ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Canon podwójny obiektyw do VR

Podwójny obiektyw od Canona – wbrew pozorom to dziwactwo ma sporo sensu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Canon właśnie udowodnił, że nie potrzeba specjalnego aparatu, ani kamery, żeby tworzyć treści w VR. Specjalista w dziedzinie obrazowania ogłosił, że stworzył pierwszy na świecie cyfrowym wymiennym obiektyw typu podwójne rybie oko, który jest w stanie wykonywać stereoskopowe zdjęcia 3D 180 stopni VR na pojedynczym przetworniku obrazu. Tym samym teoretycznie jest on kompatybilny z dotychczasowymi korpusami producenta — rzecz jasna o odpowiednim mocowaniu, lub wspierające stosowne adaptery. W praktyce jednak producent mówi tylko o jednym wspieranym modelu.

Canon podwójny obiektyw do VR

Obiektyw RF5.2mm F2.8 L Dual Fisheye nie jest podobny do niczego, co widziano wcześniej, i wystarczy szybki rzut oka, aby zdać sobie z tego sprawę. Ten ciekawy twór posiada parę soczewek z serii L zamontowanych w odległości 60 mm od siebie, co pozwala na przechwytywanie 180-stopniowego obrazu 3D w VR z naturalną paralaksą, która jest bardzo zbliżona do ludzkiego wzroku, gdy patrzymy przez zestaw VR, taki jak Oculus Quest 2. Jak sama nazwa wskazuje, obiektyw posiada zakres przysłony od f/2.8 do f/16 dzięki siedmiolistkowej przysłonie i jest przeznaczony do użytku z aparatem bezlusterkowym EOS R5. Może pochwalić się odległością ogniskowania wynoszącą 7,87 cala i posiada wbudowany uchwyt na filtry żelatynowe do stosowania z żelowymi filtrami ND.

Zobacz też: Implant przeciwko depresji – stara metoda w nowoczesnym wydaniu

Producent podkreślił, że obiektyw wykorzystuje powłokę subwavelength, aby pomóc ograniczyć flary obrazu w warunkach podświetlenia i posiada zwykłe uszczelnienie odporne na kurz i wodę, a także powłokę fluorową, co pozwala na fotografowanie nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Użytkownicy aparatów Canon EOS R5 będą musieli posiadać aktualizację firmware w wersji 1.5.0 lub nowszej, aby móc korzystać z zalet nowego obiektywu. Oczywiście samo szkło, a raczej szkła, nie będzie tanią zabawką. Producent wycenił je na 1999 dolarów, a do sklepu trafi ono pod koniec grudnia. 

Oprogramowanie

Firma pracuje również nad dwoma rozwiązaniami programowymi VR: EOS VR Utility i EOS VR Plug-in dla Adobe Photoshop Premiere Pro. Oba będą dostępne pod koniec grudnia w modelu płatnej subskrypcji, choć niektóre elementy oprogramowania, takie jak możliwość przetwarzania nieruchomych obrazów i pewnych długości klipów, będą darmowe. Dostępny będzie również darmowy okres próbny, choć pełne szczegóły zostaną udostępnione dopiero przy premierze.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy