Kryzys procesorów dla samochodów do 2023 roku

Google Tensor łamie wytyczne ARM – zapowiada się wydajnościowy potwór

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Podczas premiery rdzeni Cortex-X1 ARM zastrzegło, że są one dedykowane tabletom i laptopom, jednak można wykorzystać je w układach smartfnowych w konfiguracji 1 x Cortex-X1 3 x Cortex-A78. To były jednak zalecane wytyczne, a nie warunki użytkowania. Chociaż przez wzgląd na generowane ciepło i prądożerność rdzenia X1 żaden producent nie zdecydował się na ich złamanie. A przynajmniej jak na razie żaden, ponieważ okazuje się, że Google ma zamiar posunąć się o krok dalej.

Google Tensor z dwoma rdzeniami Cortex-X1

Google Tensor z dwoma rdzeniami Cortex-X1

Źródłem tych rewelacji jest nieoceniony Digital Chat Station. Dlatego też, mimo że to jedynie przeciek, to można go potraktować niemal jako pewnik. Według niego Google Tensor podobnie jak tegoroczne flagowe układy od Qualcomm i Samsunga, czyli Snapdragon 888/Snapdragon 888+ oraz Exynos 2100 zostanie wyposażony w rdzeń Cortex-X1 firmy Arm. Nie będzie on jednak posiadał jednego, lecz dwa takie rdzenie. Obydwa mają pracować z taktowaniem 2,8 GHz w zestawie z dwoma rdzeniami Cortex-A78 o taktowaniu 2,25 GHz i czterema rdzeniami Cortex-A55 o taktowaniu 1,8 GHz. Procesor jest sparowany z GPU Mali-G78, którego taktowanie nie zostało ujawnione.

Zobacz też: Dlaczego najnowszy smartfon realme powinien znaleźć się w Twojej kieszeni?

Wcześniejszy raport ujawnił, że układ Google Tensor zostanie zbudowany w procesie 5 nm Samsunga. Procesor przyniesie kluczowe ulepszenia w zadaniach AI, takich jak tłumaczenie, napisy i dyktowanie. Google ujawniło również, że telefony będą wyposażone w najwięcej warstw zabezpieczeń sprzętowych w porównaniu do innych urządzeń na rynku. Nie wiadomo jeszcze, jak Google chce rozwiązać kwestię zużycia energii i generowanego ciepła. Mocy na pewno mu nie zabraknie, jednak momentami może być naprawdę gorąco.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy