Intel przejął Tower Semiconductor

Intel dokonuje zmian w procesorach Alder Lake innych niż K

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W poprzednich generacjach, procesory Intela zależnie od obecności przyrostka K różniły się głównie potencjałem podkręcania. Te, w których był on obecny, pozwalały na to, a te drugie nie. W zależności od modelu Intel obniżał także taktowanie wersji nie-K. Jednak w przypadku obecnej generacji nawet osoby, które nie są zainteresowane podkręcaniem procesorów, mogą poważnie się zastanowić nad wyborem wariantu K w niektórych modelach. Tak przynajmniej wynika z informacji osoby podpisującej się jako DDAA117, która zdradziła, że różnice między tymi układami będą naprawdę duże.

Intel Alder Lake z dużymi różnicami w wersji K

Intel Alder Lake z dużymi różnicami w wersji K

DDAA117 twierdzi, że w jego posiadanie wpadły jednostki i9-12900, i5-12600, i5-12500 oraz i5-12400, na co dowodem mają być powyższe zdjęcia prezentujące te układy. Oprócz tych grafik zamieścił również specyfikację niektórych z nich wykrytą przez CPU-Z. Na szczycie stawki znajduje się i9-12900. Nie różni się on wiele do swojego odpowiednika K; ma taką samą konfigurację rdzeni 8P + 8E i traci tylko 100 MHz na taktowaniu boost rdzeni wydajnościowych oraz 1 GHz na taktowaniu bazowym rdzeni wydajnościowych.

Zobacz też:Spotify ubija Car View – idą zmiany, ale na nie jeszcze poczekamy

Tymczasem i5-12600 to już zupełnie inna para kaloszy. Podczas gdy 12600K oferuje 6 rdzeni wydajnych i 4 energooszczędne, to wersja bez K jest pozbawiona tych drugich. Dodatkowo rdzenie wydajne mają maksymalne taktowanie niższe o 100 MHz, oraz standardowe niższe o 400 MHz. Nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała w przypadku innych, tańszych układów. Można jednak założyć, że w ich przypadku powtórzy się scenariusz z 12600.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy