ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Salwador ma problemy z BTC

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma poważny problem z Salwadorem – tak, chodzi o BTC

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy skrytykował decyzję Salwadoru o uczynieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym ze względu na szereg obaw dotyczących bezpieczeństwa kryptowaluty. MFW poświęcił całą sekcję swojego raportu na temat Salwadoru, na omówienie Bitcoina i wspieranego przez rząd portfela Chivo wprowadzonego, gdy kryptowaluta stała się prawnym środkiem płatniczym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy krytykuje Salwador za BTC

Międzynarodowy Fundusz Walutowy krytykuje Salwador za BTC

Fundusz nie przebierał w słowach w tej części raportu. Stwierdził:

Kryptotechnologie i cyfrowe systemy płatności, takie jak Chivo, mają potencjał, aby uczynić płatności bardziej efektywnymi, zwiększając tym samym integrację finansową i wspierając wzrost gospodarczy. Jednak biorąc pod uwagę dużą zmienność cen Bitcoina, jego wykorzystanie jako prawnego środka płatniczego wiąże się ze znacznym ryzykiem dla ochrony konsumentów, integralności finansowej i stabilności finansowej. Jego wykorzystanie powoduje również powstanie fiskalnych zobowiązań warunkowych. Ze względu na te zagrożenia Bitcoin nie powinien być wykorzystywany jako prawny środek płatniczy. Personel zaleca zawężenie zakresu ustawy o Bitcoin i wzywa do wzmocnienia regulacji i nadzoru nad nowym ekosystemem płatniczym. (…) Silniejsza regulacja i nadzór nad nowym ekosystemem płatniczym powinny być natychmiast wdrożone w celu ochrony konsumenta, przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (AML/CFT), a także zarządzania ryzykiem.

Zobacz też: Nintendo zabiera głos w sprawie niepokojącej sytuacji w Activision Blizzard

Fundusz skrytykował również plan prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, dotyczący emisji obligacji bitcoinowych o wartości 1 miliarda dolarów, z których połowa miałaby zostać wykorzystana na zakup większej ilości Bitcoinów, choć nie odniósł się do planu Bukele, aby wykorzystać drugą połowę na zakup dodatkowego sprzętu górniczego. Przesłanie MFW do Salwadoru było jasne: Przestańcie inwestować tak dużo w Bitcoin. Biorąc pod uwagę plany zbudowania Bitcoin City i poświęcenia znacznych ilości energii na wydobycie kryptowaluty, są małe szanse, że Salwador posłucha tych rad.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy