ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google cmentarz zamkniete projekty

Wszystkie zabójstwa Google z tego roku — podsumujmy, z czym się żegnamy

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Google, a właściwie Alphabet ma pod sobą od groma ludzi, którzy rozwijają mnóstwo produktów. Naturalnym losem wielu z nich jest… śmierć. Dlatego nietrudno usłyszeć o kolejnym projekcie, który Google postanowiło zamknąć. Wśród nich znajdują się zarówno te, które nie miały szans na sukces, jak i te, które ceniliśmy i czekaliśmy na kolejne wydania. Wszystkie aplikacje, usługi i sprzęt spoczywa na wirtualnym cmentarzu i nie maleje. Niemniej dzisiaj skupmy się na tegorocznych zabójstwach Google.

Google to ogromna firma, więc każdego roku żegnamy wiele projektów

Tych wbrew pozorom jest całkiem sporo, więc przejdźmy od razu do konkretów:

 1. App Maker (19.01.2021) – powstała w 2016 roku usługa była skierowana do odbiorców biznesowych, którzy mogli tworzyć proste aplikacje bez konieczności znajomości języków programowania.
 2. Project Loon (styczeń 2021) – rozwijany przez 8 lat projekt miał dostarczać Internet do miejscowości mniej zurbanizowanych, a to wszystko z pomocą balonów, które niestety okazały się zbyt drogie w utrzymaniu.
 3. Tilt Brush (luty 2021) – usługa stworzona pod wirtualną rzeczywistość, która przez 5 lat pozwalała tworzyć grafiki 3D właśnie w VR.
 4. Swift dla TensorFlow (luty 2021) – połączenie języka programowania Apple Swift z TensorFlow, aby uprościć tworzenie aplikacji z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Po trzech latach Google postanowiło przestać rozwijać projekt.
 5. Google Cardboard (marzec 2021) – kartonowe okulary VR przez 7 lat pozwalały w prosty sposób przenieść się do innej rzeczywistości. Rozwój tej technologii sprawił, że dzisiaj ciężko z pomocą samego smartfona, tektury i prostych soczewek sprostać wymaganiom użytkowników.
 6. Google Go (31 marca 2021) – od 2010 roku mogliśmy skracać linki z pomocą usługi Google, ale okazuje się, że nie było to wystarczająco interesujące rozwiązanie.
 7. Google Public Alerts i Google Crisis Map (31 marca 2021) – przez 10 lat Google informowało o wszystkich zagrożeniach w konkretnych rejonach. Dzisiaj ta funkcjonalność została pośrednio przeniesiona do Map Google
 8. Zakupy Google (kwiecień 2021) – aplikacja, która liczyła sobie dwa lata, została wycofana z użytku. Sama usługa wciąż działa w formie przeglądarkowej, gdzie funkcjonalność jest na tyle rozwinięta, że osobna aplikacja po prostu przestała być potrzebna.
 9. Timely (31 maja 2021) – prosta usługa do synchronizacji czasu, którą Google kupiło w 2013 roku, w tym została ostatecznie wyłączona.
 10. Zync Render (1 czerwca 2021) – przez 7 lat Google rozwijało platformę programistyczną do renderowania animacji w chmurze. Dzisiaj popularność innych rozwiązań sprawiła, że nie było potrzeby utrzymywania Zync.
 11. Measure (8 czerwca 2021) – jedna z kluczowych aplikacji Usług Google Play dla AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Prosta miarka zniknęła w tym roku po 5 latach istnienia.
 12. Filmy Google Play (15 czerwca 2021) – usługę jeszcze widać w niektórych regionach (w tym Polsce), ale po 10 latach przestała być ona rozwijana, gdyż dzisiaj rozwój kładziony jest na Google TV.
 13. Poly (30 czerwca 2021) – prosta usługa z 2017 roku pozwalała tworzyć projekty obiektów 3D.
 14. Expeditions and Tour Creator (30 czerwca 2021) – odpowiednio 6- i 3-letnie projekty pożegnały się z istnienie dokładnie z tego samego powodu, co Google Cardboard. Wycieczki w wirtualnej rzeczywistości nie cieszyły się dużą popularnością.
 15. Tour Builder (15 lipca 2021) – tak naprawdę mówimy o tym samym, co punkt wcześniej, ale dla Google Earth i to właśnie ta usługa wchłonęła 8-letni program.
 16. Fitbit Coach i Fitbit Yoga (30 lipca 2021) – Google postanowiło uporządkować usługi Fitbit, które liczyły odpowiednio 8 i 7 lat.
 17. Chatbase (27 września 2021) – 4-letnia platforma analityczna została zamknięta.
 18. Google Bookmarks (30 września 2021) – zakładki Google to zdecydowanie jedna z najstarszych usług, która została w tym roku uśmiercona. Po 16 latach firma uznała, że ta funkcjonalność nie potrzebuje być niezależną.
 19. Google My Maps (15 października 2021) – Amerykanie postanowili, że po 7 latach aplikacja nie jest już potrzebna.
 20. Google Toolbar (grudzień 2021) – po 21 latach działania pasek narzędzi odszedł w niepamięć.
 21. Museletter (20 grudnia 2021) – dla odmiany najmłodsza usługa, bo stworzona w tym samym roku. Pozwalała na tworzenie biuletynów.
 22. AngularJS (31 grudnia 2021) – 11-letnia platforma do tworzenia aplikacji internetowych już w pełni przekształciła się w Angular i odcięła od JavaScript.

Zobacz też: Duda ma problem z nadchodzącą wersją Chrome — Google szuka rozwiązania.

W ten sposób dotarliśmy do końca nowych pozycji na cmentarzu Google. Dajcie znać, która usługa, aplikacja lub rozwiązanie zasługiwało jeszcze na życie? Za czym najbardziej będziecie tęsknić?

Źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy