ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
TSMC z pilotażową produkcją 3 nm

Prezes TSMC twierdzi, że nie gloryfikuje Apple

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W ciągu ostatniego roku obserwowaliśmy stopniowe pogarszanie się łańcucha dostaw technologii, do tego stopnia, że niesłabnący popyt i wiele innych elementów praktycznie uniemożliwiły graczom z branży nadrobienie zaległości po stronie podaży. Istnieje wiele czynników, które doprowadziły do tej sytuacji, ale jednym z nich, który ostatnio stał się głośny, jest fakt, że niektóre firmy gromadzą chipy, nie biorąc pod uwagę negatywnych skutków, jakie ta praktyka ma dla całej branży. Cały problem postanowił nagłośnić prezes TSMC.

TSMC: wcale nie wyróżniamy Apple

TSMC wcale nie wyróżniamy Apple

Wszystko zaczęło się od niedoboru chipów, który obnażył słabość globalnego łańcucha dostaw. Jest nią duża zależność od Chin i krajów sąsiednich dla kluczowych części światowych zdolności produkcyjnych różnych produktów konsumenckich i przemysłowych. W pewnym momencie producenci tacy jak Foxconn potępili tę sytuację i wezwali rządy i firmy do podjęcia wspólnego wysiłku w celu stworzenia łańcucha dostaw, który byłby bardziej odporny na wojny handlowe i poważne kryzysy.

Zobacz też: Zgubiłeś coś? Ten robot ma być w stanie odnaleźć niemal wszystko

Jednak sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Wytwórnie chipów, takie jak Samsung i TSMC, pracują na najwyższych obrotach, ale pomimo ich starań, najbardziej optymistyczny harmonogram dla podaży doganiającej popyt to wciąż 2022-2023. A i to w założeniu, że po drodze nie stanie się nic złego. Prezes TSMC Mark Liu powiedział TIME Magazine, że firma robi wszystko, co może, aby służyć wszystkim swoim klientom. Zaprzeczył także, że jednych klientów traktuje lepiej, od innych. Różnice w dystrybucji mają wynikać z tego, że pozostali producenci postanowili znacznie zwiększyć zamówienia, aby zrobić zapasy na przyszłość. To jednak przy niższej mocy produkcyjnej, niż wymagana oznaczałoby brak procesorów dla mniejszych firm. Apple natomiast zamawia układy jedynie na bieżące potrzeby, więc ta regulacja nie dotknęła tego producenta. A przynajmniej tak wygląda argumentacja prezesa TSMC w tej sprawie. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy