Dla niektórych użytkowników systemu Windows, możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji Androidowych bezpośrednio jest być może największą atrakcją Windowsa 11. Problemem może tu jednak być bardzo ograniczony wybór oficjalnie obsługiwanych aplikacji z Amazon Appstore. Zwłaszcza jeśli szukamy jakiejś aplikacji kluczowej lokalnie. Na szczęście, Windowsowy podsystem dla Androida jest otwarty system. Dzięki temu z jego dobrodziejstw mogą korzystać także zewnętrzne instalatory programów mobilnych.

Instalacja APK na Windows 11

Instalacja APK na Windows 11

Brak wsparcia dla usług Google, w tym Sklepu Play, jest porządną nie tyle łyżką, ile chochlą dziegciu w baryłce miodu, jaką jest wsparcie dla aplikacji z Androida. Wszystko tu jednak rozbija się o certyfikat Google, który musi posiadać nie tyle system, ile samo urządzenie. W takim wypadku fakt, że Microsoft rozpoczął współpracę z Amazonem, zamiast starać się złożyć coś na własną rękę i tak jest świetną wiadomością, bo jest to już jakaś skromna, ale jednak podstawa. Zwłaszcza że Microsoft nie zablokował WSA. Tym samym możliwa jest ręczna instalacja aplikacji z innych źródeł. Jest to jednak proces uciążliwy i wymagający sporej wiedzy.

Zobacz też: Google integruje aplikację Zdjęcia i Wiadomości – MMS-y mają godnego następcę

A można zrobić to znacznie prościej. Dostępna za darmo w Microsoft Store aplikacja WSATools pozwala użytkownikom wybrać plik .APK pobrany z innego repozytorium aplikacji i zainstalować go na Windows 11, jak w przypadku normalnej aplikacji Windows. Całość automatyzuje proces tak, że użytkownicy nie będą musieli nawet instalować ADB i powiązanych narzędzi, nie mówiąc już o buszowaniu po wierszu poleceń.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.