ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Duda ma problem z Chrome 100

Duda ma problem z nadchodzącą wersją Chrome – Google szuka rozwiązania

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google Chrome ma wkrótce osiągnąć wersję 100. Można więc powiedzieć, że pod względem numeracji będzie to wydanie jubileuszowe. Mogłoby się więc wydawać, że powinno ono przynieść same zmiany na lepsze i zero problemów. Tak się jednak nie stanie. To jednak nie samo Google będzie temu winne, a Duda. Oczywiście nie chodzi tu o prezydenta Polski, a o środowisko do tworzenia stron internetowych, które nosi taką samą nazwę. Wygląda na to, że setne wydanie Chrome spowoduje, że niektóre strony internetowe przestaną działać. Google rozpoczęło badania i testowanie rozwiązań.

Duda ma problem z Chrome 100

Duda ma problem z Chrome 100

Według Chromium Bug Tracker, strony, o których wiadomo, że są dotknięte tym problemem, to przede wszystkim te stworzone przy użyciu Duda, zestawu do projektowania stron internetowych. Wszystkie te strony używają tego samego fragmentu kodu, aby sprawdzić, jakiej wersji Chrome używamy. Do tego celu wykorzystywany jest ciąg znaków określany jako User Agent. W przypadku Dudy programiści zdecydowali się czytać tylko dwie pierwsze cyfry po Chrome/ w tym kodzie. Oznacza to, że Chrome/99 będzie oznaczało wersję 99, ale z drugiej strony Chrome/100 będzie postrzegane jako wersja 10. Czemu to jednak aż tak duży problem? Otóż Duda automatycznie blokuje każdą wersję Chrome poniżej wersji 40 – która została wydana w 2015 roku, jeśli to daje jakąś perspektywę. Natychmiast każda wersja przeglądarki po Chrome 99 byłaby postrzegana jako wersja 10, a więc zablokowana.

Zobacz też: Wystartowała Zimowa Wyprzedaż na Steamie. Oto 40 najlepszych promocji na gry na PC!

Oczywiście pojawiło się już kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Pierwszą propozycją — potencjalnie jedną z wielu — jest zmiana miejsca, w którym programiści powinni sprawdzać wersję Chrome. W trosce o starsze strony Chrome zablokuje pierwszy numer wersji User Agenta na 99. Jeśli twórca strony będzie chciał sprawdzić, czy dana wersja nie jest starsza, będzie musiał spojrzeć na drugi zestaw cyfr. Kolejnym pomysłem jest kontakt ze wszystkimi twórcami stron i zasugerowanie im stosownej zmiany w ich kodzie. To jednak może być o wiele bardziej karkołomnym rozwiązaniem.

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najnowsze wpisy