuje nad wprowadzeniem 3 nm procesu technologicznego w tym roku, ale testowa produkcja układów tego typu jest już w toku. Może to więc oznaczać, że na przełomie 2022/2023 dojdzie do małej rewolucji, jeśli chodzi o procesory w urządzeniach mobilnych. Spójrzmy jednak znacznie dalej w przyszłość. Otóż nowy raport sugeruje, że firma może mieć już jasne plany dotyczące procesu 2 nm.

TSMC fabryka 2 nm

TSMC fabryka 2 nm

Według raportu WccFTech największy na świecie producent układów scalonych stara się zbudować drugi zakład produkcyjny 2 nm na polu złota obok parku Zhonke w Taichung na Tajwanie. Podobno dyrektor generalny Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, C.C. Wei złożył w zeszłym tygodniu wizytę niespodziankę władzom miasta Taichung. Cała inwestycja ma kosztować około 36 miliardów dolarów amerykańskich i znacznie podniesie prestiż oraz atrakcyjność regionu. Nie oznacza to jednak, że taka fabryka to same zalety. Urzędnicy miejscy są zaniepokojeni wpływem tego obiektu na środowisko. Z drugiej strony, zakład produkcyjny stworzyłby również wiele nowych miejsc pracy i przyniósłby napływ pieniędzy do regionu, pomagając w jego rozwoju. Dlatego burmistrz zasugerował, aby producent chipów wykorzystał energię odnawialną do zaspokojenia potrzeb energetycznych fabryki.

Zobacz też: Co zrobić ze zużytym elektrycznym samochodem? Hyundai ma pomysł, który Was zaskoczy

Według doniesień produkcja w procesie 2 nm miałaby się zacząć 2025 roku. Dzięki zmniejszeniu procesu technologicznego liczba tranzystorów wewnątrz chipu może być ponownie zwiększona, a jednocześnie układy w nim wykonane byłyby bardziej energooszczędne. Jednakże jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy plany budowy zakładu produkcyjnego w tym miejscu rzeczywiście dojdą do skutku.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy