ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sprzedaż elektroniki spada

TSMC buduje nową fabrykę z myślą o Sony – to już się o to postarało

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pierwsza japońska fabryka układów scalonych TSMC ma rozpocząć produkcję dopiero na przełomie 2023/2024 roku. Wygląda jednak na to, że niektórzy klienci już ustawiają się w kolejce, aby zarezerwować część jej mocy produkcyjnych dla siebie. Jednym z takich klientów jest Sony, które podobno zainwestuje 7 miliardów dolarów wraz z TSMC w budowę fabryki, co ma zagwarantować firmie priorytetowe traktowanie.

Sony buduje fabrykę z TSMC

Sony buduje fabrykę z TSMC

Pierwsza fabryka układów scalonych TSMC w Kraju Kwitnącej Wiśni ma być zlokalizowana na terenie należącym do Sony, w pobliżu fabryki czujników obrazu japońskiej firmy w prefekturze Kumamoto, na wyspie Kyushu w zachodniej Japonii. Podobnie jak sąsiednia fabryka Sony, również japońska fabryka TSMC ma produkować czujniki obrazu do kamer, a także chipy do pojazdów i innych produktów. Oczekiwana wydajność fabryki to 40 tysięcy wafli miesięcznie w procesie 28 nm. Tym samym nie ma raczej co liczyć na to, że będzie ona produkowała procesory dla PlayStation 5, czy kolejnych konsol giganta.

Zobacz też: Policyjny dron w akcji — kierowcy nie mieli pojęcia, że są nagrywani

Wraz z inwestycją Sony w pierwszą japońską fabrykę TSMC, firma ma mieć również niewielkie udziały w nowej spółce utworzonej wyłącznie w celu zarządzania fabryką chipów. Rozpoczęcie działalności fabryki ma nastąpić w 2023 lub 2024 roku. Plany budowy fabryki zostały potwierdzone przez TSMC jeszcze w lipcu, kiedy to gigant półprzewodników stwierdził, że aktywnie przegląda strategie i propozycje dotyczące projektu. Nie jest także wykluczone, że w przyszłości powstaną tam fabryki nastawione na nowocześniejsze procesy technologiczne.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy