Apple otwarcie przyznało, że narażanie iPhone na drgania o dużej amplitudzie w pewnych zakresach częstotliwości, takich jak te powszechnie generowane przez silniki motocyklowe o dużej mocy, może mieć negatywny wpływ na aparaty w telefonie. Jak podkreśla firma w dokumencie wsparcia, niektóre modele iPhone są wyposażone w takie rozwiązania techniczne, jak optyczna stabilizacja obrazu i autofokus (AF) w zamkniętej pętli, które poprawiają jakość obrazu. I to właśnie te elementy są podatne na uszkodzenia.

Motocykl może uszkodzić iPhone

Motocykl może uszkodzić iPhone

Zdjęcie może wyjść nieostre, jeśli porusza się zbyt mocno aparatem, podczas gdy obraz jest przechwytywany. Jest to szczególnie uciążliwe w sytuacjach słabego oświetlenia, gdy migawka musi pozostać otwarta przez dłuższy czas, aby uchwycić więcej światła. Rozwiązaniem tego problemu jest optyczna stabilizacja obrazu, która porusza obiektyw aparatu zgodnie z kątem żyroskopu, aby zredukować to rozmycie. Z kolei zamknięta pętla AF wykorzystuje czujniki magnetyczne do pomiaru efektów grawitacji i drgań. Dane te są następnie wykorzystywane do pozycjonowania obiektywu aparatu w celu przeciwdziałania tym siłom.

Zobacz też: Alarm przeciwpożarowy w rosyjskim segmencie ISS – liczba awarii coraz mocniej przytłacza

Intensywne drgania o dużej amplitudzie, wytwarzane przez silniki motocyklowe, są przenoszone przez podwozie i kierownicę. W związku z tym Apple twierdzi, że nie zaleca się mocowania iPhone na kierownicach. Montaż na pojeździe z silnikiem o małej pojemności lub silnikiem elektrycznym, takim jak niektóre motorowery lub skutery, może prowadzić do wibracji o stosunkowo mniejszej amplitudzie. Tym samym jeśli macie taki pojazd, lub motocykl zgodny z kategorią B, to nie powinniście mieć większych problemów. Zaskakujące jest to, że Apple dopiero teraz wydało takie ostrzeżenie. Mimo że funkcje te są dostępne w iPhone od wielu generacji. Nie wiadomo także, czy smartfony z Androidem poszczególnych producentów również nie są zagrożone.

Źródło: TechSpot