Jak widzi pies telewizor? Czy psy oglądają telewizję i coś w niej widzą?

5 minut czytania
Komentarze

Każdy właściciel psa z pewnością zauważył przynajmniej raz w życiu jego ożywioną reakcję na to, co dzieje się w telewizorze. Czasem szczeka on na przesuwające się obrazy i na to, co przedstawiają, a innym razem po prostu wpatruje się w ekran, jakby sam ze skupieniem oglądał dany program. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie: czemu tak się dzieje? Dlaczego pies szczeka na telewizor? I jak właściwie pies widzi telewizor?

Czy pies widzi w telewizorze obrazy? Skupmy się na tym, co pies widzi w ogóle

W celu lepszego zrozumienia, jak pies widzi telewizor, warto przede wszystkim uświadomić sobie, jak ogólnie widzą psy. Mimo podobnej budowy oka zarówno u nich, jak i u ludzi, pewne różnice sprawiają, że zwierzęta te mają szersze pole widzenia i znacznie lepiej orientują się w ciemnościach. Dzięki dużej liczbie receptorów na powierzchni siatkówki potrafią dostrzec w obrazie wiele szczegółów, zwłaszcza z odległości, a to sprawia, że są w stanie błyskawicznie zareagować na ruch.

Problemem jednak będzie dla nich dokładne zobaczenie przedmiotów, które są tuż obok. U psów jest to normalne, natomiast u człowieka odpowiada za to zaburzenie wzroku zwane dalekowzrocznością. Specyficzny wzrok czworonogów uniemożliwia im także rozróżnianie odcieni czerwonego, ponieważ jest to kolor rzadko spotykany w przyrodzie, a więc psy odbierają je jako szare, beżowe lub brunatne. W zamian jednak świetnie dostrzegają odmiany barw żółto-zielono-niebieskich.

Jak widzi pies telewizor i co w nim widzi?

Badania naukowców potwierdzają, że czy pies widzi telewizor. Zatem, co pies widzi w telewizorze? Tak właściwie to wyświetlane na nim obrazy, które potem rejestruje i interpretuje po swojemu. 

Jednak to, czy pies rzeczywiście będzie zainteresowany telewizorem, zależy przede wszystkim od dwóch czynników: parametrów technicznych sprzętu oraz indywidualnych cech zwierzaka. Ze względu na odmienną niż u ludzi budowę oka, wzrok u psów jest ostrzejszy, a częstotliwość, jaką są w stanie płynnie odbierać – wyższa. W konsekwencji, zamiast ciągłości obrazów, to, co pies widzi w telewizorze, to jedynie seria pojedynczych klatek, które dodatkowo są dla niego rozmazane, a więc nieinteresujące. 

Dlatego do zwrócenia uwagi czworonoga nadają się telewizory z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu, czyli po prostu prędkością, z jaką obrazy będą się przewijać. Minimalna powinna wynosić 75 Hz, gdyż dopiero od tego poziomu psie oko ma możliwość przekształcenia obrazu w bardziej płynny. Pierwsze telewizory dysponowały niższą częstotliwością, głównie 60 Hz, jednak obecne sprzęty osiągają 120, a nawet i 240 Hz, co jest znacznie bardziej atrakcyjne nie tylko dla człowieka, ale także dla jego pupila.

Dlaczego pies szczeka na telewizor?

Dlaczego pies szczeka na telewizor? Z pewnością zastanawiają się nad tym osoby, które nie mogą spokojnie obejrzeć ulubionego serialu z powodu psiego ujadania. I to skierowanego wprost na telewizor. Warto jednak podkreślić, że ten problem nie dotyczy wszystkich psów, lecz najczęściej tych o energicznym usposobieniu i większych skłonnościach do intensywnej reakcji.

Pies szczeka na telewizor przede wszystkim wtedy, kiedy dostrzeże w nim coś, co akurat żywo go zainteresuje. Może to być widok innego psa albo jakiś znajomy odgłos. W ten sposób zwierzę wyraża swoje emocje i odczucia — podekscytowanie, frustrację czy strach. Jak pokazują badania, psy zwracają szczególną uwagę na materiały, które zostały nakręcone z ich perspektywy, tzn. z niskim ustawieniem kamery. Potrafią one też rozróżnić przedstawicieli własnego gatunku z wykorzystaniem samego zmysłu wzroku, stąd to częste poruszenie na widok ekranowych psów. Właściciele mogą zauważyć, że to są momenty, gdy pies szczeka na telewizor ze szczególnym zainteresowaniem.

Jeśli jednak szczekanie czworonożnego pupila bardzo przeszkadza jego właścicielowi, może on nauczyć go zachowania ciszy lub przynajmniej ograniczenia nadmiernej reakcji podczas oglądania telewizji. Nie jest to łatwe, lecz z odpowiednim podejściem i determinacją taka nauka przyniesie zadowalające efekty.

Czy psy oglądają telewizję? Jeśli tak, to co lubią oglądać

Psi mózg odbiera płynące z ekranu obrazy i dźwięki, to jasne. Jest on nawet w stanie rozpoznać niektóre pojawiające się elementy. Jednak czy psy oglądają telewizję? W pewnym sensie tak, chociaż nie dla przyjemności i nie w takim stopniu jak człowiek. 

Zwierzęta nie są bowiem w stanie zrozumieć fabuły produkcji – zamiast tego skupiają się na tym, co rozpoznają. Mowa tu przede wszystkim o innych czworonogach, które przyciągają największą uwagę. Co pies widzi w telewizorze? Zainteresowanie wzbudzają także rozmaite dźwięki, przede wszystkim szczekanie, warczenie czy skomlenie. Nieraz można odnieść wrażenie, że pies-widz wchodzi w interakcję z psem-aktorem, co pozwala sądzić, iż pupile nie odróżniają psów ekranowych od tych realnych. 

Skupienie zwierzaków na ekranie telewizora, inaczej niż w przypadku człowieka, jest zazwyczaj krótkie, kilkunastosekundowe, i trwa dopóty, dopóki nie znajdą one sobie czegoś lepszego do roboty. Kanały dla psów powinny więc zawierać dużo ruchomych i szybko zmieniających się obrazków — inaczej czworonóg szybko się znudzi.

Psy to zwierzęta, o których wiadomo już wiele, a nadal potrafią zaskakiwać. Są w pewnym stopniu świadome obrazów i dźwięków docierających do nich z ekranów, a nieraz nawet same na nie odpowiadają. Skoro już wiadomo, jak widzi pies telewizor, to czy warto pozwolić mu oglądać telewizję? Uważa się, że oglądanie telewizji jest bezpieczniejsze właśnie w przypadku czworonogów niż ludzkich dzieci. Nie należy jednak zapominać, że mimo wszystko pies to zwierzę, dla którego najlepszą formą spędzania czasu będzie aktywność na świeżym powietrzu.

Motyw