Psy-roboty na granicy USA

Pies robot: Mogę rozstrzelać podchodzących do furtki z ponad kilometra, a Ty?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Boston Dynamics, firma najbardziej kojarzona z psami-robotami, zabrania uzbrajania swoich Spotów. Nie jest tak jednak w przypadku wszystkich producentów psów-robotów. Jeden z nich, Ghost Robotics, pokazał wersję swojego urządzenia Q-UGV, którego wielu będzie się obawiać bardziej, niż innych. Jest to pies-robot z dołączoną do niego bronią palną. Tym samym komenda bierz go będzie jeszcze bardziej przerażająca, niż do tej pory…

Uzbrojony pies-robot

Ghost Robotics stworzył psy-roboty dla wojska i pokazał ten śmiercionośny model na corocznej konferencji Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych 2021 w Waszyngtonie. Firma o nazwie Sword International zbudowała moduł special purpose unmanned rifle (SPUR), czyli w wolnym tłumaczeniu bezzałogowy karabin specjalnego przeznaczenia. Został on wyposażony w kamerę termowizyjną do pracy w nocy, efektywny zasięg 1,2 km i 30-krotny zoom optyczny.

Dzięki wysoce wydajnym czujnikom SPUR może działać w różnych warunkach, zarówno w dzień jak i w nocy. Sword Defense Systems SPUR jest przyszłością bezzałogowych systemów broni, a ta przyszłość jest teraz.

— Napisał producent.

Zobacz też: Darmowe i przecenione aplikacje i gry w Google Play na czwartek #2

Wielu rzeczy na temat tego zestawu wciąż jednak nie jesteśmy pewni. Nie jest jasne, jak bardzo autonomiczny Q-UGV wyposażony w SPUR będzie sobie radził w terenie. Nie wiadomo jeszcze, czy człowiek będzie prowadził robota w trudno dostępne miejsca, ręcznie celował i oddawał strzały, czy też robot sam będzie wykonywał wszystkie czynności. Tak czy inaczej, jest to niepokojąca perspektywa, i to jeszcze zanim dojdziemy do możliwości przejęcia kontroli nad tymi maszynami przez wrogich hakerów. Jedno jest pewne: nie jest to raczej dobry piesek, a zamiast podać nam łapę, będzie mógł odstrzelić nam rękę.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy