
Wszystkie zabójstwa Google z tego roku — podsumujmy, z czym się żegnamy
Autor:
Google, a właściwie Alphabet ma pod sobą od groma ludzi, którzy rozwijają mnóstwo produktów. Naturalnym losem wielu z nich jest… śmierć. Dlatego nietrudno usłyszeć o kolejnym projekcie, który Google postanowiło zamknąć. Wśród nich znajdują się zarówno te, które nie miały szans na sukces, jak i te, które ceniliśmy i czekaliśmy na kolejne wydania. Wszystkie aplikacje, usługi i sprzęt spoczywa na wirtualnym cmentarzu i nie maleje. Niemniej dzisiaj skupmy się na tegorocznych zabójstwach Google.
Warto przeczytać:
Google to ogromna firma, więc każdego roku żegnamy wiele projektów

Tych wbrew pozorom jest całkiem sporo, więc przejdźmy od razu do konkretów:
- App Maker (19.01.2021) – powstała w 2016 roku usługa była skierowana do odbiorców biznesowych, którzy mogli tworzyć proste aplikacje bez konieczności znajomości języków programowania.
- Project Loon (styczeń 2021) – rozwijany przez 8 lat projekt miał dostarczać Internet do miejscowości mniej zurbanizowanych, a to wszystko z pomocą balonów, które niestety okazały się zbyt drogie w utrzymaniu.
- Tilt Brush (luty 2021) – usługa stworzona pod wirtualną rzeczywistość, która przez 5 lat pozwalała tworzyć grafiki 3D właśnie w VR.
- Swift dla TensorFlow (luty 2021) – połączenie języka programowania Apple Swift z TensorFlow, aby uprościć tworzenie aplikacji z wykorzystaniem uczenia maszynowego. Po trzech latach Google postanowiło przestać rozwijać projekt.
- Google Cardboard (marzec 2021) – kartonowe okulary VR przez 7 lat pozwalały w prosty sposób przenieść się do innej rzeczywistości. Rozwój tej technologii sprawił, że dzisiaj ciężko z pomocą samego smartfona, tektury i prostych soczewek sprostać wymaganiom użytkowników.
- Google Go (31 marca 2021) – od 2010 roku mogliśmy skracać linki z pomocą usługi Google, ale okazuje się, że nie było to wystarczająco interesujące rozwiązanie.
- Google Public Alerts i Google Crisis Map (31 marca 2021) – przez 10 lat Google informowało o wszystkich zagrożeniach w konkretnych rejonach. Dzisiaj ta funkcjonalność została pośrednio przeniesiona do Map Google
- Zakupy Google (kwiecień 2021) – aplikacja, która liczyła sobie dwa lata, została wycofana z użytku. Sama usługa wciąż działa w formie przeglądarkowej, gdzie funkcjonalność jest na tyle rozwinięta, że osobna aplikacja po prostu przestała być potrzebna.
- Timely (31 maja 2021) – prosta usługa do synchronizacji czasu, którą Google kupiło w 2013 roku, w tym została ostatecznie wyłączona.
- Zync Render (1 czerwca 2021) – przez 7 lat Google rozwijało platformę programistyczną do renderowania animacji w chmurze. Dzisiaj popularność innych rozwiązań sprawiła, że nie było potrzeby utrzymywania Zync.
- Measure (8 czerwca 2021) – jedna z kluczowych aplikacji Usług Google Play dla AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Prosta miarka zniknęła w tym roku po 5 latach istnienia.
- Filmy Google Play (15 czerwca 2021) – usługę jeszcze widać w niektórych regionach (w tym Polsce), ale po 10 latach przestała być ona rozwijana, gdyż dzisiaj rozwój kładziony jest na Google TV.
- Poly (30 czerwca 2021) – prosta usługa z 2017 roku pozwalała tworzyć projekty obiektów 3D.
- Expeditions and Tour Creator (30 czerwca 2021) – odpowiednio 6- i 3-letnie projekty pożegnały się z istnienie dokładnie z tego samego powodu, co Google Cardboard. Wycieczki w wirtualnej rzeczywistości nie cieszyły się dużą popularnością.
- Tour Builder (15 lipca 2021) – tak naprawdę mówimy o tym samym, co punkt wcześniej, ale dla Google Earth i to właśnie ta usługa wchłonęła 8-letni program.
- Fitbit Coach i Fitbit Yoga (30 lipca 2021) – Google postanowiło uporządkować usługi Fitbit, które liczyły odpowiednio 8 i 7 lat.
- Chatbase (27 września 2021) – 4-letnia platforma analityczna została zamknięta.
- Google Bookmarks (30 września 2021) – zakładki Google to zdecydowanie jedna z najstarszych usług, która została w tym roku uśmiercona. Po 16 latach firma uznała, że ta funkcjonalność nie potrzebuje być niezależną.
- Google My Maps (15 października 2021) – Amerykanie postanowili, że po 7 latach aplikacja nie jest już potrzebna.
- Google Toolbar (grudzień 2021) – po 21 latach działania pasek narzędzi odszedł w niepamięć.
- Museletter (20 grudnia 2021) – dla odmiany najmłodsza usługa, bo stworzona w tym samym roku. Pozwalała na tworzenie biuletynów.
- AngularJS (31 grudnia 2021) – 11-letnia platforma do tworzenia aplikacji internetowych już w pełni przekształciła się w Angular i odcięła od JavaScript.
Zobacz też: Duda ma problem z nadchodzącą wersją Chrome — Google szuka rozwiązania.
W ten sposób dotarliśmy do końca nowych pozycji na cmentarzu Google. Dajcie znać, która usługa, aplikacja lub rozwiązanie zasługiwało jeszcze na życie? Za czym najbardziej będziecie tęsknić?
Źródło: Android Police